Karadeniz Pet

BİTMEYEN ISIRMALAR

cankrzli

Yeni Üye
Merhaba . Yaklaşık 5 aylık erkek muhabbet kuşum var 4 aydır bende. Ilk 2 - 2.5 ay hic sikinti yoktu. Daha sonra sanki bir gecede vahşilesti. Daha önce konu açmıştım yine açmak istedim. Muhabbet Kuşum evdeki her yeri ısırıyor. Tabloları, süsleri, masayı, kendi kafesini, halıyı yani bir evde ne olabilirse her şeyi bir fiil ısırıyor. Kafesinden günde 3-4 saat çıkarıyorum.Hiç bir şiddet görmedi görmez. Çıktığı zaman genelde hep omzunda ya da başımda kıpır kıpır olur ve sürekli ısırır. Hatta gagasına etimi sıkıştırıp çekiyor. Etim gelmediği için karga gibi bağırıp hırslanıp daha fena ısırıyor. Herhangi bir müdahelede bulunmuyorum bağırmak ittirmek gibi ama durmuyor daha da hırslanıyor psikopat gibi. Elimden de sürekli yem yediriyorum. Çok sıkı kanka olduk ama ısırması tek sorunum. Yani niye böyle yapiyo anlamıyorum. Aksam eve gelince omzumda ya da basimda otursun veya uçsun farketmez ama ısırmasını bırakmasını istiyorum. Tecrübeli büyüklerimden yardım istiyorum. Muabbbet kuşumdan soğumak uzereyim çünkü hiç güzel vakit geçiremiyorum. Bu süreç geçer mi ? Ne zaman geçer ? Nasıl geçer? Yapabileceklerim nelerdir?

Benim kuşumda da aynı sorundan muzdariptim. Ben beni her ısırdığında yüzüyle yüzüme bir el kadar mesafe koyup yüksek bir sesle şştt liyordum. Isırmayı kesip bana bakıyor sonra bir daha ısırırsa yine aynı hareketi yapıyorum. Yaklaşık 1-2 ay önce den beri yapıyordum. Beni artık hiç ısırmıyor desem yeri. Bu hareketi yaparak artık beni ısırırsa bunu yapacağımı bildiği için ısırmıyor. Psikolojik bir durum tabii ki her kuş farklıdır belki sizin kuşunuz bu harekete aksi bir tepki verir ama ben bu şekilde yaparak beni ısırmaması gerektiğini öğrettim.

Benim kuşumda da aynı sorundan muzdariptim. Ben beni her ısırdığında yüzüyle yüzüme bir el kadar mesafe koyup yüksek bir sesle şştt liyordum. Isırmayı kesip bana bakıyor sonra bir daha ısırırsa yine aynı hareketi yapıyorum. Yaklaşık 1-2 ay önce den beri yapıyordum. Beni artık hiç ısırmıyor desem yeri. Bu hareketi yaparak artık beni ısırırsa bunu yapacağımı bildiği için ısırmıyor. Psikolojik bir durum tabii ki her kuş farklıdır belki sizin kuşunuz bu harekete aksi bir tepki verir ama ben bu şekilde yaparak beni ısırmaması gerektiğini öğrettim.
Teşekkür ederim deneyeceğim

Geri