Karadeniz Pet

Beyin Sarsıntısı

Lelia

Yeni Üye
Merhabalar. Sapasağlam muhabbet kuşum 3 gündür titremeye başladı. Başlarda sadece kafası titriyor ara ara gözlerini kapatıyordu şu an titreme tüm vücuduna yayılmış durumda. Dün veterinere götürdük, tırnakları ve gagası kesildi veteriner uzmanlık alanının kuşlar olmadığını söyledi ardından hemen başka bir veterinere götürdük ciğerlerini dinledi solunum problemi çekmediğini, sıkıntının sinirsel olabileceğini, 15 gün kafesinden çıkarmamamız gerektiğini söyledi ve B vitamini kompleksi verdi. 15 gün sonra tekrar getirin bakalım dedi. Kanat ve bacak kontrolü yapmadığı için içime sinmedi veterinerin söyledikleri. Bugün daha kapsamlı bir hayvan hastanesine götürdük. Durumun çarpma ile alakalı olabileceğini, kuşumun beyin travması geçirmiş olabileceğini ve geri dönüşünün mümkün olmadığını söyledi. B vitaminine devam edin dedi ve ekstra olarak antibiyotik kullanımına başladı. Bir süre sonra yemeden içmeden kesilir ve acı çekmeye başlar o saatten sonra da ısrarla yaşatmaya çalışmak eziyet olur dedi. Dünkü veteriner düzelir demişti bugün ise düzelmez dediler iyice kafam karıştı. Kuşumu öyle titrerken görünce canımdan can gidiyor. İlgimi çeken bir nokta da suluğuna vitamini ve antibiyotiğini koyduğumda içine girmek istiyor suluğun, vücudunu kanatlarını sokmaya çalışıyor. Yem yiyor, bugün biraz yumurta verdim genel durumu titremesi dışında iyi gibi. Fakat tüneğinde durduğunda aşağı inmek istemiyor, aşağıdayken de yukarı çıkamıyor. Elimde durduğunda parmaklarıma tutunurdu şu an parmaklarımdan kayıyor kanat çırpıp tekrar düzelmeye çalışıyor. Aynı şekilde kafesin üzerinde de duramıyor bacakları kayıyor..Kuşu bu durumda olup iyileşen var mı acaba? Tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı? Onu kaybetmek istemiyorum..

Video fotoğraf dıskı fotografı vs ekler misiniz? Mümkünse fakulteye goturun.

Videolarını ve dışkı fotoğrafını gönderdim.. Ayaklarını kullanmakta güçlük çekiyor görüldüğü gibi. Şu an veteriner fakültesine götürme imkanım yok maalesef.. Eskişehirin en gelişmiş hayvan hastanesine götürdüm fakat orada da bir şey yapmadılar dediğim gibi antibiyotik verdiler. Çok üzülüyorum hu durumuna...

Ekli dosyalar

• 8E68A3E5-6978-43E7-9C2E-625A02732A90.jpeg
    8E68A3E5-6978-43E7-9C2E-625A02732A90.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 98
Öncelikle ballı krakeri alın onun yerine daldarı alın öyle besleyin. Dışkısı iyi değil veterin verdiği antibiyotiği bir müddet kullanın bu süreçte kafes dezenfektine dikkat edin. Sinirsel olarak diye düşünüyorum veya solunumla ilgili.

Ve
Öncelikle ballı krakeri alın onun yerine daldarı alın öyle besleyin. Dışkısı iyi değil veterin verdiği antibiyotiği bir müddet kullanın bu süreçte kafes dezenfektine dikkat edin. Sinirsel olarak diye düşünüyorum veya solunumla ilgili.
Bugün veteriner dışkısına baktı bilhassa da biz söyledik b vitamini değiştirmiş renginden belli dedi solunum olarak bugünkü ve dünkü veterinerler baktı ve steteskopla da dinlediler solunum vücut dışı normal dendi. Düzelme yani eski haline dönme durumu olur mu acaba bir de neyden olduğunu hala kestiremiyoruz

ne zamandan beri bu şekilde ? nereye çarpmıştı dışarı mı saldınız ? ayrıca önceki gün veterinere gittiğimde bal çubuğunu çöpe attı veteriner (7 senedir hiç takılmamıştı yolda dikkatini çeksin oynasın diye takmıştık gerçi). plastik çubuk yerine ahşap tünek ve mürekkep balığı kemiğini de burada baya tavsiye etmekteler. tek tip beslenme uzun vade de oldukça zararlı dendi birde. problemine gelince, vitaminsiz kaldı da gücü mü düştü acaba ? mantık yürütünce olabilir diye düşünüyor insan.

ne zamandan beri bu şekilde ? nereye çarpmıştı dışarı mı saldınız ? ayrıca önceki gün veterinere gittiğimde bal çubuğunu çöpe attı veteriner (7 senedir hiç takılmamıştı yolda dikkatini çeksin oynasın diye takmıştık gerçi). plastik çubuk yerine ahşap tünek ve mürekkep balığı kemiğini de burada baya tavsiye etmekteler. tek tip beslenme uzun vade de oldukça zararlı dendi birde. problemine gelince, vitaminsiz kaldı da gücü mü düştü acaba ? mantık yürütünce olabilir diye düşünüyor insan.
Yaklaşık 4 5 gündür böyle duvara çarpıp yere düştü sonra başladı titremeye uyuklamaya korkmaya. vitaminsiz kaldı diyemem haftada 2 gün vitamix koyuyorum suyuna. Doktor da nedense daldari vermeyin dedi. Şuan yumurta ve az da olsa yesillikte yediriyorum.

B vitamini denildiği gibi çok önemli bu tür rahatsızlıklarda. Suyunu içiyor mu mutlaka kontrol edin, vitamin mamaya katılabiliyorsa(araştırın) gerekirse yapacağınız mamaya katın.

B vitaminini antibiyotikle karıştırarak veriyorum. Suyunu içiyor hem de bir kaç sefer ard arda içiyor, daldarı aldım onu da baya iştahlı yedi. Salıncağına çıkamıyor, tellere tırmanamıyor, titreme hala devam ediyor.. Fakat müzik açtığımda neşeleniyor yanında konuştuğumda konuşuyor, sıcak tutmaya çalışıyorum denge dışında çok bir problemi yok gibi. Bir de müzik açtığımda kafasını aşağı yukarı sallardı normalde şu an dengesiz bir şekilde geriye falan atıyor kafasını.. Benim en büyük korkum son götürdüğüm hayvan hastanesinde sinir problemleri geri dönüşü olmayan bir problem dendi. Yavaş yavaş yemeyi keser sonunda da ötenazi yaparız tarzında konuştu veteriner. Bu doğru mudur? B vitamininin bu tarz bir rahatsızlığı iyileştirme özelliği var mıdır? Ayrıca aynı veteriner daldarı yerine ballı kraker ver dediği için de çok güvenemiyorum. Bunu demesinin sebebi de ballı krakerlerin fabrikasyon ürünü olduğu için temiz olmasıymış. Daldarılarda kimyasal yapışkan maddeler olabilir dedi çok ilginç geldi bana da..
B vitamini denildiği gibi çok önemli bu tür rahatsızlıklarda. Suyunu içiyor mu mutlaka kontrol edin, vitamin mamaya katılabiliyorsa(araştırın) gerekirse yapacağınız mamaya katın.

B vitaminini antibiyotikle karıştırarak veriyorum. Suyunu içiyor hem de bir kaç sefer ard arda içiyor, daldarı aldım onu da baya iştahlı yedi. Salıncağına çıkamıyor, tellere tırmanamıyor, titreme hala devam ediyor.. Fakat müzik açtığımda neşeleniyor yanında konuştuğumda konuşuyor, sıcak tutmaya çalışıyorum denge dışında çok bir problemi yok gibi. Bir de müzik açtığımda kafasını aşağı yukarı sallardı normalde şu an dengesiz bir şekilde geriye falan atıyor kafasını.. Benim en büyük korkum son götürdüğüm hayvan hastanesinde sinir problemleri geri dönüşü olmayan bir problem dendi. Yavaş yavaş yemeyi keser sonunda da ötenazi yaparız tarzında konuştu veteriner. Bu doğru mudur? B vitamininin bu tarz bir rahatsızlığı iyileştirme özelliği var mıdır? Ayrıca aynı veteriner daldarı yerine ballı kraker ver dediği için de çok güvenemiyorum. Bunu demesinin sebebi de ballı krakerlerin fabrikasyon ürünü olduğu için temiz olmasıymış. Daldarılarda kimyasal yapışkan maddeler olabilir dedi çok ilginç geldi bana da..
B vitamininin iyileştirici özelliği var tabii. Siz umutlu olun nolursa olsun. Bu tarz konular var forumda iyileşme hikayeleri okuyabilirsiniz. Ben bir tanesinde vitamin iğnesi ile iyileştiğini hatırlıyorum.

B vitamininin iyileştirici özelliği var tabii. Siz umutlu olun nolursa olsun. Bu tarz konular var forumda iyileşme hikayeleri okuyabilirsiniz. Ben bir tanesinde vitamin iğnesi ile iyileştiğini hatırlıyorum.
Çok teşekkür ederim bunu duymak rahatlattı biraz.. Vitamin iğnesini şu an yapmaya gerek yok ağır da gelebilir demişti veteriner su ile kullanalım demişti. Umarım günden güne iyileşir. B vitamini veren veterineri tekrar aradım, 15 gün bekleyeceğiz şu an yapılacak bir şey yok diyor. İnşallah sonucu iyi olur..

Çok teşekkür ederim bunu duymak rahatlattı biraz.. Vitamin iğnesini şu an yapmaya gerek yok ağır da gelebilir demişti veteriner su ile kullanalım demişti. Umarım günden güne iyileşir. B vitamini veren veterineri tekrar aradım, 15 gün bekleyeceğiz şu an yapılacak bir şey yok diyor. İnşallah sonucu iyi olur..
İnşallah. Gelişmeleri yazarsanız iyi olur.

Merhabalar. Bugün sabah farkettim ki kuşum çok fazla yemlikte duruyor fakat yem kıramıyor gibi. Alıp ağzından çıkarıyor. Yumurta rendeleyerek verdim tekrar, onu güzel yedi, suyunu da içti. Kafesinde durmak istemiyor bu aralar tellere tırmanmaya başladı. Tellere tırmanıyor ama geri inemiyor, biraz alçalıp kendini aşağı bırakıyor. Bugün yem kıramadığı için kabuksuz yem alacağım bir de buğday çimlendiriyorum yarın çimlenmiş olursa onlardan vereceğim. B vitaminine ve antibiyotiğe devam ediyoruz. Günde 2 kez kafes temizliği yapıyorum, bugün kafesini temizlerken uçmaya başladı, çarpacak diye korktum fakat yalpalayıp tekrar kafesin üzerine kondu. Düz tabanda dururken titremesinde gözle görülür şekilde azalma var, tünekteyken titremesi biraz artıyor. Bir kaza olmasın diye salıncağını da çıkardım kafesinden tüneğin birini de alçalttım, durumu bugün biraz daha iyi gibi şükür

Tekrar merhaba. Belki başkalarının da başına böyle bir durum gelmiştir ve çözüm arıyorlardır diye gelişmeleri yazmak istedim. Kuşum çok şükür daha iyi. Daldarı ve yem yemeye devam ediyor. Dün yem kıramıyordu bugün daha iyi. Kabuksuz yem aldım bi yemlikte kabuklu birinde kabuksuz yem var. Kabukluya daha çok gidiyor. Günde bir kez yumurtayı kabuğuyla birlikte veriyorum. Sabah akşam suyunu değiştirip kafes temizliğini yapıyorum. Dün biraz ishal gibiydi, pirinç haşlayıp verdim onu da yedi biraz. Suyunu içtiğine çok şahit olamadığım için elime alıp suluğu yaklaştırıp içiriyorum günde 3-4 kez yapıyorum bunu. Hala kafeste durmak istemiyor ve tellere daha güçlü tırmanıyor. Bu sabah tellere tırmanıp tüneğine çıkabildi, bence en önemli gelişmelerden biri bu oldu. Çünkü korkuyordu tellerden inerken. Tünekte dururken titremesinde de azalma var, şükür. Antibiyotiği bir gün daha kullanıp kesicem, B vitamini kompleksine devam ediyorum. Sıcak tutmak için kafesin yanına sıcak su dolu pet şişe koyuyorum soğudukça değiştiriyorum. Bugün su içirmek için elime aldığımda kafama uçtu ve rahat bir şekilde oradan kafesin üzerine uçtu tekrar. Sarsıntı sağ tarafını etkilemiş sanırım sağ ayağıyla gelmiyor parmağıma, önce solu atıp sağ ayağını öyle çekiyor. Arada denge problemi yaşıyor, fakat sanki daha sıkı kavrıyor parmağımı artık. Uçmakta istiyor sürekli. Çok yormamaya çalışıyorum, müzik açıyorum konuşuyor sonrasında dinlenmesi için üzerini örtüyorum. Karanlıkta kalmaları beyin sarsıntıları için yararlıymış. Kafasını hala tam tutamıyor fakat ilk günlere nazaran o da düzeldi. Kendi kendine konuşuyor, ötüyor keyfi yerinde gibi. Buğdaylar henüz çimlenmemiş geceye çimlenirse onlardan da vericem. Bugün kendim biraz grip olduğum için çok yaklaşmamaya çalışıyorum. Umarım daha iyiye gider ve tamamen eskisi gibi olur.. Yorum yapan ve umudumu kaybetmemi engelleyenlere teşekkürler..

Muhabbet kuşum çok daha iyi. Kafesinin küçük geldiğini düşünerek büyük kafes aldık ve tüneklerini ahşap tünek olarak değiştirdik. 2 adet suluk taktım birine sadece b vitamini diğerine de antibiyotik + b vitamini koyuyoruz. Ayakları güçlendi. Büyük kafeste daha mutlu gözüküyor. Tüneklerini alçakta tutuyorum şimdilik. Arada bir dışarı çıkartıp uçmasını sağlıyorum. Tüy değişimi başladı sanırım kaşınıyor, veteriner tüyler tomurcuklanmış demişti onunla alakalı olduğunu düşünüyorum. Kafasını tutabiliyor ve titremesi neredeyse tamamen geçti. 1 hafta sonra veterinere kontrole götürücem. Antibiyotiği henüz kesmedim bir gün vermeyince biraz halsizleşmişti çünkü. 1 hafta dolduktan sonra kesmeyi düşünüyorum. Bugün maydonoz sapı verdim. Buğday çimlendirip onu yedirdim fakat tam ayıklayamadığı için beyaz yerlerini ben koparıp elimle besledim. Neşesi yerinde, daldarıya devam ediyoruz. Hafif bir denge kaybı hala mevcut. B vitamini kullanmaya devam..

Çok geçmiş olsun. İnşallah çabuk toparlar, tamamen iyileşir..

Merhaba. Kuşum son 5 gündür iyice kötüleşmişti. Artık kafesin tabanında duruyor, yem yemiyor, konduğu yerde uyuyordu. Geçen Pazar eve geldiğimde sağ ayağının üzerine hiç basamıyor, dengesini kaybedip düşüyordu yürürken. Her gün sabah akşam B vitamini vermeme rağmen iyileşemedi. Yabancı sitelerdeki forumlara yazdım, kalsiyum eksikliği olabilir diye düşündüm. Eskişehirde kuşlardan anlayan veteriner araştırdım, Pazartesiyi zor ettim. Çok şükür ki Yasin bey’in kliniğine gittik pazartesi günü. Kendisi 20 senedir kuşlar üzerinde çalışan bir veteriner hekimmiş. H şeyi güzelce açıkladı ve Allah’ın izniyle kurtarırım ben bu kuşu dedi. Problem tamamen sinirselmiş, piyasada bulunan B vitaminleri bu rahatsızlığı geçirebilecek özellikte değilmiş. Kendisi bir karışım hazırladı, içerisinde kalsiyum, aminoasit, probiyotik, b vitamini olan. Hasta bir kuşa kesinlikle yeminden ve benim verdiğim ilaçtan başka bir şey verme dedi. Pazartesi iki saatte bir 3’er damla olacak şekilde ağızdan verdik. Salıdan itibaren 6 saatte bir 3er damla verin dedi. Tedaviye devam ediyoruz. 5 gün içerisinde değişimi gözlemlersiniz demesine rağmen, 1 gün içinde değişimi gözlemledik. Denge kaybı tamamen kayboldu. Yem yemeye başladı, inlemeler gitti. Koordinasyon problemi neredeyse kalmadı, uyuklamalardan eser yok. İlacın tadından nefret eden kuşum ilacı içmemek için eskisi gibi oradan oraya düzgün şekilde uçup konuyor. Hatta elimize geldiğinde şiddetli ısırmalar başladı.. 2 günde bu değişim bize de mucize gibi geldi.. Çok şükür doğru insanla karşılaşarak doğru tedaviye başladık. Bu problemi yaşayan kuş sahipleri vardır diye gelişmeleri yazmak istedim.. Herkese iyi günler dilerim.

Çok sevindim kuşunuza inşallah tam anlamıyla düzelip eski haline döner kuşunuz. Ülmemizde veterinerlik konusunda böyle çok büyük bir boşluk var kuş ve akvaryum balıkları hakkında çok ama çok az tecrübeli,bilgili veteriner var. Çok şükür siz tecrübeli bir kişiyi bulmuşsunuz . Gelişmeleri ve kuşun yeni fotoğraflarını bekliyoruz :)

Geri