Karadeniz Pet

Ballı Yem Kurtlanması

Nasıl_ki

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.Bundan 5 gün önce çok taraftarı olmasam da ve daha önce hiç vermesem de 2 paket ballı yem almıştım.Maalesef ben 5 gün boyunca çekmecemde unutmuşum bunları.Üstteki paket açık olduğundan bir kelebekcik kurtlandırmış ve içinden 8-9'a yakında kurt çıktı.Üstteki en temiz gördüğüm 2 taneyi çırpıştırdım vs. ayırdım köşeye.Bu 2 taneyi kuşa koysam mı aceba?Zararı olur mu,yumurtası falan var mıdır bu haşerelerin?Para verdik diyede kıyamıyorum kökten atmaya.

Petshopta gerçek ballı kraker satılmaz.Glikoz şurubu ya da benzeri şekerli bi maddeyle yapıştırıp ballı kraker die satıolar.Kurtlanmasa dahi atın gitsin derdim.Ki kurtlu halini düşünemiorum bile.Eminim kuşunuz 2-3 TL'den daha kıymetlidir.Kullanmayı düşünmeyin bile.
Gerçek ballı krakeri evde yapabilirsiniz ki ben öyle yapıorum.İstediğiniz taktirde tarif paylaşırım.

O zaman hepsini atacağım,çare yok gibi:)
Vaktinizi almazsa Çok çok memnun olurum tabi,1-2 kere evde yapmayı denedim ama bazı verilen tariflerde kek gibi oluyor falan derken pek üstüne gitmedim.

BALLI KRAKER YAPIMI:
1 çiğ yumurtayı çırpıp yarısını ayırın(yarım yumurta yetiyor),1 yemek kaşığı un,1 yemek kaşığı bal,1 bucuk su bardağı yem (Alabildiğine yem aslında.Benim bardakla 1 buçuk yetiyor.Kıvamı macun gibi olacak ) karıştırılır,küçük fırın kağıdı parçaları içinde sekil verilir, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 6-7 dakika pişirilir.Resimdekinden 6-7 tane çıkabilir.Fazla olanı derin dondurucunun kapağında poşet içinde birkaç ay saklayıp,kullanmadan önce oda sıcaklığına gelmesini bekleyip kuşlarınıza verebilirsiniz.
ERAlvv.jpg

Öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim,formun acemiliğine uğradım,konuyu kaybettim,sonra nasıl bulacağımı öğrenene kadar bu zamana nasib oldu.Verdiğiniz Ballı kraker tarifine göre ballı yemleri yaptım,diğerleri gibi kek kıvamında olmadı :) kuşum da baya bi sevmiş olmalı ki 4.parçayı yemekte şuan.Artık petshop ballı yemlerine Hayır :)

Birde ek bilgi vereyim Petshoplarda olan ballı yemlerde insan gıdalarında yasak olan başka kimyasal maddelerde kullanılıyor. Hem denetimsizliler hemde yasal olarak hayvan yemleri üretim standartında bu tarz ürünler için önleyici madde olmamasından dolayı. Örneğin yapay glikozun yanında yapıştırıcılığı arttıran maddeler bildiğin ıslanınca eriyen yapıştırılar bunlar. Paketli ballı yemlerin arkasında içerisindekiler bölümündeki Latince isimleri Google'da aratın görürsünüz

Öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim,formun acemiliğine uğradım,konuyu kaybettim,sonra nasıl bulacağımı öğrenene kadar bu zamana nasib oldu.Verdiğiniz Ballı kraker tarifine göre ballı yemleri yaptım,diğerleri gibi kek kıvamında olmadı :) kuşum da baya bi sevmiş olmalı ki 4.parçayı yemekte şuan.Artık petshop ballı yemlerine Hayır :)

Beğenmesine sevindim :) Yalnız dikkatli olun,her şeyin fazlası zarar.Fazla bal da kuşu erken kızıştırıp yersiz zamanlarda tüye sokabilir.Resimdeki büyüklükteki ballı krakerden ,10 günde 1 kere (1 tane)kafesine taksanız yeterli.Kısa sürede bitirse de diğerini hemen vermeyin.10 gunde ya da haftada 1 tane yeter.Şahsen ben bi hafta 1 tane daldarı takıorum kafesine.Diğer hafta ise 1 tane ballı kraker.Bu şekilde dönüşümlü vermeyi tercih ediorum.