Karadeniz Pet

Anüse dışkı yapışması ve yem yememe

Ekincan EROL

Emektar Üye
Merhabalar yaklaşık 30 saat önce yavru bir kuş sahiplendim. Daha önce evde kendim üretim yaptığım için hiç dışardan yavru kuş almamıştım. O yüzden konu açma gereği duydum. Başta söylediğim gibi yaklaşık 30 saat oldu. Hayvan ilk koyduğum yerde hala duruyor. Ne hareket etti ne su içti ne yem yedi. Alırken poposunda biraz dışkı ıslaklığı vardı. Yavrudur geçer diye sorun görmedim. Fakat yaklaşık 1 saat önce altına havlu peçete koydum. Ama dışkı yapmadı. Yaklaşık 2 aylık diye tahmin ediyorum, yani yem kırabiliyordur sanıyorum. Yere ve önüne yemlik koydum ama bana mısın demiyor. İlk kez böyle bir durumla karşılaştığım için tedirgin oldum. Bu kuşlar yem yemeden ne kadar dayanabiliyor? Fotoğrafını atacağım, görünürde bir sorunu gözükmüyor.
IMG_2823.JPEG

IMG_2805.jpeg

IMG_2811.JPEG

Merhabalar yaklaşık 30 saat önce yavru bir kuş sahiplendim. Daha önce evde kendim üretim yaptığım için hiç dışardan yavru kuş almamıştım. O yüzden konu açma gereği duydum. Başta söylediğim gibi yaklaşık 30 saat oldu. Hayvan ilk koyduğum yerde hala duruyor. Ne hareket etti ne su içti ne yem yedi. Alırken poposunda biraz dışkı ıslaklığı vardı. Yavrudur geçer diye sorun görmedim. Fakat yaklaşık 1 saat önce altına havlu peçete koydum. Ama dışkı yapmadı. Yaklaşık 2 aylık diye tahmin ediyorum, yani yem kırabiliyordur sanıyorum. Yere ve önüne yemlik koydum ama bana mısın demiyor. İlk kez böyle bir durumla karşılaştığım için tedirgin oldum. Bu kuşlar yem yemeden ne kadar dayanabiliyor? Fotoğrafını atacağım, görünürde bir sorunu gözükmüyor.Ekli dosyayı görüntüle 46513
Ekli dosyayı görüntüle 46514
Ekli dosyayı görüntüle 46515

Maşallah kuşunuz çok güzel, kuşlar yer değiştirdiğinde strese girip bir süre ortama alışana kadar yem tüketmeyebilirler.

Ortalama 24 saat'e kadar açlığa dayanabilirler.

Dışkı yaparsa paylaşın dışkıyı da kontrol edelim.

Maşallah yavru çok güzel görünüyor stresi atar üstünden. Yalnız olduğu için geç atabilir.

Bugün 5. günümüz kuş ile. Yavaş yavaş yem yemeye başladı. Ama çok az yiyor. Hareketleri çok yavaş ve sürekli uyukluyor. Dışkı problemi devam ediyor. Altını temizliyorum, kendisi de sürekli temizlemeye çalışıyor ama yapışıyor dışkısı. Günde 4-5 tane dışkı yere ulaşıyor. Ve dışkı rengi siyahımsı. Okuduklarıma göre az yediği için siyahımsı oluyor. Ama yapışmayı nasıl önleyebilirim bilemedim.
IMG_2902.JPEG

IMG_2895.JPEG

IMG_2900.JPEG

Bugün 5. günümüz kuş ile. Yavaş yavaş yem yemeye başladı. Ama çok az yiyor. Hareketleri çok yavaş ve sürekli uyukluyor. Dışkı problemi devam ediyor. Altını temizliyorum, kendisi de sürekli temizlemeye çalışıyor ama yapışıyor dışkısı. Günde 4-5 tane dışkı yere ulaşıyor. Ve dışkı rengi siyahımsı. Okuduklarıma göre az yediği için siyahımsı oluyor. Ama yapışmayı nasıl önleyebilirim bilemedim.
Ekli dosyayı görüntüle 46602
Ekli dosyayı görüntüle 46603
Ekli dosyayı görüntüle 46604
Kuş kabız. Salatalık, marul vermeyi denediniz mi?

Anüs bölgesine 1 damla zeytinyağı sürün. Ovalayın.

Hay anasını nazar mı değdirdik anlamadım ki... Başınız sağolsun hocam.

Geri