Karadeniz Pet

Baskın gen

Ercan YAŞAR

Onursal Üye
merhaba. 2 yıl araverdiğim muhabbet kuşu hobisine tekrar geri döndüm. yaklaşık 2 hafta önce tahminen 4 aylık mavi bir ingiliz çek kırması gayet yakışıklı iri bi erkek ve yine tahminen 2 aylık yerli yeşil bir dişi aldım. dişi erkeğin boyutlarının yarısı kadar ay farkından ve cinsinden olabilir. erkek gayet iri ve uzun kuyruklu masmavi. gelelim soruma.

muhabbet kuşlarının gerçek rengi yani doğada bulunan tek renk yeşil ve çiftleşmelerde genelde yeşil rengin ve genin ağır bastığı söyleniyor.

her hangi bir eşleşmede çıkan yavrularım yeşil ve yerli ırk özelliklerini mi taşır ?

ki yeşil olması önemli değil aslında erkeğin ırkı daha güzel iri ve parlak renklere sahip olduğundan yeşil bile olsa mavi erkeğe ırk olarak çekme şansı yokmudur.

forumda çok üretici olduğundan dır bu sorum. genelde yeşil ırkın genine mi çekiyor yavrular. yoksa tamamen şans işimi ?

işallah ilerde olursa babaya çekerler ırk olarak .

bilgilendirirseniz sevinirim.

kimsenin bilgisi yok heralde :/

Hoca şuan kafam karışık ezbere okudum geçtim , demek istediğin yerli ile ingiliz kırması çiftlerin olacak yavrularının hangi ırk olacağımıdır ?

her 2 taraftanda ırkını alıp ortaya kırık bir yavru çıkar.Renginide kimse bilemez rengini soydanda alır.

Hoca şuan kafam karışık ezbere okudum geçtim , demek istediğin yerli ile ingiliz kırması çiftlerin olacak yavrularının hangi ırk olacağımıdır ?

her 2 taraftanda ırkını alıp ortaya kırık bir yavru çıkar.Renginide kimse bilemez rengini soydanda alır.

bir çok yerde yeşil olan kuşlarının genlerinin daha sağlam ve baskın olduğu bunun nedeninin ise mutasyona ugramayan kuşlar olduklarından kaynaklandığı yani en doğal muhabbet kuşu olduğundan.

yetiştiricilere sordum o yüzden böyle kombinasyonlarda renk ve ırk olarak hangisinin daha baskın olduğunu

Yeşil olan kuşların genleri baskın olduğu söyleniyor ama bunu tahmin etmek çok zor renk konusunda sorunuza kesin cevap alamazsınız ama ingilizle yerliyi çiftleştirdiğinz takdirde kırık yavrular meydana gelir

Yeşil olan kuşların genleri baskın olduğu söyleniyor ama bunu tahmin etmek çok zor renk konusunda sorunuza kesin cevap alamazsınız ama ingilizle yerliyi çiftleştirdiğinz takdirde kırık yavrular meydana gelir

teşekkürler. benim bahtıma kırık yavrular kesin anneye çekip yerli özelliğinde olurlar. :) renk konusunda sıkıntım yok çünkü yeşil kuşlar her zaman bana çekici ve güzel gelmiştir. ve daha sağlıklı oluyorlar.

Geri