Karadeniz Pet

Artık sıkıldım bunaldım çiftleşme sorunu

bu videodaki gibi kuyrugu kalp gibi atıyor,bugun yuvalığa follugun yumurta kısma biraz çam talaşı koydum umarım yanlış yapmamıştırım.

Doğru yapmışsınız problem yok sadece fazla rahatsız etmeyin kuşları strese girmesinler. Dışkıda büyümede varsa tamamdır bu iş. Eğer sağlıklı bir çiftleşme gerçekleştiyse dolu yumurtalar alırsınız. Maşallah.

Doğru yapmışsınız problem yok sadece fazla rahatsız etmeyin kuşları strese girmesinler. Dışkıda büyümede varsa tamamdır bu iş. Eğer sağlıklı bir çiftleşme gerçekleştiyse dolu yumurtalar alırsınız. Maşallah.
öncelikle cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar ,evet rahatsız etmiyorum günde 1 kere bakıyorum ama çiftleştiklerini görmedim bir kere baktığımdan da görmemiş olabilirim bekleyelim bakalım ,kuş bu şekilde olmaya başladıkdan kaç gün sonra yumurta geliyor

Ne yalan söyliyim net bişey söyleyemem o konuda ama dışkısı aşırı büyüdüyse ve karnı çıkıntılı bir hale geldiyse yakındır. Şöyle söyliyim eğer sürekli gözleme fırsatı bulduysanız ve çiftleşme görmediyseniz muhtemelen boştur. Ama belli de olmaz 1 saat evde olmazsınız o sürede çiftleşmişte olabilirler. Yumurtalar çıksın 7-8 gün sonra ilk yumurtayı led ışık ile kontrol edebilirsiniz.

Yuvalığa giriyor demiştiniz artık sizlik birşey yok dişi kuşu strese sokmayın. Bunun içinde yumurta görene kadar çok fazla rahatsız etmeyin suyunu yemini mamasını verin yeterli. Yumurtaya bakmak inde sürekli yuvalığı açmayın 2 günde 1 kere bakmanız yeterli olur.

hayırlı olsun yumurtalar geliyor, çok sevindim. :) size tavsiyem dişi kuşun gözünün içine bile bakmayın mümkün mertebe. şu an aşırı streslidir zaten. ara ara dişi kuşu deli gibi bağırırken görebilirsiniz normaldir. sancı mı tutuyor noluyor bilmiyorum ama benim fıstık yumurtlayacağı zaman bağırıp duruyor.

ikinci olarak çiftleşmeyi görüp görmemeniz çok önemli değil. genelde yapıyosa günün ilk ışıklarında yapıyordur. önemli olan dişinin yuva hazırlığı yapması ve birbirleriyle ilgileniyor olmaları.

güncelleme evet arkadaşlar ilk yumurta bugün öğleden sonra geldi,çifleştiklerini görmemiştim ama erkek yuvalığa çoğu zaman dişiyle birlikte giriyor.Bu süreçte ilk mesajımda yapmadığım kalmamıştı en son kafesin önü açık kalacak şekilde örtü ile kapattım ondan sonra oldu ne olduysa.Kafesin tabanı biraz kirlendi temizleyim mi? Mesaj atan yardımcı olan bütün arkadaşlara teşekkür ederim :)

güncelleme evet arkadaşlar ilk yumurta bugün öğleden sonra geldi,çifleştiklerini görmemiştim ama erkek yuvalığa çoğu zaman dişiyle birlikte giriyor.Bu süreçte ilk mesajımda yapmadığım kalmamıştı en son kafesin önü açık kalacak şekilde örtü ile kapattım ondan sonra oldu ne olduysa.Kafesin tabanı biraz kirlendi temizleyim mi? Mesaj atan yardımcı olan bütün arkadaşlara teşekkür ederim :)
Hayırlı olsun ilk mesajınız 1 yıla yaklaşmış, emin olun sizin kadar sevindim. Sağlıkla büyüdüklerinide görürsünüz inşallah

Örtü ile kapatmanın ne faydası oldu orasını anlayamadım eski mesajlarada baktım sebebini bulamadım. Kapalı halinin bir resmini atarmısın bende deneyeyim. Pvc kafesten 3 tarafı kapalı sıkılıyorlardır diye üretim kafesi aldım etrafı seyrederek çoşunlar diye hala sakinler bir kez dişiyi yuvalığa bakarken gördüm okadar.

Aslinda kafesi bu şekilde kapatmayi istemiyordum denemediğim o kalmıştı.Tavsiye eden arkadaşa bende sordum.Kuşlar birbirine ilgi göstersin cevre ile ilgiyi azaltsin dedi .Yavruluguda sarmami istedi.Komple kapat dedide ben kiyamadim önünü açık buraktim.
2d93c061ee7a2aa5a93c2cfd54281733.jpg

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim de denemediğin bu kaldı idi bende deneyeyim olursa ben de sana dua ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20191030_202211.jpg
    IMG_20191030_202211.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 42
Aslinda kafesi bu şekilde kapatmayi istemiyordum denemediğim o kalmıştı.Tavsiye eden arkadaşa bende sordum.Kuşlar birbirine ilgi göstersin cevre ile ilgiyi azaltsin dedi .Yavruluguda sarmami istedi.Komple kapat dedide ben kiyamadim önünü açık buraktim.
2d93c061ee7a2aa5a93c2cfd54281733.jpg

bu yöntemi ben de deneyeceğim. zaten havalar yavaş yavaş serinlediği için yapacaktım şimdi kesinlikle yapacağım. aslında benim kuşlarım hem anlaşıyor hem çiftleşiyor ama yumurtlama konusunda isteksiz. bir de böyle deneyelim :)

arkadaşlar ayrıca youtube videolarından yavru muhabbet kuşu seslerini mp3'e çevirip sürekli dinletirseniz aşırı heyecanlanıyorlar ve çiftleşiyorlar bilginiz olsun. sanırım içgüdüleri depreşiyor:)

Umarım işe yarar kafeslerimizde ayni [emoji106]

Güncelleme yazayım bende. Örtü ile kapattığım çift aynı değişen bir şey olmadı. Kendi haline bıraktığım çift yuvaya girmeye başladı dişi 5 dk bir yuvaya girip ortalama 2 dk durup çıkıyor erkekle yem kusup gaga taşı acayip bir şekilde çok fazla gaga taşı yiyor sonra yine yuvaya. Sıralama aynı hiç değişmedi sabahtan beri. Dişi yuvada iken erkekte yuva önünde bekliyor. Yem kustuktan sonra dişi kuyruk kaldırıyor bekliyor ama erkek bir türlü hamle yapmadı sonra gaga taşı yiyip yine yuvaya sabahtan beri gözlüyorum çiftleşme olmadı iyişallah yumurtlar ve boş çıkmaz yumurtalar geçen sene mayıs ta almıştım bu çifti hayırlısı iyişallah. Bekliyorum gizli gizli izliyorum bir çiftleşme görsem yetecek.

Güncelleme yazayım bende. Örtü ile kapattığım çift aynı değişen bir şey olmadı. Kendi haline bıraktığım çift yuvaya girmeye başladı dişi 5 dk bir yuvaya girip ortalama 2 dk durup çıkıyor erkekle yem kusup gaga taşı acayip bir şekilde çok fazla gaga taşı yiyor sonra yine yuvaya. Sıralama aynı hiç değişmedi sabahtan beri. Dişi yuvada iken erkekte yuva önünde bekliyor. Yem kustuktan sonra dişi kuyruk kaldırıyor bekliyor ama erkek bir türlü hamle yapmadı sonra gaga taşı yiyip yine yuvaya sabahtan beri gözlüyorum çiftleşme olmadı iyişallah yumurtlar ve boş çıkmaz yumurtalar geçen sene mayıs ta almıştım bu çifti hayırlısı iyişallah. Bekliyorum gizli gizli izliyorum bir çiftleşme görsem yetecek.

bir güncelleme de ben yapayım. üstünü kapatmak bende de işe yaramadı. aşırı garipsediler. belki örtü ile ilgilidir bilmiyorum korkmuşlardır belki. alışkanlık meselesi. rutinlerini bozuyoruz sonuçta.

fakat benim dikkatimi de şu çekti paylaşayım dedim. hepimiz sabırsızlanıyoruz aman çiftleştiler mi aman yuva hazırlığı var mı gibi gibi... işlerim dolayısı ile odama bir iki gün girmedim hiç. sonra ara ara ne zaman girsem dişinin yuvalıktan atladığını gördüm. muhtemelen beni sevmedi dişi. tehdit olarak görüyor:) ben odada iken ise yuvalığa fazla ilgi göstermiyor hatta kemirmek dışında içine bile girmiyor. dur desim ben bu odada durmayayım. rutinimi değiştirip odaya hiç girmiyorum artık. ve bingo kalamar kemiğini dişi hayvan gibi tüketmiş.
sözün özü koyun yuksek bir yere uzak durun, bakmayın rahatsız etmeyin. 2 günde bir su ve sadece yem değişimi harici odada bile bulunmayın. bir de böyle deneyin yavru alamıyorsanız.

her kuşun tabiatı farklı tabi. diğer çiftimin dişisi elimde büyüdü. ben yuvalık takmaya çalışırken yuvalıkta gezebiliyor korkmuyor. yumurtasını alıyorum beraber inceliyoruz. yavrum bu benim totomdan mı çıktı diye o da garipsiyor:) tabi ben kızgınlık yumurtasını aldım beraber inceledik fıstığımla. eşi yok onun yumurtalar boş. hanimefendiyi beğenmedi kimse:) demek istediğim stres yok kuşta. diğer çiftimde ise odada bile bulunamıyorum.

ezcümle rahatsız etmeyelim kuşlarımızı:)

Evet muhabbet kuşlarının baya karakteri var hepsi biribirinden farkli ruh halleri oluyor.Bende belki örtü denk geldi belkide bir kuş daha var onu görmeyince rahat ettiler.Bakalim bi yavruları alsam tam yumurta geldiği gün izne çıkmam gerekdi arkadaşa 15 günlüğüne emanet ettim , gittigimde durumlar ne olacak merak ediyorum :)

Evet muhabbet kuşlarının baya karakteri var hepsi biribirinden farkli ruh halleri oluyor.Bende belki örtü denk geldi belkide bir kuş daha var onu görmeyince rahat ettiler.Bakalim bi yavruları alsam tam yumurta geldiği gün izne çıkmam gerekdi arkadaşa 15 günlüğüne emanet ettim , gittigimde durumlar ne olacak merak ediyorum :)

Hocam çiftinizde son durum nedir kaç tane yumurta nız oldu paylaşırmısınız foto atabilrimisiniz

Hocam çiftinizde son durum nedir kaç tane yumurta nız oldu paylaşırmısınız foto atabilrimisiniz
Yarın akşam tekrar bakıp belli araliklarla güncelleyeceğim benim gibi uğraşip yumurta alamayan arkadaşlara az da olsa yararı olur .Yavrular 30 günlük olana kadar konuyu guncellemeyi istiyorum.[emoji106]

Yarın akşam tekrar bakıp belli araliklarla güncelleyeceğim benim gibi uğraşip yumurta alamayan arkadaşlara az da olsa yararı olur .Yavrular 30 günlük olana kadar konuyu guncellemeyi istiyorum.[emoji106]

Yavrularınız oldu yani

Yavrularınız oldu yani
En son 1 yumurta gördüm izne cikmak zorunda kaldım öyle arkadaşa emanet edip çıktım daha bakamadım iznim yarın bitiriyor kuslara yarın akşam bakacam kaç yumurta yapti onu da bilmiyorum..