Karadeniz Pet

Bilmediğimden soruyorum.

Gürkan Şahin

Yeni Üye
Değerli üyeler,
Bildiğim kadarıyla albino muhabbet kuşları dişi oluyor. Bir arkadaşım fotoğraf atıp albino erkek diye yazdı bana da aşağıya attığı fotoğrafı da ekleyeceğim. Albino erkek besleyen gören duyan var mı daha önce?

Ekli dosyalar

• 7013BB0A-F4E4-44A2-B911-A2ED950A2E5A.jpeg
    7013BB0A-F4E4-44A2-B911-A2ED950A2E5A.jpeg
    255.2 KB · Görüntüleme: 38
Ben albinoların cinsiyetinin zor anlaşıldığını duydum geçenlerde tesadüfen faydası olur diye muhabbet kuşu albümüne bu fotoğrafı ekledim
37964

Yazıda parlak oluyorsa dişi matsa erkek yazıyordu

Bu arada geçenlerde bir kuşçuya uğradım bembeyaz çeresi galiba fotoğraftaki gibi masmavi gördüm erkekti çift şekilde satılıyordu ve yanındaki dişiydi eminim
Ben albinoların cinsiyetinin zor anlaşıldığını duydum geçenlerde tesadüfen faydası olur diye muhabbet kuşu albümüne bu fotoğrafı ekledim
Ekli dosyayı görüntüle 37964
Yazıda parlak oluyorsa dişi matsa erkek yazıyordu

Bu arada geçenlerde bir kuşçuya uğradım bembeyaz çeresi galiba fotoğraftaki gibi masmavi gördüm erkekti çift şekilde satılıyordu ve yanındaki dişiydi eminim

Ben daha dişisini görmedim ama bu attığıma erkek dedi. Dediğin gibi ceresi masmavi olunca kafam karıştı.

Albinoların cinsiyetini netleştirmek diğer türlere göre biraz daha sabır gerektirir, bende de df si var ancak 4-5 aylıkken netleşti, cere kahverengiye döndü, cere kenarında beyazlık var ise çok büyük ihtimalle dişidir.

Ben daha dişisini görmedim ama bu attığıma erkek dedi. Dediğin gibi ceresi masmavi olunca kafam karıştı.
Albino muhabbet kuşları zor anlaşılıyormuş galiba tonları çok yakın oluyor mavi dışında mavisi çok belirgin oluyor sanki ya da vücut beyaz olduğu için öyle algılamak kaçınılmaz oluyor :)

Albino'da da Latino'da da hem erkek hem diş oluyor. Sadece yorum yapan arkadaşlarında söylediği gibi cinsiyet ayrımı diğer ırklara göre biraz daha zor. Erkeklerin ceresi genelde pembe renginde oluyor. Dişilerde ise beyaz veya kahverengi tonlarında oluyor.

Değerli üyeler,
Bildiğim kadarıyla albino muhabbet kuşları dişi oluyor. Bir arkadaşım fotoğraf atıp albino erkek diye yazdı bana da aşağıya attığı fotoğrafı da ekleyeceğim. Albino erkek besleyen gören duyan var mı daha önce?
Yukarıdaki erkek kuş kırmızı göz albino degil, duble factor diye biliyorum. Albinolarda erkek cereleri mavileşmiyor diye biliyorum.

Evet kuşunuz duble factor albino erkek.Benim kuşumda duble factor dişi ve cere rengi açık mavi.Fakat tüyde ,yeni çıkan tüyler çok açık mavimsi.

Yukarıdaki erkek kuş kırmızı göz albino degil, duble factor diye biliyorum. Albinolarda erkek cereleri mavileşmiyor diye biliyorum.

Ben albino kuşu tür olarak tanımıyorum yani bu konuda bir bilgi birikimim var diyemem ama söylediğiniz gibi gördüğüm erkek kuşun gözleri kırmızı değildi. Her bembeyaz kuş albino mu?

Albinizm aslında renksizlik rahatsızlığıdır.Her canlıda görüle bilir.Bu genlerle alakalı bir durum.Beyaz ve kırmızı gözlü olanlara Albino .Beyaz ve normal gözlü olanlara duble faktör Albino deniyor....Genler her canlıda farklı değişimlere uğrarlar.İnsanlarda doğuştan bembeyaz saçlı olarak,Bir gözü yeşil bir gözü mavi olarak v.b görünür.

Albinizm aslında renksizlik rahatsızlığıdır.Her canlıda görüle bilir.Bu genlerle alakalı bir durum.Beyaz ve kırmızı gözlü olanlara Albino .Beyaz ve normal gözlü olanlara duble faktör Albino deniyor....Genler her canlıda farklı değişimlere uğrarlar.İnsanlarda doğuştan bembeyaz saçlı olarak,Bir gözü yeşil bir gözü mavi olarak v.b görünür.
Evet biliyorum renk pigmentlerinin olmamasından kaynaklanıyor yani genellemeler hep “albinolar kırmızı gözlü olur” şeklinde. Yani gördüğüm kuş genellemelerin dışında olunca bu konuyu da görünce aklıma şu soru takıldı bir anda acaba gördüğüm kuş albino grubuna girmiyor mu?
Ama giriyormuş :)
Teşekkür ederim.

Evet biliyorum renk pigmenteleinin olmamasından kaynaklanıyor yani genellemeler hep “albinolar kırmızı gözlü olur” şeklinde. Yani gördüğüm kuş genellemelerin dışında olunca bu konuyu da görünce aklıma şu soru takıldı bir anda acaba gördüğüm kuş albino grubuna girmiyor mu?
Ama giriyormuş :)
Teşekkür ederim.
Rica ederim. :)

Ben albino kuşu tür olarak tanımıyorum yani bu konuda bir bilgi birikimim var diyemem ama söylediğiniz gibi gördüğüm erkek kuşun gözleri kırmızı değildi. Her bembeyaz kuş albino mu?
Yok vücut beyaz göz kırmızı dedilse DF oluyor. Vücut beyaz göz kırmızı ise albino oluyor. Lutinolarda da aynı.

Merhaba benim muhabbet kuşum kaçtı :((
Babam albino erkek yavru aldı, burada yazılanları okuyunca sormak istedim df mü? Dişi mi erkek mi ?
39041
39042

Son düzenleme:
Gözleri kırmızı ise albinodur eğer siyah ise df dir

Geri