Karadeniz Pet

Aşırı Kaşınma

Chris Eddie

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, herkese iyi forumlar. Yazında gelmesiyle beraber muhabbet kuşumda ciddi bir kaşınma söz konusu. Ortalama olarak yaklaşık 15 dakika da bir kendisini kaşıyor, kanatlarının altını, gögsünü vs kaşıyor bunu canını acıtacak şekilde değil normal şekilde yapıyor. Kafesini durmadan inceliyorum ve muhakkak hafta da 1 kez temizleniyor fakat yine de kaşınması bitmedi sorularım şu şekilde

1-Muhabbet kuşumda bit mi var? Yoksa kendisini temizliyor mu?
2-Eğer bit yoksa ve kendisini temizliyorsa ortalama yetişkin bir kuş günde kaç dakika/saat arayla bir kendisini temizler? Benim kuşum banyo yapmayı pek sevmiyor bu arada.
3-Eğer bit varsa kullanacağım riskli olmayan bir ilaç önerir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.

Hocam iç ve Dış parazit için avimec yada vilmectin kullanıcaksınız ense derisine gelicek şekilde 1 damla damlatıcaksınız. 3 hafta devam ediceksiniz. haftada 1 damla olacak şekilde. 3 haftanın sonunda kafes ve kafes malzemelerini komple dezenfekte etmelisiniz.

Hocam iç ve Dış parazit için avimec yada vilmectin kullanıcaksınız ense derisine gelicek şekilde 1 damla damlatıcaksınız. 3 hafta devam ediceksiniz. haftada 1 damla olacak şekilde. 3 haftanın sonunda kafes ve kafes malzemelerini komple dezenfekte etmelisiniz.
Hangisi daha etkili?
Enseye değilde kanatlarına ve kanat üstüne kullanılan da vardı onlar işe yaramaz mı? Teşekkür ederim cevabınız için

Parazitten emin değilseniz hemen kullanmayın bence. Çünkü kafes kuşları, yiyecek aramakla vakit harcamadıkları için günlerinin büyük bölümünü tüylerini düzeltmek ve parlatmakla uğraşırlar. Özellikle kafalarını ve gagalarını kuyruk başlangıcında bulunan yağ bezelerine sürtüp diğer yerlerindeki tüyleri parlatırlar.

Süleyman bey doğruyu söylemiş.. emin olmadan ilaç kullanımını bende önermem.. çocuklarıma hiç böyle ilaçlar kullanmıyorum ben. yanlış anlamayın ama kafes temizliğiniz nasıl çamaşır suyu ile hem yem kaplarını hem kafesi sıcak suda yıkıyor musunuz? kafes altında ızgara var mı? mubiş dışkısına basmamalı anlıyor musunuz? dışkılar sadece yemek artığı değil vücuttan atılan mikrobu içerisinde barındırır. duşu her kanatlı sevmeyebilir. bir kaba su koyun (günlük değişmeli) içine bir kaç yaprak maydanoz atın kendi girecek duş alacaktır..

Süleyman bey doğruyu söylemiş.. emin olmadan ilaç kullanımını bende önermem.. çocuklarıma hiç böyle ilaçlar kullanmıyorum ben. yanlış anlamayın ama kafes temizliğiniz nasıl çamaşır suyu ile hem yem kaplarını hem kafesi sıcak suda yıkıyor musunuz? kafes altında ızgara var mı? mubiş dışkısına basmamalı anlıyor musunuz? dışkılar sadece yemek artığı değil vücuttan atılan mikrobu içerisinde barındırır. duşu her kanatlı sevmeyebilir. bir kaba su koyun (günlük değişmeli) içine bir kaç yaprak maydanoz atın kendi girecek duş alacaktır..
Benim muhabbet kuşum tünekte uyumayı sevdiği kadar ızgaranın üstünde de uyuyor, dışkıya basmamaya çalışıyor hep köşede uyuyor. Ve kafesini 3-4 günde bir de kafesin altı değişiyor, onun dışında kafesi temizlediğimde oluyor evet.
Muhabbet kuşunun biti muhakkak gözükür diye düşünüyorum aslında ve bu zamana kadar hiç kafeste hareket eden birşey görmedim, demek ki kendisini temizliyor olabilir, böyle düşünmemiştim hiç teşekkür ederim.

Parazitten emin değilseniz hemen kullanmayın bence. Çünkü kafes kuşları, yiyecek aramakla vakit harcamadıkları için günlerinin büyük bölümünü tüylerini düzeltmek ve parlatmakla uğraşırlar. Özellikle kafalarını ve gagalarını kuyruk başlangıcında bulunan yağ bezelerine sürtüp diğer yerlerindeki tüyleri parlatırlar.

Gün boyu kaşınıyor dediğiniz için ben size bu ilaçları önerdim. Kullanıp kullanmamak size kalmış. Kısaca Sorununuza Yardımcı olmaya çalıştım.

Tüylerinin arasına bir bak pire veya parazit olabilir

Yardımcı olmaya çalıştığınızı çok iyi biliyorum, çok teşekkür ederim, herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebep olmak istemem. :)
Evet kaşınıyor gibi gözüküyor ama diğer arkadaşında dediği gibi tüyünü parlatma isteği olabilir çünkü ben etrafta kafesinde hiç bit, pire göremiyorum, hiç hareket eden birşey göremedim, tüylerinde de birşey göremediğim için tüyleriyle ilgilendiği ihtimalini daha çok düşündüm.

Geri