Karadeniz Pet

Bir çift muhabbet kuşu alsam?

AnilBey

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar ;

Bir çift ( bir erkek bir dişi ) muhabbet kuşu alsam ikiside bana alışır'mı ? Benimle oynar veya ilgilenirler'mi ? Yavru yeme düşmüş bir çift alıcam fikirlerinizi bekliyorum teşekkürler..

Eğer yeterince ilgi gösterirseniz alışır fakat hiçbir zaman tek başına bakacağınızdan daha yakın olmaz. Nihayetinde sizden çok diğer kuşu görecek ve oyunlarlar oynayıp birbirleriyle ilgilenecekler. Hiçbir zaman onların birbirini kaşıdığı gibi kaşıyamayacak, tüylerini temizleyemeyecek, yem kusamayacaksınız. Çift alıp bir kaç ay ayrı ayrı ilgilenebilirsiniz. Böylelikle size daha alışkın olur.

Eğer yeterince ilgi gösterirseniz alışır fakat hiçbir zaman tek başına bakacağınızdan daha yakın olmaz. Nihayetinde sizden çok diğer kuşu görecek ve oyunlarlar oynayıp birbirleriyle ilgilenecekler. Hiçbir zaman onların birbirini kaşıdığı gibi kaşıyamayacak, tüylerini temizleyemeyecek, yem kusamayacaksınız. Çift alıp bir kaç ay ayrı ayrı ilgilenebilirsiniz. Böylelikle size daha alışkın olur.

Yorumunuz için çok teşekkürler o zaman tek bir erkek muhabbet kuşu almak daha iyi

Yorumunuz için çok teşekkürler o zaman tek bir erkek muhabbet kuşu almak daha iyi

Tercih size kalmış.
1. Eğer çok konuşsun, çok kelime bilsin, benimle oyunlar oynasın, arkadaş olsun diyorsanız yeni yeme düşmüş erkek mantıklı.
2. Yukarıdakilerden konuşmayı çıkarırsak, dişi kuş da bunların hepsini yapar.
3. İkisi de bana alışkın olsun diyorsanız, önceki mesajımda söylediğimi yapabilirsiniz.
4. Erkek yavru alıp, alıştırıp, konuşturur, bir yaşından önce dişi alıp eş yapabilirsiniz. Veya hiç dişi almayıp ömrü boyunca tek bakabilirsiniz (ki ben bunu doğru bulmuyorum, yaradılışlarına aykırı olduğunu düşünüyorum)
5. Benim ayıracak çok zamanım yok diyorsanız, hayvana eziyet etmeye gerek yok, mutlaka en azından çift olsunlar

Tercih size kalmış.
1. Eğer çok konuşsun, çok kelime bilsin, benimle oyunlar oynasın, arkadaş olsun diyorsanız yeni yeme düşmüş erkek mantıklı.
2. Yukarıdakilerden konuşmayı çıkarırsak, dişi kuş da bunların hepsini yapar.
3. İkisi de bana alışkın olsun diyorsanız, önceki mesajımda söylediğimi yapabilirsiniz.
4. Erkek yavru alıp, alıştırıp, konuşturur, bir yaşından önce dişi alıp eş yapabilirsiniz. Veya hiç dişi almayıp ömrü boyunca tek bakabilirsiniz (ki ben bunu doğru bulmuyorum, yaradılışlarına aykırı olduğunu düşünüyorum)
5. Benim ayıracak çok zamanım yok diyorsanız, hayvana eziyet etmeye gerek yok, mutlaka en azından çift olsunlar

Haklısınız tabii'ki zamanım var yeterince 40 gün içerisinde alıştırırım sonrasında ise omzumda veya 3 günde bir kez veya 2 günde bir kez kafesini temizlemek bana koymaz veya konuşmak oynamak önerileriniz için çok teşekkür ediyorum tekrardan eğer evcilleştirmenin basit bir yöntemi var ise bunun linkini veya sizin anlatımınızdan dinlemeyi isterim hayırlı geceler

Basit yöntem ilgidir. Eğer çok konuşkan biriyseniz, sıcakkanlı bir yapınız varsa, yeterince de vaktiniz varsa emin olun üç dört ayda car car konuştuğunu görürsünüz. Alıştırmak için 40 gün çok. Bir hata yapılmadığı takdirde birkaç günde alışır, omzunuzdan inmez.
Not: Ben çok sıcakkanlı değilimdir, ama benim kuşlarım en geç bir haftada alışır.

Önerim şu olur, kafesinde hayatını devam ettirmek için gerekli olanlar haricinde hiç bir şey olmasın, mümkünse pahalı kafes alın, tül de kullanmayın (toz toplayıp en ufak kanat çırpışında dağıldığı için sağlık açısından zararlı olduğunu düşünüyorum, ayrıca görüş alanını daralttığı için kendisini güvende hissetmesini engelliyor) oyuncağı olmasın, sadece sizinle oynasın. Özellikle zil vb. ses çıkaran şeyler kesinlikle olmasın.

Kuş seçimi için her zaman önerim aşağıdaki videodur.

Basit yöntem ilgidir. Eğer çok konuşkan biriyseniz, sıcakkanlı bir yapınız varsa, yeterince de vaktiniz varsa emin olun üç dört ayda car car konuştuğunu görürsünüz. Alıştırmak için 40 gün çok. Bir hata yapılmadığı takdirde birkaç günde alışır, omzunuzdan inmez.
Not: Ben çok sıcakkanlı değilimdir, ama benim kuşlarım en geç bir haftada alışır.

Önerim şu olur, kafesinde hayatını devam ettirmek için gerekli olanlar haricinde hiç bir şey olmasın, mümkünse pahalı kafes alın, tül de kullanmayın (toz toplayıp en ufak kanat çırpışında dağıldığı için sağlık açısından zararlı olduğunu düşünüyorum, ayrıca görüş alanını daralttığı için kendisini güvende hissetmesini engelliyor) oyuncağı olmasın, sadece sizinle oynasın. Özellikle zil vb. ses çıkaran şeyler kesinlikle olmasın.

Kafesim büyük bir kafes zaten içinde tünekler kalamar taşı gaga taşı dal darı ve yem suluklardan başka bir şey yok kuşumu sürekli göz mesafemde tutuyorum bilgisayar masamda kulaklık var ekstra sesler duyamaz korkmaz yani ürkmez.. Sıcak kanlıyımdır bundan önceki aldığım muhabbet kuşumu 1 saat içerisinde alıştırmıştım daha çok yavruydu bir kaç kelime konuştuktan sonra parmağımı uzattığımda direk gelmiş omzuma kadar çıkmıştı bakalım inşallah tekrarlanır bu durum.. Ayrıca o videoya dikkat edeceğim teşekkürler

Son düzenleme:
Benim profil resmimde bulunan en sevdiğim kuşum, biraz agresif. Her dediğimi yapar. Yan odadan parmak şıklatıp gel maviş desem bulur gelir, kafesine gir dediğimde genellikle ikiletmez (bazen inadı tutuyor tabi) çok konuşur ama çoğunu anlamam (sanırım benim söylenmelerimi taklit ediyor) ama hiçbir zaman şöyle elime alıp karnını başını sırtını okşayamadım. Hiç sevmiyor bunun yapılmasını. Ben de sırf bu yüzden kuş seçimi için yukarıdaki videoyu tavsiye ediyorum.

Benim profil resmimde bulunan en sevdiğim kuşum, biraz agresif. Her dediğimi yapar. Yan odadan parmak şıklatıp gel maviş desem bulur gelir, kafesine gir dediğimde genellikle ikiletmez (bazen inadı tutuyor tabi) çok konuşur ama çoğunu anlamam (sanırım benim söylenmelerimi taklit ediyor) ama hiçbir zaman şöyle elime alıp karnını başını sırtını okşayamadım. Hiç sevmiyor bunun yapılmasını. Ben de sırf bu yüzden kuş seçimi için yukarıdaki videoyu tavsiye ediyorum.

Gayet tatlı bir kuşa benziyor eğer dediğiniz gibiyse hayallerimin kuşu ama saydığınız şeyler dışında kendini sevdirmiyorsa konuşsa bile benim için pek anlamı olmayacaktır açıkcası Allah kuşunuza uzun ömürler versin

Gayet tatlı bir kuşa benziyor eğer dediğiniz gibiyse hayallerimin kuşu ama saydığınız şeyler dışında kendini sevdirmiyorsa konuşsa bile benim için pek anlamı olmayacaktır açıkcası Allah kuşunuza uzun ömürler versin

Anılbey hayal değil. Ben eğitmenin zor olduğunu sanıyordum ama hiç de zor değilmiş. Forumda birkaç defa da yazdım bunu: sanırım 3-4 aylıkken evde yalnız olduğum bir gün aklıma geldi. Kafesinden çıkardım, elime yem aldım, salonun(yaklaşık 45metrekare) diğer ucuna geçtim, parmağımı "şıklatıp gel maviş, çabuk gel, hemen gel" demeye başladım. Yaklaşık 10-15 dakika hiç oralı bile olmadı. Ama her seferinde adım adım yanına yaklaşıp tekrar tekrar söyledim. Yanına kadar geldiğimde parmağıma çıkmasını sağlayıp yem verdim. Odanın diğer ucuna gidip, havaya salıp "kafese git" dedim ve her gittiğinde yanına gidip yem verdim. En sonunda gelmeye başladı. Ertesi gün de tekrarladım ve bir daha da bu şekilde ödülle yapmadım bunu. Ama yeterli oldu. Küçükken komut öğretin. Ben çok ilgilenemiyorum ama "çık" (parmağa çıkıyor), "içeri"(kafesin içine) , "uç", "gel", "git", "dön", "yürü" gibi komutları biliyor ve uyguluyor. Çok daha fazlası yapılabilir. Çok zeki hayvanlar.

Süleyman bey tül kullanmayın demişsiniz. Tül yerine ne kullanabiliriz? Öneriniz var mı?

LG-H840 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tül çok fazla toz topluyor ve her kanat çırpışta tozları salıyor etrafa. Bu da kuşların solunum yolları için zararlı. Ben pleksiglas ile kafesin kapılarından aşağısını olacak şekilde kapatmayı düşündüm ama çok masraflı olacağından bir milyoncularda satılan mutfak masalarının üstüne konulan şeffaf plastiklerden alıp yaptım. Böylece tozlar üzerine yapışıp kalıyor ve birkaç günde bir biraz su tutarak çok rahat temizliyorum. Şu an tatildeyim. Eve döndüğümde kendin yap bölümüne resimlerle birlikte eklemeyi düşünüyorum.

Geri