Karadeniz Pet

Ağızdan Nefes Alıp Verme

Mercan Şimşek

Yeni Üye
İyi günler...
Çok sevimli ve insan canlısı bir muhabbet kuşuna sahibim. Üreticiden sahiplendim. Alırken bir solunum sorunu olabileceği gözüme çarpmıştı ama bir şekilde düzeltirim diyerek sahiplenmek istedim. Kuş çok sakin, sesi oldukça gür, konuşma çabalamalarına bile başladı, dün evimize geleli 2 hafta oldu ve kendisi yaklaşık olarak 2 aylık şu an.

Solunum yolunda bir sorun var, heyecanlandığında ya da korktuğunda ve de sabahları olmak üzere (uyurken hiçbir sorunu yok) ağzından nefes almaya başlıyor ve bu durumuna çok üzülüyorum. Arada bir hafif tıksırma da yapıyor. Gözlerinde bir akıntı ya da sulanma yok. Kuyruğundan nefes alma durumunu pek gözlemlemedim, kuyruğu kalkıp inmiyor diye düşünüyorum yine de video ekledim, siz de bir izleyin.

Bir tavsiye üzerine ilk geldiği hafta 5 gün Eritrom + 2 gün vitamin/probiyotik tedavisi uyguladım. (Görünen o ki Eritrom hiçbir işe yaramamış) Antibiyotiği keseli 1 hafta oldu. Şu an direnci artsın diye probiyotik (Diazyme 256) vermeye devam ediyorum, arada suyuna elma sirkesi de damlatıyorum. Kafesini ve tüneklerini elma sirkesi ile temizliyorum. Birkaç kez buhar banyosu yaptırdım belki burun deliklerinde bir tıkanma vardır diye birazcık Vicks sürdüm bu sabah burun ucuna ama kuşta hala bariz bir sıkıntı var. (Burun delikleri de tıkalı değil)

Hayvancık genel olarak sürekli neşeli, tam bir yemek yeme ve su içme canavarı, günlük olarak dışarı da çıkarıyorum, uçmasında pek sıkıntı yok, yere konduktan sonra bir iki saniye hızlı nefes alıyor o kadar. Dışkısını da düzgün olarak değerlendiriyorum şu an için. Yine onun da resmini paylaşacağım.

Bir süre probiyotiğe devam edeceğim lakin ardından nasıl bir tedavi izlemeliyim bilmiyorum. Bir avian veterineri buldum ama o da bana çok uzakta özel araç olmadan, yolda yıpranmasından endişe duyuyorum. Sizlerden de bir kaç tavsiye alayım olmadı önce veteriner ile telefondan görüşmeyi düşünüyorum...

Bu tatlı küçük bebeği çok korkutmadan ve yıpratmadan, neşesini ve masumluğunu kaybettirmeden tedavi etmek istiyorum...

Önerileriniz nelerdir?

Bu sabahki Videosu :

Ekli dosyalar

• WP_20170829_003.jpg
    WP_20170829_003.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 392
Son düzenleme:
Aynı problem benim yavrudada var bir türlü düzelmedi. Üstadlardan öneri bekliyoruz [emoji1317]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çok tatlı maşallah. :) Geçmiş olsun, ciddi birşeyi yoktur umarım.

Sağolun :) Şimdilik ciddi bir şey gibi durmuyor ama ilerlemesinden endişelenmiyor da değilim tabi... İnşallah güzel öneriler alabilirim buradan da bir an önce sağlığına kavuşur.

Eritrom işe yaramamışsa solunum yolu enfeksiyonu değil demektir. Ki solunum yolu enfeksiyonu olsa gece uyurken de solunum zorluğu çeker.
Eğer sadece sıcakken yorulduğunda korktuğunda yapıyorsa normal bir durum. Hava serinken ve bir sorun yokken yapıyorsa mantar hastalığı olabilir. Dışkı paylaşın bir görelim. Dışkının kıvamı ve rengi nasıl ? Puding kıvamında yeşil dışkı veya sulu yeşil dışkı var mı ?

Son düzenleme:
Bu olayı genellikle yeni eve getirdiğim kuşlarda gördüm. Sanırım aranız çok iyi. Korkudan yapıp bir zarar görmeyince bu hareketi yapmaktan vazgeçiyorlar genelde. Ama sizin ki sizinle iyi olmasına rağmen bunu yapıyorsa ya gerçekten hala sizden korkuyor ya da bir sorun var gerçekten.

Eritrom işe yaramamışsa solunum yolu enfeksiyonu değil demektir. Ki solunum yolu enfeksiyonu olsa gece uyurken de solunum zorluğu çeker.
Eğer sadece sıcakken yorulduğunda korktuğunda yapıyorsa normal bir durum. Hava serinken ve bir sorun yokken yapıyorsa mantar hastalığı olabilir. Dışkı paylaşın bir görelim. Dışkının kıvamı ve rengi nasıl ? Puding kıvamında yeşil dışkı veya sulu yeşil dışkı var mı ?

Yazının tam altında paylaşmıştım bir daha buraya ekleyeyim Selçuk Bey bir bakın lütfen. Bana da solunum enfeksiyonu değil gibi geliyor... Umarım mantar da değildir. Kalp ritmini de kontrol ettim, normal görünüyor. Hırıltısı da yok, hafif bir nefes alma sesi yapıyor sadece bıdık :)
Dün ona kuşburnu çayı içirdim, bugün biraz daha rahatlamış gibi. Şu an saat 8'de kalktım sabah ve daha o nefes alıp vermesini yapmadı. Son beş yıldır araştırarak ve öğrenerek kuş baktım ama vallahi ben bu işten bir şey anlamadım:D
Bugün akşam uyuma saatinden evvel (yaklaşık akşamüstü 8 gibi) Vicks ile buhar banyosu yaptıracağım, her gün biraz daha düzelsin tek isteğim o...
WP_20170905_001.jpg
WP_20170905_002.jpg
2017-09-05 08.52.58.jpg
2017-09-05 08.52.46.jpg

Son düzenleme:
Bu olayı genellikle yeni eve getirdiğim kuşlarda gördüm. Sanırım aranız çok iyi. Korkudan yapıp bir zarar görmeyince bu hareketi yapmaktan vazgeçiyorlar genelde. Ama sizin ki sizinle iyi olmasına rağmen bunu yapıyorsa ya gerçekten hala sizden korkuyor ya da bir sorun var gerçekten.

Aramız epey iyi. Korktuğunda hatta başını okşamamıza izin veriyor ve sakinleşiyor, umarım çok ciddi bir şeyi yoktur. Üreticiden sahiplendiğim için insan korkusu henüz daha oluşmamış ve sakin tabiatlı olması açısından bilhassa onu seçmiştim :)

Burun delikleri de şu şekilde:

WP_20170905_09_53_33_Pro.jpg

Dışkısı normal görünüyor. Kilolu olduğundan olabilir veya az hareket ediyorsa hantallaşmış olabilir. Suyuna 4 gün boyunca 4 damla sirke katın beyaz sirke olsa daha iyi ama diğerleri de olur. 4 damladan az veya fazla katmayın. Bir hafta kadar da günde 2 saat kadar salık kalsın bol bol uçsun. Geçmezse tekrar yazın.

Dışkısı normal görünüyor. Kilolu olduğundan olabilir veya az hareket ediyorsa hantallaşmış olabilir. Suyuna 4 gün boyunca 4 damla sirke katın beyaz sirke olsa daha iyi ama diğerleri de olur. 4 damladan az veya fazla katmayın. Bir hafta kadar da günde 2 saat kadar salık kalsın bol bol uçsun. Geçmezse tekrar yazın.

Tamamdır, o şekilde deneyelim bir bakalım. Başka bir hastalık olmasın da :) Teşekkürler yorumlarınız için. Jumbo türü olduğu için ilk geldiği zaman biraz hantaldı ve çok yemek yedi, şu an ben saldıkça azalmaya başladı zaten kilosu tombişin :D

En yakın zamanda beyaz sirkeyi temin etmeye çalışacağım. İşte biraz evham yaptım sanırım ama onun bir şeyi olmasın da gerisi kolay :)

Beyaz sirke, Vicks ile buhar banyosu ve gün boyunca serbestçe dolaşması eylemlerinin hepsini gerçekleştirdim ama ağzını açma kapama sorunu sürekli devam ediyor. Galiba yağlanma sorunu da değil. Kuyruk atması arada bir seyrediyor. Burada bulduğum avian veteriner ile görüştüm, dışkısını ve videosunu paylaştım ama yetkili kişi hayvanın sorununun ne olduğunu söylemektense bana elindeki mentollü ve okaliptüslü, adını hiç daha önce duymadığım bir üründen bahsetti. Yani elindeki ürünü satmaya çalışıyordu.

Ürün bu;
http://www.renaimpex.com/act-mentholyptus.php
http://urun.n11.com/diger-kus-sagli...olunum-hastaliklarinda-rahatlatici-P205646457

Bilmiyorum neden hala devam ediyor ağzını açıp kapaması. Sabahları çok yapıyor, bir saat kadar. Sonra öğlene doğru yapmamaya başlıyor. Akşamları hiç yapmıyor. Tıksırma da artmaya başladı... Ama keyfi yerinde, dışkısı şu an tam olması gerektiği gibi; yeşil dışkı kıvrılmış hafif krem renkli ortadaki yer yani en normal dışkı...

Ventolin şurup mu kullansam acaba? Hava kesesi parazitinden de şüphelenmeye başladım. Önlem olsun diye Avimec damlatmayı düşünüyorum enseden bir de. Bir süre daha antibiyotik vermeyi düşünmüyorum çünkü geceleri çok rahat, çok sakin hiç sıkıntısı yok, boşu boşuna ilaç yüklemek istemiyorum. Kafasını arkaya gömüp saati geldiğinde uyuyor...

Son düzenleme:
Güncel...

Ürün Prospektüsünde yazan etkileri gösteriyorsa güzel bir ürün ama pahalı. Solunum yolu enfeksiyonlarında Eritrom toz antibiyotik etkilidir. 15-20 TL civarı fiyatı ben olsam Eritrom alır kullanırım. Aynı ilaçlı suya bir miktar ventolin de katarsanız hemen hemen aynı etkiyi yakalarsınız.

Eritrom'u almıştım zaten kullandım ama geçirmedi :) Sizin sayfanıza mesaj atmıştım hatta siz tavsiye etmiştiniz Eritrom'u öyle kullanmıştım :)

İki hafta sonra (hayvanın direnci artsın diye bekliyorum, probiyotik desteği yapıyorum (belki Eritrom antibiyotik yavru ve dirençsiz olduğu için etki etmemiştir diye ümit ediyorum) azitromisin etken bir antibiyotik deneyeyim diyorum, çok faydasını gören olmuş Zitromax (azitromisin etken) + Ventolin'in...

Bu arada dün Avimec'i her yerde aradım hiçbir kuşçuda bulamadım. Birinde vardı ama üzerinde skt yazmıyordu hiçbir kutuda, güvenemedim ve alamadım. Önlem amaçlı kullanacaktım. İnternet üzerinden satan yerlerde de hep stoklarda tükenmiş. Bir de Vilmectin var biliyorum ama ben onun dozunu ayarlayamam, hayvana bir şey olur, içerisindeki İvermectin oranı kuşlar için oldukça yüksek çünkü...

Ama anlamadım hayvanı cidden, geceleri çok rahat uyuyor ama gündüzleri nefes sorunu var, hiç anlamadım :D

Son düzenleme:
Geri