Karadeniz Pet

Ayağı sakatlandı

• Konbuyu başlatan Koe016
  • Başlangıç tarihi
K

Koe016

Guest
Tekrar herkese merhaba. Bilenleriniz vardır, canımdan bir parça olan Bokcuk' umu kurtarmak için 1-2 aydır uğraşıyorum. Denemediğim ilaç, gitmediğim veteriner kalmadı. Bir türlü iyileştiremedik. İshali yüzünden iştahı biraz azalmıştı ama yinede yiyip içiyordu çok şükür. Günde 3-4 defa dışkısını poposundan temizliyordum. Daha sonra uçamamaya başladı. Uçmaya başlayıp 1-2 saniye sonra yorulduğundan değil. Hiç uçamıyordu, her ne kadar kanatlarını çırpsa da düşüyordu hep. Ardından poposunda şişlik olduğunu fark ettim. Araştırdım veterinere gittim ama ne olduğunu tam anlayamadılar. Tek olduğu için sürekli yumurtlaya yumurtlaya içinde yara oluşmuştur deyip vitaform verdiler. 2-3 haftadır kullanıyorum fakat hiç bir değişiklik olmadı. 2-3 gün önce sol ayağını kaldırmaya başladı. Yürüyebiliyordu bir problem yok, sadece uyurken falan kaldırıyordu sürekli. Ertesi gün hafif topallamaya başladı. Bugün ise resmen sakat kaldı. Sol ayağının üzerine bırakın basmayı hissetmiyor bile. Kafesinde rahat hareket edemiyor, yemini ve suyunu kafesin en altına indirdim. Fakat yinede zor hareket ediyor. Uyurken ara sıra düşecek gibi oluyor. Ayağının kırık olduğunu düşündüm ama kırık olsa şişerdi, acı çekerdi diye biliyorum. Hiç bir sorunu yok durup dururken sol ayağı sakatlandı. Ayağını uyurken havaya kaldırıyor ama kapatmıyor, yürüdüğü zamanda o ayağı sanki uyuşmuş gibi sürükleniyor. Kafesinde pek rahat uyuyamadığı için şuan göğsüme aldım orada uyuyor. Götürdüğümüz son veteriner kuş için; resmen erimiş yaşarsa mucize olur dedi. Sabahtan beri ağlamaktan gözlerim kurudu. Hele arada bir gözlerime bakması yok mu. Kurtar beni diyor sanki. İçim çok acıyor onu böyle görünce. 2-3 güne kadar hastaydı falan ama en azından yemini yiyip suyunu içebiliyordu. Şimdi o bile çok zorlaştı ayağı yüzünden. Ne yapmam gerekiyor, ayağı konusunda? Lütfen en kısa zamanda yardımlarınızı bekliyorum.

Tekrar herkese merhaba. Bilenleriniz vardır, canımdan bir parça olan Bokcuk' umu kurtarmak için 1-2 aydır uğraşıyorum. Denemediğim ilaç, gitmediğim veteriner kalmadı. Bir türlü iyileştiremedik. İshali yüzünden iştahı biraz azalmıştı ama yinede yiyip içiyordu çok şükür. Günde 3-4 defa dışkısını poposundan temizliyordum. Daha sonra uçamamaya başladı. Uçmaya başlayıp 1-2 saniye sonra yorulduğundan değil. Hiç uçamıyordu, her ne kadar kanatlarını çırpsa da düşüyordu hep. Ardından poposunda şişlik olduğunu fark ettim. Araştırdım veterinere gittim ama ne olduğunu tam anlayamadılar. Tek olduğu için sürekli yumurtlaya yumurtlaya içinde yara oluşmuştur deyip vitaform verdiler. 2-3 haftadır kullanıyorum fakat hiç bir değişiklik olmadı. 2-3 gün önce sol ayağını kaldırmaya başladı. Yürüyebiliyordu bir problem yok, sadece uyurken falan kaldırıyordu sürekli. Ertesi gün hafif topallamaya başladı. Bugün ise resmen sakat kaldı. Sol ayağının üzerine bırakın basmayı hissetmiyor bile. Kafesinde rahat hareket edemiyor, yemini ve suyunu kafesin en altına indirdim. Fakat yinede zor hareket ediyor. Uyurken ara sıra düşecek gibi oluyor. Ayağının kırık olduğunu düşündüm ama kırık olsa şişerdi, acı çekerdi diye biliyorum. Hiç bir sorunu yok durup dururken sol ayağı sakatlandı. Ayağını uyurken havaya kaldırıyor ama kapatmıyor, yürüdüğü zamanda o ayağı sanki uyuşmuş gibi sürükleniyor. Kafesinde pek rahat uyuyamadığı için şuan göğsüme aldım orada uyuyor. Götürdüğümüz son veteriner kuş için; resmen erimiş yaşarsa mucize olur dedi. Sabahtan beri ağlamaktan gözlerim kurudu. Hele arada bir gözlerime bakması yok mu. Kurtar beni diyor sanki. İçim çok acıyor onu böyle görünce. 2-3 güne kadar hastaydı falan ama en azından yemini yiyip suyunu içebiliyordu. Şimdi o bile çok zorlaştı ayağı yüzünden. Ne yapmam gerekiyor, ayağı konusunda? Lütfen en kısa zamanda yardımlarınızı bekliyorum.

Öncelikle büyük geçmiş olsun . Kuşunuzun cinsiyeti nedir ve eğer mümkünse kuşunuzun popo kısmının fotosunu koyarsanız belki yardımcı olabilecek arkadaşlar çıkabilir . Yumurta tıkanmasından dolayı bir sakatlık gibi düşündüm ama bu konudaki üstatlar daha iyi yorum getirebilirler

Acaba ilacin dozumu fazla geldiki ben bugun vitaform bulamadim hic bir yerde

gLB5rZ.jpg

1-2 gün önce çektiğim fotoğrafı bu, poposunda bir değişme yok aynı burada olduğu gibi.
Vitaform ilacını ilk aldığımız veteriner bize orta boy bir suluğa pirinç tanesi kadar karıştırmamızı söylemişti. Fakat poposu şiştikten sonra götürdüğümüz yer, çay bardağının dibi kadar olan suya çay kaşığının yarısı kadar vitaform ilacını karıştırıp şırınga ile vermemizi söyledi. Bunun dışında hiç bir ilaç kullanmadım. Şimdi peteğin üzerine bıraktım orada gözlerini kapattı, sakat olan ayağını az bir şey kaldırıyor artık önce ki gibi tam da kaldıramıyor. Bu arada cinsiyeti dişi. Yumurta tıkanması diye bende düşündüm ama bu şişlik yaklaşık 1 aydır var ve o kadar büyük değil, sadece sert. Tıkanıklık olsa bu kadar süre boyunca orada kalması olanaklı bir şey mi? Boş yumurta yapıyordu bir aralar daha sonra yapmamaya başladı. Bu şişlik en son yumurta yapmasından 4-5 ay gibi bir süre sonra meydana geldi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
1 ay kadar kalması ihtimal dahilinde olabilir ama dediğin gibi de çok büyük değil şişlik.Dışkıları temizleme imkanın varsa çok fazla canını acıtmadan ara ara temizle derim. Tanıdığın bir kuşçu var ise göstermeni tavsiye ederim.

Her yapıştığında mutlaka temizliyorum dışkısını. Şimdi fark ettim tüylerini düzeltirken sakat olan ayağını da temizlemeye çalıştı. Yani aldığım ilk günden bu güne kadar hep yaptığı şey. Sanırım ayağını hissediyor ama oynatamıyor. Bugün veterinerden önce aldığımız yere götürdüm. Orası da büyük bir yer. Kedi, köpek, tavşan, papağan ve her çoğu kuş türü var. Oda kuşu görünce çok kötü durumda olduğunu söyledi. O kadar kötü gördü ki önerebileceğim bir ilaç bile yok dedi. Mama verdi, vitamine devam etmemizi söyledi. Mamayı daha öncede almıştım yememişti şimdide yemiyor. Yemini avucumda veriyorum yiyor. Suyunu da aynı şekilde suluğu ona yaklaştırıyorum içiyor. Bu arada diğer arkadaşın dediği gibi vitaminin dozu fazla geldi sanırım, o yüzden suluğuna temiz su koydum onu içirmeye başladım.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:00 -->-> Daha önceki mesaj 21:43 --

Bilen, anlayan birileri yok mu yardım edecek lütfen.

Yoğun bir antibiyotik tedavisine baslasaniz sabahtan itibaren. Vitamini kesip tetramezatin veya baytiril alip 5 gün araliksiz uygulayan eğer yumurta sikismasi değilse belki faydasi olur. Bu süreçte vitamin vermeyin antibiyotikle ayni anda iyi gelmez

Yoğun bir antibiyotik tedavisine baslasaniz sabahtan itibaren. Vitamini kesip tetramezatin veya baytiril alip 5 gün araliksiz uygulayan eğer yumurta sikismasi değilse belki faydasi olur. Bu süreçte vitamin vermeyin antibiyotikle ayni anda iyi gelmez

Teşekkür ederim. Düşüncesi bile gözlerimi doldururken, inşallah sabah kafesinde ölü olarak bulmazsam hemen başlayacağım.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:16 -->-> Daha önceki mesaj 01:36 --

Yardım etmek isteyen herkese çok teşekkür ederim. Ellerim titreye titreye yazıyorum şuan bunu ama maalesef Boncuk' umu bu sabah kaybettim. Az önce gömdüm. Mezarını kazarken yağmur başladı, ıslanmasın diye avucumun içine aldım. Onu oraya bıraktığımda sanki kalbimi söküp bırakmış gibi hissettim. Yağmur yerine gözyaşlarım suladı mezarını. Sabah onu kafesinde öylece gördüğüm zaman, ilk aldığım günden beri geçen tüm dakikalar gözümün önünden aktı geçti. Öleceğini biliyordum ama onu böyle bulmak hiç aklıma gelmemişti. Son nefesini verirken avucumun içine alacaktım onu, doya doya öpecektim, koklayacaktım. Elveda minik dostum bile diyemedim. Daha fazla yazamıyorum inanın canım çok yanıyor, göz yaşlarım bir an bile olsun durmuyor. En azından son kes sesini duysaydım ya. Öpseydim son kez o minicik başını. Tekrar tekrar yardımlarınız için teşekkür ederim hepinize...

O kadar kötü oluyor ki insan.Ben de minik yavrucağımı gömerken aynı şeyleri hissetmiştim.Allah sabır versin.Günlerce ağladım ama olmuyor.Teşekkür ederim diye başladığınızda düzeldiğini sanmıştım.Başınız sağolsun.

Geri