Karadeniz Pet

Anne sıkıntılı çıktı, önce baba sonra yavrular..

Soner Coşkun

Yeni Üye
Herkese hayırlı akşamlar dilerim. Dışarıdan almış olduğum eş kuşlar ciftlesti ve maşaAllah 6 tane yumurtanında 6sindan yavrularımız dünya ya geldi..

Ilk yavrunun çıkmasına yakın dışı erkeğe saldırmaya başladı. Bi kaç defa ayırıp tekrar yanına koydumama sonuç aynı.

Dışı 6 tane yavruya tek başına bakmaya başladı. Butun yavrular cıktı güzel güzel besledi. Ta ki bu sabaha kadar. Ilk yavru 20 ocakta cıktı. Şuan 13 günlük. Dün sabah biraz hırpalamıştı. Daha sonra sakinledi. Ve bu sabah yuvadan gelen sesler neticesinde yuvayı açtığımda daha fazla hırpalamış ve dün verdiği yaralardan daha fazlasını vermişim diger yavrularda beslememiş. Hepsi can çekişiyordu sabah mısır unuyla elde besleme yaptım şükür şimdi sağlıkları iyi fakat hepsi daha küçük ve anne yanına tekrar koyamam. Ne yapmam gerektiği konusunda fikir verebilirseniz memnun olurum.

Bende babaya baktirmayi denemeyi dusunuyordum yalnuz Baba yavruları daha önce hiç görmedi. Onunda zarar verip vermeyeceği konusunda sanırım takip etmek gerekecek. Yuva annenin kafeste takılı. Follugu tekrar aynı yuvaya koyup baba ve annenin yerini değiştirmem uygun mudur

Bende babaya baktirmayi denemeyi dusunuyordum yalnuz Baba yavruları daha önce hiç görmedi. Onunda zarar verip vermeyeceği konusunda sanırım takip etmek gerekecek. Yuva annenin kafeste takılı. Follugu tekrar aynı yuvaya koyup baba ve annenin yerini değiştirmem uygun mudur
Mümkün. Babalar yavru besleme konusunda güvenilirdir. Çok sorun çıkarmazlar. Baktın beslemiyor, sen elle takviye yapmaya devam edersin.

Anneyi alın babayı koyun o kafese ve takipte kalın baksa bile takviye gerekebilir

Yavruları biraz besledim şimdi anne babayı degistirdim follugu yuvaya koydum baba yuvaya uzak duruyor ama bakalım ne olacak. Sagolun bilgilendirmeler için umarım baba bakar. Fark li bi durum olursa tekrar danışırım sizlere.

Elle besleme ve mama konusunda da acemiyim önerileriniz olursa o konuda da yardımlarınızı beklerim.

Yavruları babada beslemedi 6 yavruyuda artık 3 saatte bir elle besliyorum. 2 numara elle besleme aparatı aldım fakat çay kaşığıyla hepsi hazirladigim mamayı iştahla yedikleri icin bende aparatı yanlış kullanıma ihtimaline karşı kullanmıyorum.

Mamayı tam belli oranlar olmasada göz kararı probiyotik multi vitamin (az olmak kaydıyla) mısır unu pirinç unu petshoptan alinan hazir mama vb. Karistirip veriyorum. Kıvam olarak suluya biraz daha yakın hazirliyorum rahat sindirebilmeleri acısından düşündüğüm için. Şimdilik hallerinden memnun gibiler Fakat ilk tecrübe dikkat ettiğim ve merak ettiğim konu şu, kursaklarinin altı mama doluyor belli fakat boyun yanlari, şiştiği zaman içi boş hava dolu gibi. Bu normaldir yada başka bişeyin habercisimidir ? Bu konuda aydınlatabilirseniz sevnirim.