Karadeniz Pet

Acil Yardım!!! yumurtadan yeni cıkmıs ve beslenmeyen yavru nasıl beslerim acil

• Konbuyu başlatan yiğit can
  • Başlangıç tarihi
Y

yiğit can

Guest
arkadaslar slm..

kuşlarım yumurtladı diye sevinirken yumurtadan cıkan yavrular ölüyor nedenini anlamadım ama kursakları bombos sanki. ben elle nasıl beslerim 1-2 saatlik yavruyu !!!!

suan dişi kus kuluckada hala suan 2 yumurta ve 1 canlı yavru var. iki yavru öldü cıkan yavruya bakmıyorlar sanırım :(((

şrıngayla beslemeyi deneyin yavru yem tariflarine bkIN onlarla şırınga yoluyla besleyin

mama hazırlayın kuşlarınıza onun dışında dokunmayın kuşlara huylanmış olabilirler

peki arkadaslar su hazır bebelac mamaları varya kavanozda onu sırıngayla bebek kusa versem nasıl olur ? yavruyu besleyip tekrar koysam anne kızar mı ? birde gece olunca anne kus yavruyu beslemeye devam ederiyor mi ? ( bi yerde okumustum her 3 saatte beslenmesi lazımmıs yavrunun)

Moderatör tarafında düzenlendi:
İnsan maması vermeyin kuşların sindirim sistemi insan besinlerini kaldıramayabilir özelliklede küçücük bir yavru.. Onun yerine yumurta maması yapmayı biliyorsanız onu su ile karıştırarak puding kıvamına getirip şırınga ile besleyebilirsiniz.. Beslerken yavru boğulacak diye çok fazla mama vermekten korkmayın yavru fazla gelen mamayı geri kusar.

hmm ozaman yumurta mamasını biraz ılık su ile sulandırıp sırınga ile vereyim bakalım aksama dogru.

yada gözden kacırdıgım baska bişey olabilir mi yeni yumurtadan yavru cıktıgı an diğer yavruyu ölü buluyorum vekursağıda sarı deil beyaz baloncuk gibi oluyo.

Ebeveynlerin beslemediginden eminseniz elle beslemeyi deneyin yavruyu elinize alın ve kursagına elleyin şişkin ve sertse besleniyor demektir.

Kursagı anlattığım gibiyse sakın beslemeyi denemeyin. Ölen yavrularda kan veya yara var mıydı?

aslında ebeveynler besliyor gibi hatta erkek kuş bile yuvalığa girip kalıyor bir süre ne oluyorsa gece oluyor galiba. kuşlarımın ilk yumurta dönemi acaba acemilkten gece basıp eziyor mu dişi anlamadım (erkek gece tünekte duruyor yuvada dişi kalıyor)

onun dısında ölen yavrularda gözle görülen herhangibi bi yara morarmam vs yok

belki sacma olacak ama yeni yavru cıkınca eski yavruyu boğma, ezme vs gibi bi durum olabilir mi ?

Yavrular ishalmiydi? Ezmiş olamazlar ezselerdi yara olurdu. Yavru yavruyuda ezemez aralarında baya bi gün farkı yoksa. Acemilikten beslememiş olabilirler.

daha iki yavru aynı anda sağ bulamadım yuvalıkta.. 2 gün arayla cıkıyor ya yavrular işte ilk doğan yavru ikinci geceden sora yasamıyor yeni yavru cıktıgı an diğeri ölüyor :( suan çatlamamıs 2 yumurta daha var dişi yatıyor.

herhangibi ishal durumu yok yuvalıkta. ama kenarlarda dişinin dışkıları var onları da kendi dökülen tüyleriyle kapatmıs kum koyunca onları kenara itiyo sevmedi kumu bende daha bişey eklemedim. yumurtaların durduğu oyukta az kum var ve temiz duruyor o kısım.

ben en iyisi bi şırınga alayım akşam besleyeyim bari videolara baktım kursağı davul gibi şişiriyolar kormadan besleyin felan demişler.

birde yavru kaç saat ac kalırsa ölür yani sabah 6 dan beri bi sıkıntı yok. geceyi atlatsa sıkıntı olmucak sanki.

Büyük ihtimal beslemedikleri için ölmüşlerdir. 1 gün aç kalırsa ölür.

peki nasıl bir mama hazırlayayım. hazır bebek mamalarının pirinç unlusu var toz gibi onlardan alıp sulandırım versem olur mu ki acaba? yoksa onları hiç karıstırmayıp kendim hazırlayacam.

Yavru besleme video - YouTube

bu videodaki mamayı anlayan yada bilen varsa da iyi olur aynı şekilde beslicem bakalım becerecekmiyim

mama olarakta alttaki tarifi denicem, uygunmudur ?

Anne, Baba'nın Bakmadığı Yavrular için Mama

Ben kendi tarifimi vereyim siz istediğinizi deneyin. 1adet iyi haşlanmış yumurta yeteri kadar rendelenir 1 ölçek irmik 1/4 ölcek mısır unu 1/4 ölçek pirinç unu iyice rendelenmiş havuç ve dövülmüş petibör yada bebe bisküvisi bir kabın içinde iyice karıştırılır. Sıcak su ile cıvıtılıp puding kıvamına getirilir mama hazırdır.

teşekkürler. yumurtanın sarısınıda katıyormusunuz mamaya

daha iki yavru aynı anda sağ bulamadım yuvalıkta.. 2 gün arayla cıkıyor ya yavrular işte ilk doğan yavru ikinci geceden sora yasamıyor yeni yavru cıktıgı an diğeri ölüyor :( suan çatlamamıs 2 yumurta daha var dişi yatıyor.

herhangibi ishal durumu yok yuvalıkta. ama kenarlarda dişinin dışkıları var onları da kendi dökülen tüyleriyle kapatmıs kum koyunca onları kenara itiyo sevmedi kumu bende daha bişey eklemedim. yumurtaların durduğu oyukta az kum var ve temiz duruyor o kısım.

ben en iyisi bi şırınga alayım akşam besleyeyim bari videolara baktım kursağı davul gibi şişiriyolar kormadan besleyin felan demişler.

birde yavru kaç saat ac kalırsa ölür yani sabah 6 dan beri bi sıkıntı yok. geceyi atlatsa sıkıntı olmucak sanki.

İlginç. Benim dişinin içinde durduğu yuvalık tertemiz. Kuş kafese bile pislemiyor çıkıyor evin ortasına bırakıp tekrar kafese giriyor nasıl bir manyaksa artık. Umarım kuşlar çıkınca aynen özen göstermeye devam eder.
Benim kuşlarımda acemi ve ürktüm yazınızı okuyunca :(
Bence beslememişler gibi geldi. Ezme olayını anlayamadım 2 kuş 15-20 gram nasıl ezerler ?

Sarısınıda katıyorum. Tuğrul bey tırnaklarıyla eziyorlar sivri olunca zarar veriyor..

İlginç. Benim dişinin içinde durduğu yuvalık tertemiz. Kuş kafese bile pislemiyor çıkıyor evin ortasına bırakıp tekrar kafese giriyor nasıl bir manyaksa artık. Umarım kuşlar çıkınca aynen özen göstermeye devam eder.
Benim kuşlarımda acemi ve ürktüm yazınızı okuyunca :(
Bence beslememişler gibi geldi. Ezme olayını anlayamadım 2 kuş 15-20 gram nasıl ezerler ?

benim dişi biraz ilginc karakterli ve cok huysuz belki albino oldugu için farklı davranıyor bilemiyorum. hatta yazmıstım erkek kus gündüzleri yuvayda dalıp yabruyla ilgilenmeye calısınca kovuyor.

gündüzleri yuvanın dısına pisliyor geri yubaya girio.sanırım geceleri yuvadan cıkmıor hiç.

suan yavru kusun sesi geliyor yuvalıktan. bakalım beslicem simdi

Sen mama hazırla vb. koy ama yavrulara dokunma yoksa annesi seni ısırır veya babası.

Geri