Karadeniz Pet

Anne kuşun hastalığı

piuu

Meraklı Üye
Kuşum ilk yumurtasını 25nisan da yaptı toplamda 9 adet yaptı. Dün ilk yavru cıktı ama anne kuşun dışkısında sindirilmemiş yem gördüm. Kafeste kalamar kemiği kuş kumu mevcut. Elime alıp baktığımda anüs kısmının üstü resimde görüldüğü gibi pembe renginde ve şiş. Hafifçe dokundum yumurta falan mi diye ama yumuşak sıvı gibi. Acaba sorunu nedir? Vitamini ve probiyotik veriyorum düzenli olarak
Elimde bulunan ilaç ve vitaminler
Sulphamezethine
Hiprodoksi
Probiacti bird
Gerwit w
Greenvet gr micro

20200514-135912

20200514-140357

20200514-140403

2-3 saat önce altını temizlemiştim. Şuan ki dışkısını atıyorum. Kafesin tabanında ızgara olmadığından peçetenin tabanda duracağını pek sanmıyorum.

20200514-183540

Şuan altına peçete koyup anne kuşu yuvadan çıkarttım ve pisledi çok şükür sıkıntı yok gibi birde siz bakar mısınız? Ama dün ki büyük pislik tabanda bulunmuyor toz olmuş resmen sanki yemişler. Birde anne kuşun poposundaki şişlik neyi ifade ediyor

20200515-114447

20200515-114456

Bu akşam ki dışkısında 2adet sindirilmemiş yem vardı yine. Birde kursagi şiş geliyor bana. Elime alıp baktım ama yem mi değil mi anlayamadım

Kuşun dışkısı normal.
Şuan altına peçete koyup anne kuşu yuvadan çıkarttım ve pisledi çok şükür sıkıntı yok gibi birde siz bakar mısınız? Ama dün ki büyük pislik tabanda bulunmuyor toz olmuş resmen sanki yemişler. Birde anne kuşun poposundaki şişlik neyi ifade ediyor

20200515-114447

20200515-114456
Düzenli probiyotik ve kum verin. Taşlık ta sorun var. Yemleri sindirme işlemini tam anlamıyla gerçekleştiremiyor.

Kafeste kuş kumu var mı ? Taşlık sorunu yada enfeksiyonu olabilir.
Evet kuş kumu mevcut. Parmak suluga koydum kuş kumunu. Kuluçka süresinde yarısını bitirdiler. 2 gündür probiacti bird markalı probiyotik veriyorum. Yarın diskinin durumunu sizinle paylaşacağım.

Dışkıda yem sorunu devam ediyor.Yarinda 3.yavru çıkacak büyük ihtimal

20200516-173322

20200516-173329

Dışkıda yem sorunu devam ediyor.Yarinda 3.yavru çıkacak büyük ihtimal

20200516-173322

20200516-173329

Kuşun taşlıklarında sorun var ki yüksek ihtimalle taşlık enfeksiyonu mevcut, kuluçka süresinde olduğu için şuan ilaç taraftarı değilim.

Kuşa 2 günde bir mama hazırlayarak içeriğinde meyve ve sebzeyi bol tutunuz, yem içerisinde ayıklanmış kırmızı darı ekleyebilirsiniz sindirimi daha kolay olur, birkaç gün bunları deneyip gözlemleyin düzelme olmaz ise ilaç önerelim yoksa kendisi beslenemeyeceği gibi yavruları da yeteri kadar besleyemez.

Kuşun taşlıklarında sorun var ki yüksek ihtimalle taşlık enfeksiyonu mevcut, kuluçka süresinde olduğu için şuan ilaç taraftarı değilim.

Kuşa 2 günde bir mama hazırlayarak içeriğinde meyve ve sebzeyi bol tutunuz, yem içerisinde ayıklanmış kırmızı darı ekleyebilirsiniz sindirimi daha kolay olur, birkaç gün bunları deneyip gözlemleyin düzelme olmaz ise ilaç önerelim yoksa kendisi beslenemeyeceği gibi yavruları da yeteri kadar besleyemez.
Aslında ilk yavru yumurtadan çıktığından beri hergün az miktarda yumurta maması veriyorum ama sebze katmıyordum. Bugün de probiyotik kullandım tekrardan. Acaba diyorum kursak çok şiş görüyorum bazen, baba falan çok yediriyorda sindiremiyor mu? Bu sindirememe olursa yavrulara bütün yem kusma halinde onlarda ölebilir galiba.

Aslında ilk yavru yumurtadan çıktığından beri hergün az miktarda yumurta maması veriyorum ama sebze katmıyordum. Bugün de probiyotik kullandım tekrardan. Acaba diyorum kursak çok şiş görüyorum bazen, baba falan çok yediriyorda sindiremiyor mu? Bu sindirememe olursa yavrulara bütün yem kusma halinde onlarda ölebilir galiba.

Yavrularda büyük sorun teşkil etmez fakat yemleri sindirememesi yeterli beslenmeyeceği ve zayıflayacağı anlamına gelir.

Yavrularda büyük sorun teşkil etmez fakat yemleri sindirememesi yeterli beslenmeyeceği ve zayıflayacağı anlamına gelir.
Sanırım ilaç kullanmam gerekli. Sulphamezethine ve hipradoxi mevcut elimde biri solunum yolu için biri ishal için diye biliyorum. Hangi ilacı temin edip kullanmalıyım. Ilaç kullanınca yavrular etkilenemz değil mi ?

Sanırım ilaç kullanmam gerekli. Sulphamezethine ve hipradoxi mevcut elimde biri solunum yolu için biri ishal için diye biliyorum. Hangi ilacı temin edip kullanmalıyım. Ilaç kullanınca yavrular etkilenemz değil mi ?
Şuan ilaç kullanımı doğru değil.

Evet, parmak suluktaki kumu tükettiler

Probiyotik te verdiniz değil mi?
Evet zaten düzenli olarak haftada 2 gün veriyordum ama dışkıda yem olduğunu görünce 3gun peşpeşe verdim. Hergün mama vericem yemi ogutemediginden kendisi beslenemicektir yavrularıda var altında onların da beslenmesi gerekiyor. Durumu böyle idare etmeye çalışayım yavrular büyüyene kadar. Kuşun çok zayıfladığını hissedersem mecbur kuluçkayi sonlandiririm. Yavrular büyüdükten sonra anneye vermem gereken ilaç nedir

Geri