Karadeniz Pet

Ben dün eve yeni bir kuş getirdim ancak eski olan yeniyi sevmedi. Yeni kuşu da evden gönderemem!

Zeynep Gök

Yeni Üye
2.5 yaşında bir dişim var( yeşil sarı ve gagası kahverengi) yıllardır bizimle kaldı ve hiç başka kuşlarla beraber yaşamadı. Teyzemin de bir kuşu var(sarı yeşil, gagası krem ve yaklaşık 2.5 yaşında) ama onlar kuşa iyi bakamıyordu ve kuş resmen insanlardan nefret ediyordu. Teyzemler de kuşa resmen hapis hayatı yaşatıyordu. Ben de dayanamadım ve teyzemi ikna edip sarıyı aldım ve eve getirdim. Yeni olanı önce biraz uysallaştırdım, onunla güzel bir ses tonuyla konuşarak, iyi bir duruma gelince de iki kuşu birbiriyle tanıştırdım. Ancak eski yeniden kaçmaya başladı. Yeni de en başta kovalıyordu ama şimdi o da umursamaz davranıyor, arada şansını deniyor yakınlaşabilmek için ama nafile. Yeni kuşu teyzeme geri vermek istemiyorum. Ama eski kuşum böyle yapmaya devam ederse ne yaparım bilmiyorum :( Onları arkadaş yapmak için ne yapabilirim?

Dipnot: İkisi de dişi di mi? Gaga renklerinden anladığım kadarıyla öyleler ama emin olamadım bu durum yüzünden.

Ekli dosyalar

• 20180101_173813[1].jpg
    20180101_173813[1].jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 39
  • 20180101_173802[1].jpg
    20180101_173802[1].jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 37
  • 20180101_173802[1].jpg
    20180101_173802[1].jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 31
  • 20180101_173813[1].jpg
    20180101_173813[1].jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 32
İkisi de kızışmış bir dişi, ayrı ayrı erkek alıp ile eşleyebilirsiniz. Yahut birini verip bir erkek alabilrsiniz. Ancak salma usulü eş seçin, yani eş alacağınız kuşu da yanınızda götürün ve boş bir kafeste 1 erkek ile deneyin. Anlaştıklarını gördüğünüz erkeği bulana kadar 1 erkek ile deneyin sürekli. Anlaştığına kanaat getirirseniz alırsınız erkeği. Akabininde dişiler kızışmış oldukları için sürekli kavga edebilirler, birbirlerinden hoşlanacaklarını zannetmiyorum.

Aslında yeni gelen çok sevecen davranıyor sadece bizimki sıkıntı yapıyor gibi duruyor. Sizin dediğiniz gibi eş almayı da düşündüm ama annem kuşların gebelikleriyle vesaire uğraşmak istemiyor. Daha önce bu teklifle gittim ona ama asla kabul etmedi. En iyi çıkış yolumuz bu iki kuşu birbirine sevdirmek. Mümkün müdür değil midir?

He bi de bi ara eski kuşumu 1 hafta boyunca arkadaşıma vermiştim kendi erkeğiyle aynı kafese koymuş ama bizimkinin psikolojisi bozulmuş. Tabi dişi eşini kendi seçmediği için de olabilir ama bizimkinin genel olarak kuşlarla bi ilişkisi yok galiba. Sadece tahmin yürütüyorum.

Evcilleşmiş kuşların kendi cinslerini gördükleri zaman ilgilenmemeleri de mümkündür ama bu aslında yanındaki cinsini sevip sevmediğine bağlıdır. Eş almanız aslında yorucu değildir, siz bir şey yapmıyorsunuz onlar çoğu şeyi hallediyorlar aslında. 2 kızışmış dişinin yanyana durması sıkıntı çıkarabilir, ancak alışadabilirler. Gözlemleyin.

Sarı olan da gittikçe duyarsızlaşmaya başladı :( Bir iki hafta dursun bakalım. Dediğiniz gibi gözlemlemek lazım

Geri