Karadeniz Pet

Astım mı? Çaresi nedir?

yeniebeveynler

Yeni Üye
Merhabalar, kuşumuz 4 aylık, 2 aylıkken aldığımızda da olan ve benim sorun olduğunu bilmediğim şeyler şu an arttı. Bunlar;
  • Kuyruk atması, nefes alıp verişiyle birlikte sallanıyor videosu:
  • Nefes alma seslerinin bariz duyulması. Videosu:
  • Sesinin az çıkmaya başlaması. Bu arada bu konuda hiçbir fikrim yok normal mi? Çok az konuşuyor en başından beri -arkadaşımın kuşuna göre- şimdi sesi konuşsa bile daha az geliyor gibi emin de değilim. Bu konuyu yazarkenki konuşmasını atıyorum, ilk defa bu kadar çok susmadan konuşuyor derdi ne bunun mutlu mu rahatsız mı ya?
  • Sağ kanadı titriyor. Daha önce bir sakatlık geçirdik ve çok da zaman geçmedi üstünden. Uçmasında hiçbir sorun yok. Kanadı da aşağıda durmuyor, tam olarak açıyor. Ama arada sırada aşırı aşırı hızlı titretiyor. Sakatlıkla ilgili konu: https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/kırık-değil-mi.81567/
  • Tüy döküyor ama bunu normal diye düşünüyorum. Yavruluktan çıkış veya mevsim geçişleri tüy dökümü olabilir diye düşündüm. Bu konuda da fikrinizi alırsam harika olur. Tüm tüylerini döktü herhalde, yenileri de çıkıyor sürekli sert sert. Yalnız geçen gün kuyruk tüyünden birini de döktü. Normal mi?
  • Oyunbaz değil. Bu onun kişiliği mi yoksa enerjisi mi yok? Aldığımızdan beri aşırı uysal nereye koysan duruyor ne yapsan bir şey demiyor. Evin her yerine konabileceği yerler astım, yemekli sulu. Kafesinin önündeki daldan ayrılmayı istemiyor. Bu da tüy dökümüyle birlikte başladı.
  • Kilosu. Sakatlandığı zaman kilo alıyor mu diye ilk defa ölçtüm. 27 gramdı. 3 haftada 29 oldu, alması güzel ama yine de ortalamanın altı mı yoksa daha yaşı küçük olduğundan mı?
İştahı ve dışkısı normal. Karışık yem, suyunda vitamin, kalsiyumlu bilmemneli kumu, arada sırada verdiğim yulaf tohumu var. İlk aldığım ay zararını bilmediğimden ballı kraker vermiştim o zaman horlamaya başladı çok korktum ve araştırınca kestim vermeyi, birkaç güne düzelmişti. Ama ondan öncesinden beri sıklıkla hapşuruyor ve kuyruk atması hep vardı o yüzden normal sandım. Nefes sesleri şimdi artmaya ve sıklaşmaya başladı.

Ekleme: Sesleri uçup uçup konduktan sonra yapmıyor. Uyuklarken yapıyor. Uçtuktan sonra ağzını açıp kapaması gibi şeyleri de yok.

Arkadaşlar lütfen yardım edin, bir şey önerin. Enfeksiyon mu astım mı? Ne yapmalıyım?

Solunum yolu enfeksiyonu var gibi duruyor. Doksisiklin etken maddeli ilaç kullanmanız gerek. Hiprodoxi, levadoks ya da doksimis alın veterinerden. Aldığınızda yazın, kullanımını yazarım.

@Recai Çok teşekkür ederim, babam gitti veterinere soğuk algınlığı antibiyotik veriyorum demiş ama hangi antibiyotik bilmiyorum. Şırınganın içinde 2 cc vermiş, her seferinde yarım cc falan demiş ama tam da anlamadım. Bir suluğuna yarım cc ilaç koyup ertesi gün onu değiştiriyim ve yine yarım cc mi koymalıyım? 4 günlük ilaç oluyor o zaman yeterli mi?

@Recai Çok teşekkür ederim, babam gitti veterinere soğuk algınlığı antibiyotik veriyorum demiş ama hangi antibiyotik bilmiyorum. Şırınganın içinde 2 cc vermiş, her seferinde yarım cc falan demiş ama tam da anlamadım. Bir suluğuna yarım cc ilaç koyup ertesi gün onu değiştiriyim ve yine yarım cc mi koymalıyım? 4 günlük ilaç oluyor o zaman yeterli mi?
Yarım cc fazla. Tam dolu suluğa 6 damla ekleyin.

Rica ederim. Gelişmeleri yazarsınız.
5-6 gündür kullanıyor. Bi daha hiç öyle sesli nefes almadı ve hatta dün ayakları ilk defa sıcaktı ama hâla nefes alırken tüm vücuduyla alıyor videodaki gibi. Kaç gün devam etmek gerek? Bir de şey soracağım vitamin vermiyorum şu an, ilaçla vermemek gerekiyormuş diye okumuştum doğru mu bu yaptığım?

5-6 gündür kullanıyor. Bi daha hiç öyle sesli nefes almadı ve hatta dün ayakları ilk defa sıcaktı ama hâla nefes alırken tüm vücuduyla alıyor videodaki gibi. Kaç gün devam etmek gerek? Bir de şey soracağım vitamin vermiyorum şu an, ilaçla vermemek gerekiyormuş diye okumuştum doğru mu bu yaptığım?
İlaci 7 gune tamamlayin. Vitamini ilactan sonra vericez.

Geri