Karadeniz Pet

Büyük çapta geviş hareketi

Atahan Lz.

Yeni Üye
Merhabalar yeni katıldım.Ve burasını sıcak buldum.🙂Sorunumu sizinle danışmak isitiyorum.

Gerçekten neler yaptım neler birde size danışmak istiyorum.Kuşumda 2 aydan beri bir sorun var.Dışkıda sorun yok halsizlik h birşey yok.fakat yem yedikden sonra gaga taşı yedikden sonra hemen su içiyor sanki yumuşatmak için su içince ağzını açıyor.Hani geviş hareketi olur bilirsiniz bunun büyük hali gibi Açıyor birşey getirecek gibi bazen yem getiriyor bunu su içince yapıyor su içmez ise yapmıyor.bazende yem yiyor tüneğe çokıyor hafif kafa eğiyor hani biz yutkunma gibi bir hareket yaparız kafamızı eğeriz o şekilde.Geçiremiyorum ne yapsam olmuyor çok üzülüyorum yardım edermisiniz.☹️

Forumlara Veterinerlere herşey yaptım herşeyi.Bazı forumda üreticiye video vs yolladım hiç birşeyi yok vs Mantar ihtimali olabilir dedi.Bence bu ihtimal çok düşük hiç bir belirtisi yok ama yinede kür uyguladım 5 gün Mikostatin kullandım.Ama yok geçmiyor.İstanbuldan veterinere video vs herşeyi attım onlarda egzotik hayvan vs kuş bakıyorlar.Hazımsızlık dediler 20-25 gün grit kullanın dediler ama kullandım geçmedi.Artık kursakda tıkanma olur diye vermiyorum kum falan.

1-Kum tıkamış olabilir düşük ihtimal
2-çekirdek kabuğu yemişti boğazda kalmasından korkuyorum fakat buda düşük ihtimal hem 2 ay oldu hemde her zaman yapardı sadece su içince yapıyor.
3-yemleri kabukları ile yutuyor olabilir tam yutuyor olabilir bundan su içip ağzına tekrar getirir

Artık geçsin istiyorum ☹️😟

Veteriner su içip bu hareketi yapmasına Hazımsızlık dedi.20-25 grit kullanın dedi tükürük salgısı artırmak için su içiyor ve sindirmeye çalışıyor dedi.Probiyotik,kum herşeyi yaptım😟Boğazında birşey kalmasından korkuyorum ama olanaksız geliyor yinede kalsa birşey yapabilir miyim? Ve bundan 2 gün önce yakınıma gittim onun kuşu 3 aylık kursağı yem dolu oda hemen yem yedikden sonra suya dalıyor onu fark ettim ve ağzını küçük küçük kapıyor o Bundan benim kuşda hazımsızlık olma ihtimalini arttırdı çünkü küçük kuş hem fazla yem yiyor hem kum hemde Probiyotik yokdu.Ama hazımsızlıksa geçmesi gerekirdi.Gerçekten neyi var anlamıyorum delirmek üzereyim.😟

Moderatör tarafında düzenlendi:
Önlem amaçlı Mikostatin kullanıyorum.Anlamıyorum hiç bir belirti yok neden olsun'ki Kusma yok,kusma hareketi yok, İştahsızlık yok ,kokmuyor,ağzında bir oluşum yok,kursakda şişme yok.

Yem yiyor hemen su içiyor 8,9 yudum sonra ağzını açıyor geviş getiriyor gibi hatta ağzına yem geliyor bazen.Su vermez isem bu hareketi yapmıcak.Su içince ağzından yem sesi geliyor sanki ağzına yem varda yutmaya çalışır gibi.Fakat ağzını açınca'da yemi çıkarmaya çalışıyor gibi?

Kuşa kum yerine mineral blok yedirin, kuşta kursak mantarı olabilir çünkü kursak mantarı da hazımsızlık yapar, kusma isteği yaratır ve sürekli kusma hareketi yapar kuş. Kuş kusarsa eğer kustuğu yemleri koklayın, kokuyorsa özellikle de kötü kokuyorsa bu kursak mantarına işarettir.

Bundan önce çok konu açtım yardım ettiniz çok sağolun :) Şunu belirtmek istiyorum kuşumun sorununu biliyorsunuz.Yem yedikden sonra su içip su içtikden sonrada büyük çapta geviş.Bundan dolayı çok şey yaptım Hazımsızlık sandım Probiyotik grit vs yaptım Mantar sandık Kür uyguladık ama Mantar Belirtisi hiç yokdu.Ben şunu dile getirmiştim Kuşum yemi kabuğuyla ya da sadece kabuğunu yiyor demiştim bu bana olanaklı gelmişti yem yedikden sonra su içmesi sanki yemi geri çıkarması gibiydi.Ve çıkarıyordu'da Bugün sabah sulukda yem kabuğu gördüm.Benin bildiğim kabuk yemezler ve kabukda lifli yapı vardır sindiremezler ve şunu da önceden gözlemlemiştim.Dışkıda yem kabuğu ? Yani bunu yapması nedendir bilmiyorum.Bazen o kadar hızlı yem yiyorki yemi tam yutuyor sanıyorum'ki belkide yutuyor getçekden bunun önüne nasıl geçeceğim bilmiyorum.Kuşda kusma ,kusma hareketi yok büyük çapta geviş hareketi var.

Bundan önce çok konu açtım yardım ettiniz çok sağolun :) Şunu belirtmek istiyorum kuşumun sorununu biliyorsunuz.Yem yedikden sonra su içip su içtikden sonrada büyük çapta geviş.Bundan dolayı çok şey yaptım Hazımsızlık sandım Probiyotik grit vs yaptım Mantar sandık Kür uyguladık ama Mantar Belirtisi hiç yokdu.Ben şunu dile getirmiştim Kuşum yemi kabuğuyla ya da sadece kabuğunu yiyor demiştim bu bana olanaklı gelmişti yem yedikden sonra su içmesi sanki yemi geri çıkarması gibiydi.Ve çıkarıyordu'da Bugün sabah sulukda yem kabuğu gördüm.Benin bildiğim kabuk yemezler ve kabukda lifli yapı vardır sindiremezler ve şunu da önceden gözlemlemiştim.Dışkıda yem kabuğu ? Yani bunu yapması nedendir bilmiyorum.Bazen o kadar hızlı yem yiyorki yemi tam yutuyor sanıyorum'ki belkide yutuyor getçekden bunun önüne nasıl geçeceğim bilmiyorum.Kuşda kusma ,kusma hareketi yok büyük çapta geviş hareketi var.
O zaman kuşunuza kabuksuz yem alın. Satılıyor bazı petshoplarda. Bir de öyle deneyin. Dışkıda yem kabuğu olması kuşun yemi sindiremediğini gösterir. Kuşa Röhnfried Probiyotik takviyesi yapın.

Sindirim problemi yok Probiyotik vs var dışkı vs herşey normal kabuk yemesi anormal.Saten kuş kabuk veya yemi kırmadan yutmaz yutarsa sindirilmeden atar Lifli yapısı var.Küçük kuşlar kırmadan yutabilir.Fakat bizimkinin yapması garip.Denerim 👍

Gerçekten 2 ay oldu? geçiremedim Ama şunu belirteyim eskiden yani 2 önce kullandığım yem bayat gibi geldi bana ve dışkıda 1 kere yem gördüm ve hemen değiştim garden Mix kullanıyorum.Aslında yulaf verip'de gözlemleyebilirim fakat Yulaf tüye sokuyor.

Gerçekten 2 ay oldu? geçiremedim Ama şunu belirteyim eskiden yani 2 önce kullandığım yem bayat gibi geldi bana ve dışkıda 1 kere yem gördüm ve hemen değiştim garden Mix kullanıyorum.Aslında yulaf verip'de gözlemleyebilirim fakat Yulaf tüye sokuyor.
Siz dediğim gibi kabuksuz yemi bir deneyin, devam ederse sıkıntı yazarsınız.

Benim 7-8 yaşındaki erkek kuşumda da aynı durum var son yıllardır. Özellikle dediğiniz gibi yemek yedikten sonra yapıyordu ama dişisi var diye dişiyi beslemek için getirdiği geviş olduğunu söylemişti veteriner fakat dişi öldükten sonra da devam ediyor. Son zamanlarda dışkısını da ıkınarak yapıyor. Başka hiçbir sorunu yok maşallah. Ben de dediğiniz gibi probiyotik, mikostatin, vitamin, kum, taş her şeyi denedim sonuç alamadım. Salatalık vs sindirimi rahatlatacak şeyler de vermeye çalıştım.

Sizin denediğiniz yöntemlerle bir gelişme olursa buraya yazarsanız sevinirim.

Tek değilim demkki /: İnş kuşunuz bu durumu azaltır.Benim kuş'da geçiyor gibi Kum veriyorsanız vermeyin bence Benim kuşda taşlıkda birikme olabilir diye düşünüyorum.İnşallah geçer :)

Tek değilim demkki /: İnş kuşunuz bu durumu azaltır.Benim kuş'da geçiyor gibi Kum veriyorsanız vermeyin bence Benim kuşda taşlıkda birikme olabilir diye düşünüyorum.İnşallah geçer :)
Ben normalde kum vermezken başladı bu durum, verdikten sonra da artma azalma olmadı :( Ama geçer inşallah rahatsızlıkları en yakın zamanda ☺️

Şunuda belirtmek isterim kuşuma malesef eş alamıyorum.Ben eskiden ayna kullanırdım zararlı olduğunu bilmezdim.2 ay önce çıkarmıştım saten 2 ay önce başlamıştı çok kur yapardı ve ben zararlı olduğunu bilmiyordum 🙁Artık kur yapmasına engel oluyorum saten bunun 2 nedeni karşıma çıkıyor

1-Boğazında hafif tahriş olmuş olabilir.

2-Kumu fazla yerdi taşlıkda yemden çok kum olabilir.( 1 haftadır vermiyorum ) zamanla taşlıldan atılacaktır.

; Kumu tavsiye etmiyorum kumu bazı kuşlar fazla tüketiyor.Bu yüzden taşlıkda yem değil kum oluyor atılması,küçülmesi uzun sürüyor.Saten yemi kabuk ile yiyen kuşlar kuma ihtiyaç duyar.Güvercin,Tavuk vs Gelişme olursa yazarım 😊

Şunuda belirtmek isterim kuşuma malesef eş alamıyorum.Ben eskiden ayna kullanırdım zararlı olduğunu bilmezdim.2 ay önce çıkarmıştım saten 2 ay önce başlamıştı çok kur yapardı ve ben zararlı olduğunu bilmiyordum 🙁Artık kur yapmasına engel oluyorum saten bunun 2 nedeni karşıma çıkıyor

1-Boğazında hafif tahriş olmuş olabilir.

2-Kumu fazla yerdi taşlıkda yemden çok kum olabilir.( 1 haftadır vermiyorum ) zamanla taşlıldan atılacaktır.

; Kumu tavsiye etmiyorum kumu bazı kuşlar fazla tüketiyor.Bu yüzden taşlıkda yem değil kum oluyor atılması,küçülmesi uzun sürüyor.Saten yemi kabuk ile yiyen kuşlar kuma ihtiyaç duyar.Güvercin,Tavuk vs Gelişme olursa yazarım 😊
Muhabbet kuşlarına da veriliyor fakat belli birkaç saat tutulması öneriliyordu burada çok tüketmemeleri için. Tahrişten olabilir belki dediğiniz gibi, benimki de eşini besliyordu sürekli ama eşi gittikten sonra da değişiklik olmadı. İnşallah kumu bırakınca çözülür sizinki :/