Karadeniz Pet

Bilgisayar Toplama Ve Bilgisayar Bileşenleri

Melih.S59

Onursal Üye
Merhaba Arkadaşlar :)
1 ay önce topladığım Bilgisayar kasasının bileşenlerini sizinle paylaşacağım. Lütfen bu konuda sadece Bilgisayar hakkında konuşalım .Gereksiz konuları bu konuda paylaşmayalım ki konu dışına çıkılmamış olsun.Teşekkürler.:)🖥️💻⌨️🖱️🖨️

Asus Rog Strix X570-E Gaming AMD X570 128 GB DDR4 AM4 ATX Anakart ( 2.763,20 TL )
AMD Ryzen 7 Pro 4750G 3.6 GHz İşlemci ( 2.840,58 TL ) Ekran kartı işlemcinin üzerinde.8 GB
GAMEMAX FC-8890G 6 RBG + 750 WATT GOLD PSU ( 1.199,90 TL )
G.Skill Trident Z Neo RGB F4-4000C18D-64GTZN 64 GB (2x32) DDR4 4000 MHz CL18 Ram ( 3.849,00 TL )
Rampage RM-C03 COOLBLADE 130*130*85mm 2100rpm CPU Soğutucu ( 127,89 TL )
XPG Spectrix S40G AS40G-512GT-C RGB 512 GB M.2 SSD ( 696,30 TL )
Seagate SkyHawk 3 TB SATA3 HDD ST3000VX010 Harddisk ( 574 TL )
Philips SPK8404 Siyah/Gümüş Rainbow Mekanik Oyuncu Klavye ( 259,60 TL )
Philips SPK9413 Usb Siyah 1200/2400/3200/6400dpi Gaming Mouse ( 96,50 TL )

TOPLAM : 12.407,00 TL ....................Maalesef şu anki fiyatlar toplamda fiyattan 1700 TL ile 2000 TL arası daha fazla. :(

Teşekkürler Levent hoca :)
Şu an Cyberpunk 2077 oyununu oynuyorum ve yeni Mass Effect Andromeda oyununu indirdim.
Benim asıl hobim Bluray film arşivlemek. Şu anda 200'den fazla Film arşivi oluşturdum.

Teşekkürler Levent hoca :)
Şu an Cyberpunk 2077 oyununu oynuyorum ve yeni Mass Effect Andromeda oyununu indirdim.
Benim asıl hobim Bluray film arşivlemek. Şu anda 200'den fazla Film arşivi oluşturdum.
hocam monitör olarak ne kullanıyorsunuz?

Arşiv bir işe yaramıyor. Uğraşma boş yere. İzle, sil gitsin.
Ekran kartını unutmuşsun?
Arşivi kendim için yapıyorum.Başka bir amaç için değil. Filmleri 1-2 yıl sonra izlerken bile yeni izliyormuş gibi aynı heyecanla izliyorum.:)
Bluray filmlerin görüntü ve ses kalitesi çok iyi oluyor. Bluray rip filmler kalitesi çok düşük oluyor. Film sitelerinden film izlerken aynı heyecanı alamıyorum.

Ekran kartı İşlemcinin üzerinde entegre. İşlemcinin üzerinden görüntü aktarıyor. AMD Ryzen 7 Pro 4750G
G serisi İşlemciler üzerinde Ekran kartı barındırıyor.

Hayırlı olsun bende yakında anakart işlemci felan değişicem 🙃

APU bir sistem sanırım hocam, fiyatı bana güzel geldi, ben de pazartesi günü yeni laptopuma kavuştum, Allah isteyen herkese nasip etsin İnşaAllah.

Teşekkür ederim. :) Anakart ve işlemciyi değiştirecekseniz. Anakart üreticisinin websitesinden, işlemci,ram ve ssd uyumuna bakarak seçim yaparsanız sorun yaşamazsınız.
Aynen biliyorum SSD ve RAM önceden alıp sonra anakart ve işlemci almayı düşünüyorum

APU bir sistem sanırım hocam, fiyatı bana güzel geldi, ben de pazartesi günü yeni laptopuma kavuştum, Allah isteyen herkese nasip etsin İnşaAllah.
Hayırlı olsun bu arada hocam, güle güle kullanın :D
Teşekkürler :) Sizin de Laptopunuz hayırlı olsun.İyi günlerde kullanın.:)
APU İşlemcinin üzerinde entegre ekran kartı olması anlamına gelir. İşlemcilerin G ( Grafik kartlı ) serilerinde bulunur. Üzerindeki Ekran kartı şu an için yeterlidir. Oyunları orta seviyede rahatlıkla oynaya bilirsiniz....Ekran kartları coin kazıcıları yüzünden gerçek fiyatının çok üzerinde satılıyor. Normalde 5-6 bin liralık ekran kartlarını 17-22 bin lira fiyatla satıyorlar.

İlk önce hangi işlemciyi kullanacağını seçmelisiniz AMD veya İNTEL
Sonra bu sistemlere göre Anakart seçmeliyiz. Anakartın desleklediği ram - ssd almalıyız.
Teşekkürler hocam ama zaten biliyorum, ben işlemci ve anakartı çoktan seçtim onlara uygun alıcam uyardığınız için teşekkürler :)

Cpu olarak Ryzen 5 3500x ile 3600 arasında kaldım. 3500x'in tekli çekirdek performansı daha güçlü olsa da, özellikli render yapılacağı zaman 3600 daha güçlü kalıyor. Bilemedim ne seçsem?

Cpu olarak Ryzen 5 3500x ile 3600 arasında kaldım. 3500x'in tekli çekirdek performansı daha güçlü olsa da, özellikli render yapılacağı zaman 3600 daha güçlü kalıyor. Bilemedim ne seçsem?
Ekran kartı almayı düşünüyor musunuz ? İşlemci üzerinde ekran kartı olan modeller var.