alpdna

Yönetici
Site Yöneticisi
12 Haz 2016
1,088
419
83
istanbul
www.muhabbetkusu.com.tr
Evcil Hayvanı
Cennet P., Monk P.
Kuş sayısı
2 tane


Papağanlar arasında en fazla beğeni toplayan ve en beğenilen türler arasında yer alan Ara (Macaw) papağanları ve türleri ülkemizde beslenen papağan sıralamasında ilk sırada yer almaktadır diğer isimleri ile macaw papağanı da denilen bu papağanların ana vatani ise Günay Amerika kıtasıdır gösterişli ve renkli bir papağan türü olan Ara papağanların renklerinden ve yapılarından ötürü pek çok türü de bulunmaktadır. Oldukça zeki bir papağan türü olan bu türler insanlara çabuk uyum sağlamaktadır. Konuşma ve taklit yeteneklerinin gelişmiş olmaya bu papağanların daha fazla sahiplenilmesine neden olmaktadır. Oyu bir eğitim ile Ara Papağanları pek çok testten başarı ile geçmektedir. Bunlar Ara papağan özellikleri açısından dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Ara papağan türünün alt türleri ise oldukça fazla sayıdadır.

Mavi Sarı Ara Papağan Türü

Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bu papağan türünün ana renkleri mavi ve sarı renkten oluşmaktadır. Ülkemizde mavi macaw türü papağan fiyatları değişiklik göstermektedir. Bu türlerin ana vatani ise Günay Amerika olarak bilinmektedir. Ana renkler dışında bu papağanın yanak ve bas kısmında beyaz ve yeşil renkli alanlar da bulunmaktadır. Bu tür papağanlar ortalama 75 ile 85 cm kadar uzamaktadır. Ev ortamında bakılacak olan bu iri papağanlar aşırı ilgi istemektedir. Ayrıca bu kuş türlerinin sahiplerine karşı bağlılıkları oldukça üst düzeydedir.

Sarı Kırmızı Ara Papağan Türü

Brezilya, Bolivya ve Ekvator civarı bu tür papağanların ana vatanı olmaktadır. Mavi Sarı ara papağan türünden farklılık gösteren bu papağan türleri yaklaşık olarak 80 ve 90 cm civarında bulunmaktadır. Genel olarak sarı ve kırmızı renkli olan bu papağan türlerinde değişik bölgelerde yeşil sarı ve mavi renkler de bulunmaktadır. İyi bir ortam sağlandığında ev hayatına kolay şekilde uyum sağlayan bu papağan türleri yeşil kanatlı ara papağanlar ile de karıştırılmaktadır.

Mavi Göğüslü Ara Papağan Türü

Mavi sarı ara papağan türleri günümüzde nesli tükenmek üzere olan papağanlar arasında yer almaktadır. Bu türler ortalama 75 cm kadar ulaşmaktadır. Ev ortamında bakım için bu türler boyut bakımından zorluğa neden olmaktadır. Mavi tenler yanında bu türlerin göğüs bölgesinde altın renkli sarı renkler de bulunmaktadır. Sahibinden macaw satan pek çok satıcı bu türlerin neslinin yüklenmesinden ötürü türler ile ilgili koruma sağlamaktadır. Doğal olarak macaw papağan fiyatları da artış göstermektedir. Dişi ve erkek papağan türler genel olarak farklık göstermeyen ve fark edilmeyen papağanlar olarak karsımıza çıkmaktadır.

Ara papağanı konuşması için yapılacak olan eğitimler genel papağan türleri için de geçerli olmaktadır. Ara papağanı yavru olduğu durumlarda eğitime daha erken başlanmaktadır. Macarya papağanı türleri sevimlilikleri ı ile de dikkat çeken kuşlardır.
 

Benzer konular