Karadeniz Pet

aşırı hareketli

Meryemm

Yeni Üye
Merhaba.
Bir hafta önce yavru muhabbet kuşu aldım. Aşırı hareketli

Yemi dağıtıyor. Maymun kimi ordan ora atlıyo. Tırmanıyor.
Ayaklarını kafesden tutarak vücudunu maymun gibi döndürüp duruyor. Ayaklarını kıracak diye korkuyorum.
Daha once bir tane kuş beslemiştim. Hiç ilk geldiğinde böyle yapmadı.
Hepsi farklıdır biliyorum.

Peki ne yapa bilirim. Zamanla alışırmı bana. Dün kendine zarar verecek diye kaygılanıp ağladım.
Tecrübe sı olan varsa yardımcı olur mu lütfen

Kesinlikle katılıyorum.
Ömcelikle sizin de söylediğiniz gibi karakter meselesi.
İkincisi ise arkadaşın söylediği gibi dışarı çıkmak, enerjisini atmak istiyordur. Yapabileceğiniz en iyi şey onunla oyun oynamak, vakit geçirmektir. Ancak oyuncaklarla değil sizinle oynasın.

Kuş uçmak enerjisini atmak istiyor salın eve uçsun biraz

Kuşunuzu sık sık ev içinde uçurun. kuşunuz enerjisini atmak istiyor ilgilenin trapez tarzı oyuncaklar alın içinde boncuk olan toplardan alın ki eğlenerek enerjisini atsın ve mutlu olsun

Cıkartıyorum. Zaten kuşu kafese haps eden birisi değilim.
Onceki muhabbet kuşumuz sadece uyurken gırerdı kafesıne. Ama onuda bir müddet sonra bize alışınca devamlı cıkmasına izin vermiştim
Bunu alalı bir hafta oldu. Her gün dışarı çıkıyo. Bir saat falan

Yani devamlı dışarıda mı kalsın buda. Peki Devamlı odada kalırsa bize alışırmı ?

kuşunuz dışarıdayken ilgilenin demek istemiştim. yanlış anlaşılma oldu herhalde kusura bakmayın. kuşu 1 saatten fazla dışarıda tutun ve dışarıdayken mutlaka ilgilenin eğitim verin. böyle hareketli kuş herkese pek nasip olmaz :)

Eğer ilgilenebilecekseniz daha fazla dursun dışarıda. Ben çıkardığım zaman genellikle kendisi girip dinlenmeye çekilene kadar kafesini kapatmıyorum. Bu da 3-5 saati buluyor.

Her gün devamli ilgileniyorum onunla. Alışsın diye işimi gücümü bırakıp saatler le konuşuyorum. Yanında oturuyorum. Beni görünce daha cok yaramazlık yapıyor. Yem kabında yem bırakmıyor. Hepsini dağıtıyor.

Eğer ilgilenebilecekseniz daha fazla dursun dışarıda. Ben çıkardığım zaman genellikle kendisi girip dinlenmeye çekilene kadar kafesini kapatmıyorum. Bu da 3-5 saati buluyor.
Dışarıda kalması sorun değil benim için. Ama bize alışırmı boyle. Daha bir haftadır bizimle.

Her gün devamli ilgileniyorum onunla. Alışsın diye işimi gücümü bırakıp saatler le konuşuyorum. Yanında oturuyorum. Beni görünce daha cok yaramazlık yapıyor. Yem kabında yem bırakmıyor. Hepsini dağıtıyor.

Ben bu yüzden akıllı yemlik aldım, hiçbir yere dağıtamıyor. Gülü seven dikenine katlanır,bunlar olacak mecbur. Hele bi de dal darı verin bakın neler oluyor :)
Kafesin içinde tutarsanız hiç alışmaz.

Küşü erkek diye aldık. Bakarmısınız doğru mu

Belki dişidi diye boyle hareketli
20170720_155407.jpg

Erkek diye düşünüyorum. Bol bol konuşun, anlamlı anlamsız farketmez, kısa zamanda sesleri taklit etmeye başladığını göreceksiniz.

Ceresi net değil dişi gibi duruyor

Ben bu yüzden akıllı yemlik aldım, hiçbir yere dağıtamıyor. Gülü seven dikenine katlanır,bunlar olacak mecbur. Hele bi de dal darı verin bakın neler oluyor :)
Kafesin içinde tutarsanız hiç alışmaz.
Biz cok seviyoruz kuşları zaten
Her ceşid yem veriyorum.
Bide o sevse bizi.
Şu an odada uyuyor. Bu sıcak ta onun hatrına camlar kapalı.
Vantilatör kapali
:) daha ne yapsak bize alışsın diye:)

Camları kapatınca hayvan bunalmaz inşallah, pencerelerde sineklik yok mu? Bulunduğu ortamın havadar olmasında yarar var.
Her zaman söylerim, canlıların psikolojisi benzerdir. Biz nasıl ilk tanıştığımız insanlarla hemen samimi olmuyorsak, muhabbet kuşları da aynı şekildedir. Zaman lazım. Ama verimli ve eğlenceli geçen zaman. Parmağınıza alıp konuşun, şarkı söyleyin, halının, koltukların üzerinde gezmesine izin verin, gezerken eğer ilgisini çekebilirseniz parmaklarınızı yakınında gezdirip takip etmesini sağlayın. Mümkün olduğunca başka şeylerle değil, sizinle ilgilenmesini ve oynamasını sağlamaya çalışın.

Yaramaz bir erkek. Eğer ilgi gösterirseniz 1 ay içinde sizinle içli dışlı olur. 3 ayda da konuşur. Ama çok fazla ilgi gösterecek vaktiniz yoksa, henüz yavruyken bir dişi alın yanına.

Salonda ucuyor tüm gün . Havasızlıktan bunalmaz bence.
Oda yeterince geniş. Rahatı yerinde yani. Salon koltuklarında, masada istediği gibi geziyor. Cocuklardan daha rahat kullanıyor odayı.

Ama yinede ben yanına yaklaşıp, elimi uzatınca ucuyor. Elimde yem varsa uzaktan alıyor.

Not: konuya cevap yazan her kese teşekkür ediyorum. Bir gün bize alışır diye umudumu artırdı yorumlarınız.

Eğer bir hayvanı kendinize alıştıra alsanız öncelikle bol sabır. Yorulacaksınız ama parmağınıza alışmasını istiyorsanız, çıkıncaya kadar, sinirlenmedim, bıkmadan, korkutmadan, çok sakin bir şekilde, gerekirse 100 defa konduğu yere gidip çık komutunu vererek parmağınıza çıkmasını sağlayın. Gerisi zaten gelir. Yemi de bir elinizin avucuna az miktarda koyup, kuş diğer elinizin işaret parmağındayken yem olan elinize yavaşça yaklaştırıp yedirin

Geri