Karadeniz Pet

Bebek muhabbet kuşu hakkında

Omercan2172

Yeni Üye
Herkese merhaba siteyi yeni keşfettim bi göz gezdirdim maşallah cevap alamayan soru yok. Ben muhabbet kuşu konusunda biraz acemiyim diyebilirim. 3 gün önce petshoptan bebek bir muhabbet kuşu aldım 22-27 gün arası bir yaşta galiba kuşçu gözümün önünde yuvalıktan çıkardı kuşu gösterdi Ben de yavru diye alışır diye aldım ayrıca rengi falan da hoşuma gitti Kuşçu arkadaş kabuklu yemi kıramadığı için kabuksuz yemle beslemen lazım dedi bir paket de kabuksuz yemle beraber kuşu alıp Eve getirdim internetten araştırdığımda kendilerinin yuvalıktan atlaması lazım diye bir bilgiye ulaştım ama geri götürmedim kuşu 2 gün boyunca kabuksuz yemle besledim. Bugün kabuklu yem verdim kırabilir mi diye beklemediğim bir sonuçla karşılaştım. Kuş kabuksuz yem gibi kabuklu yemi de aldığı gibi yuttu 4-5 tane öyle yutunca izin vermedim yemesine. Sorumu anlamışsınızdır kuşa yem kırmayı nasıl öğretebilirim ve kabuklu yemi yemesinin bir zararı var mı ? ayrıca hayvan ne tünekte durabiliyor ne kafes tabanında uyuyor ancak bir örtüyle sardığımda rahat bir şekilde uyuyabiliyor. İki sorum daha olacak. Bazen kafeste öyle bir kanat çırpıyor ki uykudan uyanıyorum ve kanat çırptıktan sonra kanatları titriyor uçamadığı için mi yoksa başka bir sebebi mi var bunun ?Getirdiğim günden beri kendini çok fazla kaşıyor ve silkelendiğinde ufak beyaz kabuklar dökülüyor kuştan. Dışkısında ve yem yemesinde herhangi bir sorun yok bir hastalık belirtisi olabilir mi ? Tecrübeli arkadaşların cevabını bekliyorum teşekkür ederim.
0DBD38DE-E692-46CC-8FAE-A93EDDEBC773.jpeg
3826A43E-DE88-4E43-9319-D3DD8B2BEEC1.jpeg
3826A43E-DE88-4E43-9319-D3DD8B2BEEC1.jpeg

Herkese merhaba siteyi yeni keşfettim bi göz gezdirdim maşallah cevap alamayan soru yok. Ben muhabbet kuşu konusunda biraz acemiyim diyebilirim. 3 gün önce petshoptan bebek bir muhabbet kuşu aldım 22-27 gün arası bir yaşta galiba kuşçu gözümün önünde yuvalıktan çıkardı kuşu gösterdi Ben de yavru diye alışır diye aldım ayrıca rengi falan da hoşuma gitti Kuşçu arkadaş kabuklu yemi kıramadığı için kabuksuz yemle beslemen lazım dedi bir paket de kabuksuz yemle beraber kuşu alıp Eve getirdim internetten araştırdığımda kendilerinin yuvalıktan atlaması lazım diye bir bilgiye ulaştım ama geri götürmedim kuşu 2 gün boyunca kabuksuz yemle besledim. Bugün kabuklu yem verdim kırabilir mi diye beklemediğim bir sonuçla karşılaştım. Kuş kabuksuz yem gibi kabuklu yemi de aldığı gibi yuttu 4-5 tane öyle yutunca izin vermedim yemesine. Sorumu anlamışsınızdır kuşa yem kırmayı nasıl öğretebilirim ve kabuklu yemi yemesinin bir zararı var mı ? ayrıca hayvan ne tünekte durabiliyor ne kafes tabanında uyuyor ancak bir örtüyle sardığımda rahat bir şekilde uyuyabiliyor. İki sorum daha olacak. Bazen kafeste öyle bir kanat çırpıyor ki uykudan uyanıyorum ve kanat çırptıktan sonra kanatları titriyor uçamadığı için mi yoksa başka bir sebebi mi var bunun ?Getirdiğim günden beri kendini çok fazla kaşıyor ve silkelendiğinde ufak beyaz kabuklar dökülüyor kuştan. Dışkısında ve yem yemesinde herhangi bir sorun yok bir hastalık belirtisi olabilir mi ? Tecrübeli arkadaşların cevabını bekliyorum teşekkür ederim. Ekli dosyayı görüntüle 46873Ekli dosyayı görüntüle 46874Ekli dosyayı görüntüle 46874
Dal darıyla yem kırmaya alıştırabilirsiniz,onunla kolay öğreniyorlar.

Her petshopda var ama kızıl dal darı almanız öneririm ve yem verecegın zaman ak darı ile ak cadının yüzde 10 u kadar normal yem vermeni öneririm.

Anladım teşekkür ederim ikinize de yasak biter bitmez daldarı alacağım

Dal dari ve az miktar aspur alin. İkisinide beraber koyun kuşun önüne.yem kirmayi öğrenir.
Aspur da alacağım teşekkürler. Ben bu kuşu çok sevdim şimdiden alıştı ev ortamına falan ilk gün seslerden korkuyordu şimdi tepki vermiyor elimi uzattığımda geliyor kendini sevdirmeye bayılıyor

Ek olarak kafeste çırpınma normal, uçmaya hazırlık yapıyorlar herhalde bizde de aynı durum olmuştu çırpardı kanatlarını sürekli uçmak ister gibi.Sağlıkla büyüsün.

Aspur da alacağım teşekkürler. Ben bu kuşu çok sevdim şimdiden alıştı ev ortamına falan ilk gün seslerden korkuyordu şimdi tepki vermiyor elimi uzattığımda geliyor kendini sevdirmeye bayılıyor
Maşallah,Allah uzun ömürler versin

Allah razı olsun teşekkür ederim. Bu kadar çabuk cevap alacağımı düşünmemiştim gerçekten çok faydalı bir site
Rica ederim. Sitenin aktiflik seviyesi yüksek olduğu zaman hemen cevap alabilirsiniz.

Sanırım beyaz kepek yada pul dökmesinden bahsediyorsunuz, sorun olduğunu sanmıyorum tüyleri eşelerken ölü derileri dökebiliyorlar.

Kuşta yada kafeste siyah, beyaz ve kırmızı hareket eden küçük böceksi bit ve parazit görürseniz bit tedavisi uygularsınız.
Anladım teşekkür ederim sağolun. Çok şükür öyle birşey yok kuşta

Geri