Karadeniz Pet

bir çift kuş aldım ve badire yaşamalarını istemiyorum

M

Münir Tillolu

Guest
iyi günler. aldığım damızlık çift hakkında bazı sorunlar yaşadığımı düşünüyorum. paylaşmak ve destek almak istedim.

öğrenciyim. kuşlar iki haftadır bende. satıcı bana daha önce doğum yaptıklarını ve iyi anlaştıklarını söyledi. kuşları şimdilik eğitmemem için beni tembihledi, ilgilecenecek başka şeyler bulursalarmış doğurmaları gecikebilir belki de hiç olmazmış. bu yüzden sürekli küçük kafeslerinde tutuyorum, bu benim canımı sıkıyor ama yavrularından kazanacağım para için sabrediyorum. kuşlara verdiğim parayı amorti etmem gerek. ondan sonra çok eğleneceğim onlarla.

kuşları önce odamıza koydum. ancak müzikten, konuşmalarımızdan rahatsız olduklarını sezdim ve yerlerini değiştirdim. kullanılmayan bir odada duruyorlar şimdi. bi yerde okuduğum kadarıyla en uygun yükseklikte, omuz hizama yerleştirdim.

365u68y.jpg

elden çok korkuyorlar, özellikle dişi olan. zamanlarının büyük vakti hep aynı yerde geçiyor. dişi suluğa yakın, erkek de dişinin yanında. yuvalarına girmiyorlar, bu beni endişelendiriyor çünkü onlar daha dükkanda satılıkken kontrol etmeye gittiğimde dişi genelde yuvada takılırdı. aldığımdan beri -iki haftadır- sadece bir kere yuvasına girdiğini gördüm. bazen erkek su içmek istiyor dişi onu gagalıyor. erkek sağdaki yemliğe iniyor dişi onu oradan kovup yemliğe konmak istiyor. soldaki yemliğe gitmez oldular iki üç gündür. yemlik temiz ve ağzına kadar dolu.

8BISuYp.jpg

sabahları çok huysuz oluyorlar, yüksek ve rahatsız edici sesler çıkarıyorlar. eski kuşum da yapardı bunu çözüm olarak kafesin üstüne hırka koyardım ama yeni aldığım çifte bunu yapmak istemiyorum hemen yanlarına iniyorum ve onlara bakıyorum sadece. beni gördükten bi süre sonra susuyorlar, biraz daha kalıyorum yanlarında tüyleri kabarana kadar sonra yalnız bırakıyorum onları. sadece bu sebebten inmiyorum tabi yanlarına. günde dört beş kere iniyorum, izliyorum yakından, sesleniyorum, yemlerindeki kabukları temizliyorum falan, yalnız bırakmıyorum kısacası.

bazen dişi erkeğin tüylerini temizliyor gagasıyla ama erkek dişinin tüylerini temizlemiyor. dikkatimi çekti bu, dişi tüylerini kabartıp kafasını erkeğin gagasına doğru yöneltiyor ama erkek dişinin gagasına gagasını dokunduruyor bi kaç defa sadece. bazen göz bebeğinin küçüldüğü de oluyor bunu yaparken erkeğin.

7SHWg7e.jpg

dişinin dışkısında yemler oldu, hemen kum aldım düzeldi. dişi beni daha fazla endişelendiriyor eşine göre. çünkü karnında bir sivrilik var ve bunun hastalık olmasından korkuyorum.

InDoGxc.jpg

geceleri soğuk oluyor, satıcı soğuğa dayanaklı olduklarını söyledi. ben bazen sessizce yanlarına gidiyorum ve kafesin üstüne hırka koyuyorum.

yardımınıza ve önerilerinize gerçekten ihtiyacım var. okuduğunuz için teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ciftlesme veya es konusunda bilgim yok bilgili arkadaslar yardimci olir fakat muhabbet kuslari soğuğa dayanikli kuslar degildir oda sıcaklığı uygundur eger sicaklik dusukse geceleri ustunu ortmenizi oneririm

sağol sedat, kafesi kalın bir hırkayla örttüm. yurt hala kloriferleri açmadı o yüzden idare etmeye çalışıyorum

Sanırım dişi kuş tam kızışmamış bence biraz zamanı var ayrıca yerdeğişikliğinden sonra yeni yerlerine alismalari biraz zaman alabiliyor sabretmeniz lazim zaten üstünü ortuyormussunuz ama soğuk konusuna çok dikkat edin kafesin yeriyle mümkün olduğunca oynamamaya calisin kuşlar birbiriyle ilgiliyse kasima öpüşme gibi durumlar varsa zamani gelince dişi yuvalikla ilgilenmeye baslar size kalan bakimlarini yapip beklemek bir çoğumuzun yaptigi gibi :) belki bunları zaten biliyorsunuzdur ancak benim aktarabiliceklerim bunlar

sağ ol, içimi rahatlattın biraz :) ısınma sorunu ortadan kalktı, kaloriferler yanıyor artık da ben hala neden sabahları huzursuz olduklarını, dişinin erkekle inatlaştığını ve erkeğin neden dişiyi temizlemeye yeltenmediğini merak ediyorum.

sağ ol, içimi rahatlattın biraz :) ısınma sorunu ortadan kalktı, kaloriferler yanıyor artık da ben hala neden sabahları huzursuz olduklarını, dişinin erkekle inatlaştığını ve erkeğin neden dişiyi temizlemeye yeltenmediğini merak ediyorum.

Sen sabahlari benim kuslari gorsen kafayi yemiş bunlar dersin :) dert etmene gerek yok inatlaşma konusunda asiri kavga etmiyirlarsa sorun olmaz bendeki bir cift var iki tane yemlik var ama israrla ayni yemlikten yemek icin didisiyorlar pek yapcak bisey yok yani

Tamamdır didişmeleri hakkında tamamen rahatım :D inşallah sakinleşir kuşlarımız. Tek bir sorum kaldı, dişinin karnı neden sivri?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:59 -->-> Daha önceki mesaj 18:57 --

150 liraya aldım

Geri