Karadeniz Pet

Arada kaldık sizce hangisi?

venomtr

Yeni Üye
Merhabalar. Bizimkiler kuş almayı düşünüyor ancak arada kalmışlar. Albino muhabbet kuşu ile sultan papağanı arasında ne gibi + - yönler var? Muhabbet kuşu beslediğim için biraz bilgim var ancak sultan papağanını araştırdım pek birşey öğrenemedim. Yine de sormak istedim bu işte profesyonel olan ve bu kuşlara yıllarını vermiş olan arkadaşlara. Merak ettiklerim şunlar;

1- Hangisi daha çabuk alışır?
2-Hangisi daha dayanıklı? (Hastalığa falan)
3-Sultan papağanı çok aşırı ötüyor diye okudum ne kadar doğru?
4-Bu iki kuş arasındaki artı ve eksi yönler neler?
5-Sizce tek mi almalıyım çift mi ? Tek alırsam erkek mi dişi mi?
6-Alırken nelere dikkat etmeliyim?

Çok soru sordum ama cevaplarsanız memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim. Konuyu umarım doğru yere açmışımdır. Hatam varsa özür dilerim.

1. Bu size ilginize bağlı.
2. Cüsse olarak sultan papaganı daha dayanıklı fakat bu da size ve kuşa bağlı verdiginiz besinlere ortama vs.
3. Evet çok ötüyor.
4. Birbirlerine alışmazlarsa kavga edip sultan papağanı muhabbetkuşunun ayagini gagasini kopartabilir yaralayabilir yavruyken almaniz daha saglikli olur ikiside hemen hemen aynı sınıf.
5. Uretim yapacaksaniz yavru cift, egitmek icin yavru erkek alın.
6. Alırken durusuna ötüsüne yapısına dıskı yapıyorsa dıskısına hal ve hareketlerine komple iyi bir gözlem şart bi 10 20 dk gözlemleyin.

Merhabalar. Bizimkiler kuş almayı düşünüyor ancak arada kalmışlar. Albino muhabbet kuşu ile sultan papağanı arasında ne gibi + - yönler var? Muhabbet kuşu beslediğim için biraz bilgim var ancak sultan papağanını araştırdım pek birşey öğrenemedim. Yine de sormak istedim bu işte profesyonel olan ve bu kuşlara yıllarını vermiş olan arkadaşlara. Merak ettiklerim şunlar;

1- Hangisi daha çabuk alışır?
2-Hangisi daha dayanıklı? (Hastalığa falan)
3-Sultan papağanı çok aşırı ötüyor diye okudum ne kadar doğru?
4-Bu iki kuş arasındaki artı ve eksi yönler neler?
5-Sizce tek mi almalıyım çift mi ? Tek alırsam erkek mi dişi mi?
6-Alırken nelere dikkat etmeliyim?

Çok soru sordum ama cevaplarsanız memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim. Konuyu umarım doğru yere açmışımdır. Hatam varsa özür dilerim.

1. : Albino sultan papağınına göre daha çabuk alışacağını düşünüyorum ama önemli olan ırk değil, kuşların kişilik hisleri ve duygularıdır.
2. : Albinolar deri hastalıklarına aşırı dayanıksız. Sultan papağanları daha dayanıklıdır. Ancak bu tür her kuş için ishal, mantar ve eğer çifti varsa popo kısmına dikkat edilmesi çok önemlidir. Popolarına dikkat edilmesi gerek çünkü follukta yumurtlama sırasında kuşlarda genellikle yumurta sıkışması görülebiliyor.
3. :Sultan papağını gerçekten çok fazla öter. Bunu bir petshopa gidersen kolaylıka ayırt edebilirsin.
4. :Sulatn papağını dayanıklı bir kuş türü ama kalsiyum ihtiyacını karşılayıp tüylerinin canlı olması için 2 günde 1 ona portakal gibi lifli meyve veya brokoli gibi tohumları kolay ufalanıp partikülcüklerden oluşan sebzelerden yedirmelisiniz. Albinoda ise bunu sadece haftada 1 uygulasan yeter. Eğer bolca boş vaktin ve yeteri kadar meyven varsa bu engeli kolayva atlatabilirsin. Bu kuşlar atletik ve canlılık bakımından taptaze canlılar. Her an ötüp bizi bazen rahatsız edebilmelerinin sebebi de bu işte. :)
5.:Eğer eğitmek için kuş alcaksan tek alıp cinsiyetinin erkek olmasına dikkat etmelisin. Erkekler, dişi kuşlara göre 100 kelimeyi telafuz edebilirken dişi kuşlarda bu oran daha azdır. Ancak tabiki bazı dişilerde bu durum farklı olabilir. Bazıları daha fazla kelimeyi telafuz edebilir. Bunlar sadece test sonuçlarına dayalı veriler :) + Çift alacaksanda başta onları ayrı kafeslerde büyüt. Hep beraber olduklarında sana olan ilgisini yitirebilirler. Bence başta tek kuş al. Ancak sana kuşun iyice alıştıktan sonra ona bir eş alabilirsin. Sıkılmaması açısından iyi olur. Eğer diğer kuşu iyi seçebilirsen kuşlarından yavru bile alabilirsin. Yavru almak istiyorsan kızışmış kuş ve çiftleri tercih etmelisin :)
6.: Kuş alırken tüylerinin canlı ve parlak görünmesine dikkat et. Kızarıklık, tüylerde kabarma poposunun normalden fazla kırmızı olması, tırnaklarının aşırı uzun olması ve kafes içerisinde herzaman yorgun görünüp uçmaması hastalık belirtileridir. Bazı petshoplar bu tür kuşları veterinere götürsede diğerleri kuşları olduğu gibi satıp hastalıklı olması yerine kızışmış ancak atletik bir kuş, çok sakin olduğundan böyle diye söyleyip bizleri dolandırıyor. Unutmayın, gerçekler, detaylarda saklıdır.. :) Erkek alacaksan kuşun burnunun yani ceresinin renginin mavi , dişi alacaksan kuşun cere renginin pembe veya beyaz tolarında olmasına dikkat et. Bu durum normal kuşlarda böyle ancak ALBİNOLARDA TAM TERSİDİR.

MESAJIM BU KADAR. UMARIM SİZE BİR FAYDAM DOKUNABİLMİŞTİR. HERKESE MUHABBET KUŞU ÜRETİMİ VE EĞİTİMİNDE İYİ BAŞARILAR.

1. Bu size ilginize bağlı.
2. Cüsse olarak sultan papaganı daha dayanıklı fakat bu da size ve kuşa bağlı verdiginiz besinlere ortama vs.
3. Evet çok ötüyor.
4. Birbirlerine alışmazlarsa kavga edip sultan papağanı muhabbetkuşunun ayagini gagasini kopartabilir yaralayabilir yavruyken almaniz daha saglikli olur ikiside hemen hemen aynı sınıf.
5. Uretim yapacaksaniz yavru cift, egitmek icin yavru erkek alın.
6. Alırken durusuna ötüsüne yapısına dıskı yapıyorsa dıskısına hal ve hareketlerine komple iyi bir gözlem şart bi 10 20 dk gözlemleyin.
HER DEDİĞİNİZLE HAKLISINIZ

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Ben albinomu hastalıktan dolayı kaybettiğim için hastalıklara karşı sanki albinolar daha zayıf oluyor diye düşünüyorum. Sultan papağanları görüntü olarak da güçlü canlılara benziyorlar sanki. O yüzden sultan papağanı almayı düşünüyorum ama çok fazla ötmeleri bu düşüncemin önüne geçiyor. Bizim mahalle biraz değişik olduğu için insanları da değişik haliyle en ufak seste konuşuyor herkes. Albino da alırsam en ufak şeyde hasta olduklarından benim için zor oluyor. Kendimi suçluyorum öldüğünde. Dün 10 15 saniye can çekişmesini gördüm içim parçalandı. Tekrar aynı şey olursa dayanamam ya yazık valla o yüzden ikilemdeyiz.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Ben albinomu hastalıktan dolayı kaybettiğim için hastalıklara karşı sanki albinolar daha zayıf oluyor diye düşünüyorum. Sultan papağanları görüntü olarak da güçlü canlılara benziyorlar sanki. O yüzden sultan papağanı almayı düşünüyorum ama çok fazla ötmeleri bu düşüncemin önüne geçiyor. Bizim mahalle biraz değişik olduğu için insanları da değişik haliyle en ufak seste konuşuyor herkes. Albino da alırsam en ufak şeyde hasta olduklarından benim için zor oluyor. Kendimi suçluyorum öldüğünde. Dün 10 15 saniye can çekişmesini gördüm içim parçalandı. Tekrar aynı şey olursa dayanamam ya yazık valla o yüzden ikilemdeyiz.
Albinolar zaten bir hastalık yine de siz bilirsiniz :)

Albino değil de başka bir ırk mubiş alabilirsiniz o zaman

@Kader önerebileceğiniz bir tür var mı aceba?
Irklar hakkında fazla bilgi sahibi değilim fakat burada okuduklarıma göre albinolar dayanıksız oluyor. Albinoluk ve lutinoluk kuşlarda bir rahatsızlık zaten. Yani tamamen beyaz olmayan bir kuş alabilirsiniz.

Ve galiba sultan papağanları insanlara çok yakın olurlarmış. Tabi bu bir genelleme. Her kuşun karakteri farklıdır.

Evet haklısınız ben biraz daha araştırmaya devam edeceğim teşekkür ederim

Rica ederim tabi ki araştırın en doğru kararı kendiniz verirsiniz.

Geri