Karadeniz Pet

Akıllı yemlik

Yaagmur06

Meraklı Üye
Arkadaşlar akıllı yemlik kullanıyorum. Yemler bayatlayabiliyor. Bayat yemler de farkedilmiyor. Havalar da ısınıyor. Akıllı yemliklerde yemler kaç gün kalmalı? Akıllı yemlik kullanıp tecrübelerinizi benimle paylaşır mısınız rica etsem.

cb9d5e3232d4e733379e97ba45be9d56.jpg

Şu şekilde internetten de araştırırsanız daha iyi olur [emoji4]

LG-H840 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yemler bazen sıcaktan dolayı kurtlanabiliyor.Ben de bu yüzden genellikle buzdolabında saklıyorum yemleri.Bayatlik konusunda hiçbir fikrim yok :)

bende kullanıyorum , akıllı yemliği yarım doldurursak bayatlamadan biter yem. benim iki kuşum var hızlı bitiriyolar. bide akıllı yemliğin temizliği tabi.

4 gün oldu mesela akıllı yenlikteki yemler. En kısa zamanda değiştirmeli miyim yoksa bitene kadar bekleyim mi sizce?

4 - 5 günde birşey olmaz. Yemler bitkilerin tohumlarından oluşmakta o yüzden su oranları çok düşük. Aşırı nemli bir ortamda bulunmadığı takdirde 10 - 12 gün kadar yemlikte kalabilir diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim bende öyle düşündüm. Emin olmak istemiştim saolun [emoji4]

Bence siz öncesinde kullandığınız yem markası her neyse onu değiştirmelisiniz. Yemin içindeki o renkli şeylerin kuşlar için pek sağlıklı olmadığını duymuştum ;)

Gold wings kullanıyorum. Versele laga alacaktım yoktu. Yemiyor o renkli vitaminleri sanırım. Açıkta yem var yavru iken kullandığı onla karıştırmıştım alışsın diye. Versele laga alacam bitince yemleri.. [emoji4]

Sizce açık yemler nasıl? Yani markası falan yazmayanlar.Ben onlardan kullanıyorum, bir bilginiz var mı?

Bence açık yemler pek sağlıklı görmüyorum. Çünkü ne kadar temiz bilemiyorsun. Mikrobiyolojik bulaşı olma ihtimali çok yüksek bu nedenle çabuk bozulabilir ve kuşu hasta edebilir diye düşünüyorum. Ben kapalı yem kullanmaya başladım. Açık yemde mecbur karıştırıyorum alışması için. Açık yem açıkta legende satılanlardan almayın .. Açık ortamda satılanlara ne kadar güvenilebilir ki. Benim aldığım yerde kapalı olarak otomatik şekilde poşete dolduruyor 2 TL lik alıyorum, çok bile oluyor.. [emoji4]

Benim açık dediğim yemler de kaplı bir şekilde satılıyor ama markası yok.Seffaf bir paketin içinde satılıyor.Onlarda sağlıksız mı sizce?:)

İşte bilemiyorum. Bir analiz yapılsa hangi mikroorganizmalar çıkar kimbilir hiçbir şekilde sterilizasyon işlemleri yapılmıyordur. O kaplara koyulurken el değer yani. Kapalı yemler satan güvenilir firmalar hijyene önem verir ve herhangi bir bulaşı olmamasına dikkat eder diye düşünüyorum..

Çok teşekkür ederim.O halde bundan sonra kapalı yem kullanacağım:)

Yanlış düşünüyorsam söyleyin benim fikrim kapalı yem yönünde :)

Benim de hiçbir fikrim yoktu.Bilgi verdiğiniz için size çok teşekkür ederim tekrardan:)

Taze olsa bile çabuk bayatlayabilir :)

akıllı yemlik aldım dünya bir paraya kafese takamadım... yani oğluma oyuncak oldu resmen :)

Geri