Karadeniz Pet

!!! Avokado ile zehirlenen muhabbet kuşum

royalelegan

Yeni Üye
Muhabbet kuşumuza zararlarını bilmeyerek cahilce bir davranışta bulunarak avokado vermiş bulunmaktayız.Her yerde bu meyvenin kuşlara verilmemesinden bahsedilmekte fakat ülkemizde de pek bu meyve yaygın olarak bulunmadığından VERİLDİĞİNDE NE YAPILACAĞI HAKKINDA BİLGİ BULUNMAMAKTA pek karşılaşılmamış anlaşılan bu durumla ,bu yüzden yardımınızı istemekteyim.Kuşu aldığımdan beri yerinde duramayan kuş; hareketsiz - gözleri kısık - ishaldeki gibi titreyen ve tüyleri kabarık bir hali YOK / Görünüş normal fakat tüy rengi daha solgun bir halde - popo kısmında dışkı yok - AMA hareketsizliğinden ve gözlerini kısmasından acı çektiği belli - dışkısı gayet sağlıklı duruyor. İnternette bu meyvenin kalp etrafında su biriktirmesi sonucu ölüme yol açacağından bahsediliyor .Bu nihai sonuç mudur ? Acaba elimizden bir şey gelemez mi?Veterinere ve birkaç petshop'a sordum ilk defa böyle bir şey ile karşılaştıklarını söylediler ve vitamin verdiler ,de bunlar fayda vermedi.Bilgisine güvendiğim birisi ise suyuna elma sirkesi koyup beklememi ve ölmemesi için dua etmemizi söyledi sizce yapabileceğim bir
11-2-avocado-png.png
şey var mı?

Muhabbet kuşumuza zararlarını bilmeyerek cahilce bir davranışta bulunarak avokado vermiş bulunmaktayız.Her yerde bu meyvenin kuşlara verilmemesinden bahsedilmekte fakat ülkemizde de pek bu meyve yaygın olarak bulunmadığından VERİLDİĞİNDE NE YAPILACAĞI HAKKINDA BİLGİ BULUNMAMAKTA pek karşılaşılmamış anlaşılan bu durumla ,bu yüzden yardımınızı istemekteyim.Kuşu aldığımdan beri yerinde duramayan kuş; hareketsiz - gözleri kısık - ishaldeki gibi titreyen ve tüyleri kabarık bir hali YOK / Görünüş normal fakat tüy rengi daha solgun bir halde - popo kısmında dışkı yok - AMA hareketsizliğinden ve gözlerini kısmasından acı çektiği belli - dışkısı gayet sağlıklı duruyor. İnternette bu meyvenin kalp etrafında su biriktirmesi sonucu ölüme yol açacağından bahsediliyor .Bu nihai sonuç mudur ? Acaba elimizden bir şey gelemez mi?Veterinere ve birkaç petshop'a sordum ilk defa böyle bir şey ile karşılaştıklarını söylediler ve vitamin verdiler ,de bunlar fayda vermedi.Bilgisine güvendiğim birisi ise suyuna elma sirkesi koyup beklememi ve ölmemesi için dua etmemizi söyledi sizce yapabileceğim bir
11-2-avocado-png.png
şey var mı?
Asla sizi korkutmak istemem ama bende bununla alakalı bir konu açmıştım. Bir tanıdıkta aynı hatayı bilmeden yapmıştı ve kuşu yanlış hatırlamıyorsam hemen veterinere götürdüler. Veteriner nasıl bir müdahale yaptı bilgim yok fakat kuş kurtuldu. Ama lütfen daha dikkatli olun.

Götürdüğüm veteriner fayda sağlamadı ,başka birine gideyim yarın sabahtan.Teşekkürler yanıtlarınız için.

Avokado en zararlı yiyecektir kuşlar için solunum ve kalbe çok ciddi zararlar verir fakat verdiginizden beri uzun zaman geçtiyse hala kurtulabilir çünkü avakado ani ölümlere yol açabilir İstanbul'da oturuyorsanız kuşlardan çok iyi anlayan veterinerler var ve kuşun vücudundaki toksitleri atmaya yardımcı olabilirler çok geçmiş olsun iyi haberlerini alırız inşaallah

Başka bir veterinere gittik bugün ;kuşu inceledi ,''kaç gündür böyle?'' dedi.Dedim bugün 2.gün bitiyor.Dedi ''zehirlenmiş olma ihtimali çok yüksek ama şuan atlatmış gibi duruyor ,ben sana bir şırınga (metabolizma kuvvetlendirici) vereceğim, suyuna kat duruma göre yine getirirsin'' dedi.Eve gelince pek bir şeye tepki vermemeye devam ediyordu ,uçmuyordu ,gözler kısık duruyor ,hiçbir şey yemiyordu.Biraz zorlayarak o ilaçlı sudan verdim ve yine zorlayarak birkaç yem verdim.Gözlemlemeye devam ettim son 2-3 saattir keyfi yerine gelmeye başladı; hareketlendi ,konuştuğu kelimelerden yine söyledi ,oyuncaklarıyla falan da oynuyor normalleşti diyebilirim.Lakin hala uçmakta sıkıntı çekiyor ,kuşlara özel bir süzülüş yerine kendini pat diye atıyor ,tünekten tüneğe geçerken de uçmayı hiç kullanmıyor ,İnşallah kanatlarda kalıcı bir zarar yoktur ve toparlar diye umut ediyorum.Onun haricinde keyfi gayet iyi gibi duruyor şu anda :)

Su topladığı için ödem oluşmuş olabilir bunlarda zamanla geçer pet shoptan takviye için yemler alın kalsiyum çok önemli ve havuç yedirin k vitamini için ayrica çok şanslisiniz bu bi insanın deterjan içip hayatta kalması gibi bişey çok geçmiş olsun :)

Çok haklısınız.Önceden yem v.s. seçiminde titiz davranmıyordum ama bundan sonra çok dikkatli olacağım biraz acı oldu ama ben de bizimkiler de bu hayvanların bizden farklı canlılar olduğunu idrak ettik.Beslenme gerçekten bakımlarında çok önemliymiş.Ona göre davranacağım ,günlere göre sebze, farklı yem, gibi dikkatlice bir haftalık beslenme listesi de yapmayı düşünüyorum.Dediğiniz gibi havuç veririm.Kalsiyum için de kalamar kemiği astım.Sizlere gerçekten tüm tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Çok haklısınız.Önceden yem v.s. seçiminde titiz davranmıyordum ama bundan sonra çok dikkatli olacağım biraz acı oldu ama ben de bizimkiler de bu hayvanların bizden farklı canlılar olduğunu idrak ettik.Beslenme gerçekten bakımlarında çok önemliymiş.Ona göre davranacağım ,günlere göre sebze, farklı yem, gibi dikkatlice bir haftalık beslenme listesi de yapmayı düşünüyorum.Dediğiniz gibi havuç veririm.Kalsiyum için de kalamar kemiği astım.Sizlere gerçekten tüm tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.
Ne demek herşey canlarımız için :) ayrıca protein için mama hazırlayın veya yumurta beyazı verin normal yemi de kapalı tercih edin ilacı bitince uçusunda hala problem varsa yine veterinere mutlaka gidin farklı tedavi uygulayabilir yine de bu dönemde uçurmaya çalışıp yormayin dinlenmeli

Ne demek herşey canlarımız için :) ayrıca protein için mama hazırlayın veya yumurta beyazı verin normal yemi de kapalı tercih edin ilacı bitince uçusunda hala problem varsa yine veterinere mutlaka gidin farklı tedavi uygulayabilir yine de bu dönemde uçurmaya çalışıp yormayin dinlenmeli
Gerçekten çok sağolun ,yavaş yavaş uçurmaya teşvik eder olmadı dediğiniz gibi bir daha veterinere götürürüm.

Geri