Karadeniz Pet

Balkona yuva yapan kumrular

_alper_

Meraklı Üye
Arkadaşlar Selam,

Ara ara salonun camına yem koyup beslediğim kumrular vardı. Dün baktığımda tamamen camla kaplı mutfak balkonunun camından girip camın önünde duran saksıya yuva yapıyorlar. Biri çer çöp taşıyor diğeri de saksının içine yerleştiriyordu. Sanırım yavru yapacaklar. Öğlen kimse yoktu şimdi gece olunca yine gelmiş bir kumru oturuyor saksıda. Korkmalarını istemiyorum eğer yavrulayacaklarsa nelere dikkat etmeliyim balkona girsem rahatsız olurlar mı ne yapmam gerek balkonda bir ton eşya var fırın bile orada. Öğlen gittiklerinde muhabbet kuşu yemi ve su koydum. Bilgili arkadaşlar yorum yapabilirler mi? Yavrulayacaklarsa ne kadar sürer toplam ayrılmaları.

Arkadaşlar Selam,

Ara ara salonun camına yem koyup beslediğim kumrular vardı. Dün baktığımda tamamen camla kaplı mutfak balkonunun camından girip camın önünde duran saksıya yuva yapıyorlar. Biri çer çöp taşıyor diğeri de saksının içine yerleştiriyordu. Sanırım yavru yapacaklar. Öğlen kimse yoktu şimdi gece olunca yine gelmiş bir kumru oturuyor saksıda. Korkmalarını istemiyorum eğer yavrulayacaklarsa nelere dikkat etmeliyim balkona girsem rahatsız olurlar mı ne yapmam gerek balkonda bir ton eşya var fırın bile orada. Öğlen gittiklerinde muhabbet kuşu yemi ve su koydum. Bilgili arkadaşlar yorum yapabilirler mi? Yavrulayacaklarsa ne kadar sürer toplam ayrılmaları.
Kumrular genelde çer çöp toplayıp daha sonra yumurtlamadan giderler..Lakin eğer yumurtlarlarsa onlara buğday verebilirsiniz..Suyu da yanlarından eksik etmeyin..böylece erkek kumru yemek arayışına geçmez Buğdayı az biraz suda haşlayarak verirseniz kuşlar yediğinde ve dişi kumrunun yanında olur her daim..midelerinde şişmez ve rahatsız etmez..Kumrular güvercin gibi değiller..Onlar daha ürkek ve korkaklar..O yüzden balkona fazla girmemenizi tavsiye ederim..Size her ne kadar alışık da olsalar yumurtlama aşamasında tedirgin olurlar..

Bu konuyla ilgili bir güncelleme paylaşayım istedim. Balkona konan ilk kumru biraz da benim hatam(ağzına yem tutmuştum acemilik) ile sanırım gitti ya da başka kuşlar rahatsız da etmiş olabilir. Ancak sanırım kulaktan kulağa kumrular arasında bizim saksının ünü yayıldı ve başka bir çifti yuva yaparken gördüm. Baba direk topukladı beni görür görmez, annesi ise görevini yerine getirdi başarı ile ben de hiç dokunmadım neredeyse balkona bile çıkmadım. Sadece ilk geldiğide yuvadan ayrıldığı zaman su ve bulgur koymuştum ancak pek ilgilenmedi kısa sürede yavrular büyüdü ve uçtular hatta en son uçan teskere bekleyen asker gibi annesini bekliyordu saksı etrafında volta atıp. :cool:
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg
Bugün pencerenin dibinde yeni çalı gördük ama bu sefer aldık maalesef çalıları bizden bu kadar olsun şimdilik.:confused: