Karadeniz Pet

Banyo Sorunu, Çiftleşme Zamanı ve Tüy Dökme !

Sco

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, 8 aylık bir çift kuşum var, kafese banyoluk takmama rağmen banyo yapmıyorlar sadece su içiyorlar.Aynı zamanda ele pek alışkında değiller, öğrendiğim kadarıyla zorla banyo yaptırmak sakıncalı imiş, yaklaşık 3 gün önce kafes temizliği sırasında kafes içindeki her şeyi çıkarttım sadece kuşlar kaldı.Kafes ile birlikte kuşları banyoya sandalye üzerine koyup, duş başlığı kullanarak ılık su eşliğinde yıkadım. Kafalarına su gelmemesi içinde özen gösterdim.Kuşlar haliyle sağa sola kaçtılar ama can havli ile değil sakin bir şekilde. Sizce bu sakıncalı mı?

İkinci sorum ise, çiftleşme zamanları 8 aylık olmalarına rağmen tık yok. Nijer tohumu ve hafta bir defa yumurta maması yapıyorum ama faydasını göremedim. Yuvalık küçük olduğundan yapmıyor olabilirler mi?

Son sorum ise, aşırı tüy dökmeye başladılar, bu ne zaman biter?

Tüy dökme zamanlarında çiftleşmezler geçsin çiftleşirler yada nijer tohumu tüy dökümüne sokuyor olabilir bence biraz yumurta ve nijere ara verin gözlemleyin gerçekten tüye mi girdiler yoksa nijerden yada mamadan dolayı mı diye suluklarında banyo yaptıkları da oluyor muhabbetler temiz canlılardır bırakın kendileri yapsınlar

Geri