Karadeniz Pet

Annenin yavrularına bakmaması ve alıştırma

Mlg

Yeni Üye
İyi akşamlar arkadaşlar başımdan geçeni anlatacağım kuşlarım üç yumurta yaptı iki si çok şükür yumurtadan çıktı diğer yumurtam boş ilk yavruyu anne çok güzel besledi üçünçü yavruda çok ii havalar ısındı diye kafesi cam balkona çıkarayım dedim ii de oldu akşamları içeri alıyordum gecen gün balkona aldığım kuşları annesi yuvadan atmış ikiside yerde hemen apartopar yerine koydum ama ne ettiysem anneleri yanlarına girmedi ve bakmadı iş başa düştü iki gün yavruları kendim bebe pisküvisi ve kabuksuz kuş yemini ezip sulandırarak besledim iki yavruda buz kesmişti malüm bugün iş başı yaptık besleyecek kimse yoktu dedim bunlar dayanamaz akşam eve geldim bi baktim ki anne baba yanında kursaklar dolu çok şükür siz siz olun yem su harici ne dokunun nede yerini değiştirin çok korktuk yavrular gidecek diye

1- Kuluçkada olan kuşların kafesi normal şartlarda zaten değiştirilmez. Yüksek ihtimalle balkona aldığınız için strese girip attı yavruları yuvadan. Alışılmadık bir durum değil.
2- Bebe bisküvisinin içerisinde şeker, glüten (buğday unu), yağ, tuz, laktoz (süt) ve çeşitli aroma vericiler bulunur. Bunların hiçbiri kuşların sindirebileceği besinler değil. Kullanılacaksa mısır unu ile yapılan tariflerin listesi forum içerisinde var.

Haşlanmış yumurta (En az 10 dk boyunca haşlanmış)
Rendelenmiş havuç
Marul
Salatalık (yerine semizotu veya dereotu da olur)
Kırmızı kapya biber
Mamanın fazla suyunu alması ve katı bir kıvam vermek için galeta unu, irmik kullanabilirsiniz.
(Baharat serper gibi az miktarda ekleyin, malzemelerin üzerini kaplaması yeterli).

Yukarıda saymış olduğum malzemeleri kuşunuzun iştahına göre ayarlayın. Malzemelerden hiçbiri yumurta miktarını geçmesin, yani %60 yumurta varsa %40 sebze olsun.

Haşlanmış yumurta (En az 10 dk boyunca haşlanmış)
Rendelenmiş havuç
Marul
Salatalık (yerine semizotu veya dereotu da olur)
Kırmızı kapya biber
Mamanın fazla suyunu alması ve katı bir kıvam vermek için galeta unu, irmik kullanabilirsiniz.
(Baharat serper gibi az miktarda ekleyin, malzemelerin üzerini kaplaması yeterli).

Yukarıda saymış olduğum malzemeleri kuşunuzun iştahına göre ayarlayın. Malzemelerden hiçbiri yumurta miktarını geçmesin, yani %60 yumurta varsa %40 sebze olsun.
Benim muhabbet kuşları sadece bebe bisküvisi ve yumurta yiyor kabuğunuda katıyorum başka birşey oldumu yanaşmıyorlar şu ara maydonaz eklemeye başladım sadece teşekkür ediyorum deneyeceğim tarifinizi