Karadeniz Pet

Antalya'da Yer Değiştiren Yumurtalı Mubişler

B

BeyazTavsan

Guest
Herkese merhaba;

Sizlerden iyi olmasın şehir dışına taşınan bir arkadaşımdan bir yaşına yeni gelmiş bir çift mubiş aldım. Zoraki yumurtalı çiftimiz yer değiştirdi.

Evde aydınlık havadar bir odada göğüs hizzasında duvara astım. 2 gün odaya pek giren çıkan olmadı, evde başka kuş da yok. 2-3 gün dişi yuvadan pek çıkmadı. Şimdi evdeki 5. günleri ve yumurtaların da tahminen 15. günleri.

Maalesef dişi artık pek yavrulukla ilgilenmiyor, yumurtalar yavrulukta duruyor. Kafesi değiştirmedim. Halen odaları çok hareketli bir oda değil ama giren çıkan oluyor tabii.

Düşünceleriniz tavsiyeleriniz olursa paylaşmanızı dilerim.

Teşekkürler :)

Uploaded with ImageShack.us

ez6v.jpg

biaz daha bekle zaten yuvalıga ilgi artacagı zaman muhatamelen yumurtaları kırıp tekrar yumurta yapacaktır biraz bekleyin ve rahatsız etmeyin

teşekkürler, eğer bu durum 1 hafta daha böyle devam ederse kafesi değiştirmemin bir sakıncası olur mu acaba

Hocam senin kuşlar yer değişikliği nedeni ile kuluçkayı bırakmış gibi görünüyor.
Bence sen kafesini değiştir başka yapacakların varsa onları da yap ikinci kuluçkayı bekle.

hocam yumurtaların altına kum koymanız gereklı boyle gıderse carparak kırılabılırler.

Evet 5-6 gün daha bekleyip kafesi değiştireceğim; artık yumurtalara hiç ilgi göstermiyorlar gibi :(

Yavruluğa kum ya da talaş koyma konusunda bir türlü fikir birliğine varılmıyor sanırım.

Hocam senin kuşlar yer değişikliği nedeni ile kuluçkayı bırakmış gibi görünüyor.
Bence sen kafesini değiştir başka yapacakların varsa onları da yap ikinci kuluçkayı bekle.

Acaba başka ne yapabilirim? İkinci kuluçka sizce ne zaman olur ve biraz daha büyük bir kafese geçimlerinde bir mahsur olur mu :)

Teşekkürler

Kafesinizin büyük olması tabii daha avantajlı olur , normal büyüklükte pirinç kafeslerden alabilirsiniz..

2.Kuluçka kısa sürede olur inşallah , bence bian önce kafesi değiştirecekseniz değiştirinki kuşlarınız alışsınlar yeni kafeslerine..

Merhaba tekrar
Yarın kafesi daha büyükçe pirinç ve dikdörtgen bir kafes ile değiştireceğim kısmetse. Yavruluğa ve yumurtalara birkaç gün daha dokunmayayım diyorum olduğu gibi asarım. Bazen yuvanın içinde de görüyorum kuşlarımı:)
Ben odaya girer girmez yuvaya fırlıyor ikisi de :)
Fotoğrafını çeker koyayım.

Sularına vitamin olarak hangi vitaminleri düzenli koymalıyım sizce?
Ayrıca gaga taşı olarak mürekkep balığı mı koymalı yoksa alçıdan yapılanlardan mı?
Bir de mamalarına nijer takviyesi yapmalı mı bu ara?

Tekrar teşekkürler.

Kalamar kemiği yeterli. Adı üstünde alçı diyorsun alçı kuşa fayda etmez. Nijer vermemelisin, çünkü yumurtuya yatacak kuş kızdırmayı kesmek gerekir. Vitamin normal biyoteknik avidiare vitamıninden verebilirsin

Son durum nedir?yumurtaları aldınızmı?

Bilgilendirme için teşekkür ederim.
Yarın kafeslerini değiştirip yumurtaları da alacağım kısmetse; daha geniş ve ferah bir kafesleri olacak.
Fotoğraflayıp paylaşacağım :)

Merhaba tekrar;

Mubişlerin bugun kafeslerini değiştirdim ve yuvalığın içindelerken alıp yeni kafeslerine taktım. Bugün yumurtaların 20. günü, alıp atmadan önce ışıkta bakmak istedim. Spot ışığında yarımaydan büyük karartılar gördüm. Sonra - biryerde görmüştüm - yumurtaları ılık suya koydum hiç kıpırdama olmadı hepsi sabit yüzdü. Eşim hint bülbüllerinin yuvasına mı koysak acaba derken yumurtalardan biri yere düştü ve ciddi ezildi. Ezilen yeri elimle açtım, keşke açmasaydım. Aşağıdaki yumurtayı gördüm. Çok üzüldüm bu halde görünce, sanki biraz da benim hatam gibi geldi.

Şimdi kalan 3 yumurtayı yeniden yavruluğa koydum. Çift yeni kafeste ara ara yavruluğa girip çıkmaya başladılar, yumurtalar da öyle bekliyor, geri koydum :(

Sanırım yumurtaları almalıyım değil mi? Yapacak bir şey yok gibi... Yoksa çok acele mi ettim :(

7y91.jpg

dmwg.jpg

m7bs.jpg

Hatanız büyük bir kere yumurtayı ele almak bile büyük hata.Belki hiç müdahele etmeseydiniz yunurtalar çıkacaktı..

Bir önceki sayfaya da bakarsanız anne yer değişikliğinden dolayı kuluçkayı bırakmıştı kafesi değiştirip yumurtaları da yavruluktan almayı düşünmüştük. Bir yumurta kırılınca üzülerek geri koyduk.

Kuluçkaya yatılmadan yumurtalara ne olur 21 gün sonunda?

Ne yapmak gerekli?

Kuşlar yer değiştirmiş ve sizde kafesi değiştirmissiniz malesef yumurtaları kaybediceğiniz kesin yumurtaları atın yuvalığı temizleyin bir sonraki kuluçka dönemini beklemeniz lazım yapılacak birşey yok

Teşekkürler, dün yumurtaların 20. günüydü zaten. Anne hiç kuluçkaya yatmayınca kafesi değiştirdik.

Çiftin keyfi yerinde çok şükür, dişi yuvaya girip çıkıyor.

Bu akşam dişi kuşumuz düşen kafesten uçarak gecenin karanlığına kaçtı..,
Üzgünüz :(

Geri