Karadeniz Pet

Bir Türlü Samimi Olamadık

Şımarık28

Yeni Üye
Merhabalar,
21 haziran 2020 tarihinde kızlarımın ısrarı ile 50 günlük olduğu söylenen dişi bir yavru kuş aldık. Bundan 25 yıl önce benim bir kuşum vardı inanılmaz bir şekilde birbirimize düşkündük onu kaybettikten sonra başka bir kuş alamamıştım. Şımarığımız yaklaşık 2 aydır bizimle ama tam olarak birbirimize alışamadık. Hiçbir şekilde bize gelmiyor kafesi açtığımda uçup sadece perdelere konuyor. Evimde ayna kaplama bir sehpam var artık onu keşfetti ve direk onun ayaklarına gidip kendini seyrediyor (kafesinde ayna yok). Avuçlayarak onu elime alıyorum ( avuçlanmayı sevmiyor yanlış yapıyorsunuz diye beni linç etmeyin :) ) kendini sevdiriyor kesinlikle ısırma bağırma vs yok avucumda gözlerini kapatıp onu sevmemi bekliyor aramızdaki en yakınlık bu. Omzuma bırakıyorum max. 2 dk duruyor sonra gidiyor. Sabah beni görünce çıldırıyor kafesin tellerine çıkıp onu sevmemi bekliyor. Yoğun çalışma saatlerimiz nedeni ile biraz yanlız kalıyor ama her akşam bu zamanı telafi ediyoruz. Her gün kafesini temizliyorum , suyunu değiştiriyorum , yemini temizliyorum vs. Anlayacağınız bir birimizi çok seviyoruz ama sıkı bir ilişkimiz yok ;). Bu durum normal mi , her kuş elde omuzda gezer mi? Açıkçası ben biraz üzülüyorum. Birde meyve , sebze , yumurta maması vs asla yemiyor. Son olarakta kafesin tellerinde uyuyor. Küçükken baktığım kuşumda bunları hiç yaşamamıştık o kadar cana yakındı ki benimle uyurdu desem abartmış olmam sanırım.

Şimdi konu ile ilgili bilgili arkadaşlar beni aydınlatırsa çok sevinirim.

Zaten bir kuş yazdıgınız özellikler dışında başka bir şey yapmıyor.Elinize geliyor kendinizi sevdiriyor omzunuzada 2 dakika gelip duruyor daha ne yapsın ne güzel işte.Günün çoğunlugunu kafeste geçiren hayvan salındıgında sağa sola gider ok normal bir durum.Kısacası kuşunuzun bu davranışları normal.

Zaten bir kuş yazdıgınız özellikler dışında başka bir şey yapmıyor.Elinize geliyor kendinizi sevdiriyor omzunuzada 2 dakika gelip duruyor daha ne yapsın ne güzel işte.Günün çoğunlugunu kafeste geçiren hayvan salındıgında sağa sola gider ok normal bir durum.Kısacası kuşunuzun bu davranışları normal.

Cevabınız için teşekkür ederim. Örneğin elimden asla yem yemez veya kendiliğinden asla gelmez. Perde hariç hiç bir yere konmaz. Demek istediğim bunlardı.

Cevabınız için teşekkür ederim. Örneğin elimden asla yem yemez veya kendiliğinden asla gelmez. Perde hariç hiç bir yere konmaz. Demek istediğim bunlardı.

İnsanlarda olduğu gibi Kuştan kuşa değişiyor ruh halleri. Sevdikleri şeyler varsa elinize bile hemen gelebiliyor. Mesela profil resimdeki kendi kuşum maydonozla elime gelmesini sağladım. Durduğu yerden sadece parmağıma alabiliyordum veya kafesten. Sonra uzaktan maydonoz uzattım kendiliğinden uçup geldi. Gözlemleyip en sevdiği yiyeceği belirlemelisiniz. Ödül gibi düşünün elinize o şekilde gelecektir. Her kuştan sizinle çok samimi olmasını beklemeyin kimisi kendisine dokunulmasını hiç sevmiyor, kimi de çok samimi oluyor aynı yastıkta yatan bile oluyormuş :) biz o kademeye henüz gelemedik ama gerek kendimize daha iyi alışma, gerek konuşma eğitimine devam ediyoruz.

İnsanlarda olduğu gibi Kuştan kuşa değişiyor ruh halleri. Sevdikleri şeyler varsa elinize bile hemen gelebiliyor. Mesela profil resimdeki kendi kuşum maydonozla elime gelmesini sağladım. Durduğu yerden sadece parmağıma alabiliyordum veya kafesten. Sonra uzaktan maydonoz uzattım kendiliğinden uçup geldi. Gözlemleyip en sevdiği yiyeceği belirlemelisiniz. Ödül gibi düşünün elinize o şekilde gelecektir. Her kuştan sizinle çok samimi olmasını beklemeyin kimisi kendisine dokunulmasını hiç sevmiyor, kimi de çok samimi oluyor aynı yastıkta yatan bile oluyormuş :) biz o kademeye henüz gelemedik ama gerek kendimize daha iyi alışma, gerek konuşma eğitimine devam ediyoruz.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. İlk kuşum bahsettiğiniz gibiydi aynı tabaktan yemek yer , aynı yastıkta yatardık. Sanırım bu kuşumdan da onu bekliyorum. Dediğiniz gibi biraz daha gözlemlemeliyim sanırım. Gerçi hiç hırçın bir kuş değil aslında ama belki de yapısı gereği.

Geri