Karadeniz Pet

Bit oluşumunu engellemenin kesin çözümü

YLDZ17

Meraklı Üye
Öncelikle tüm forum üyelerinin Kurban Bayramı kutlu olsun. Arkadaşlar bildiğimiz üzere beslediğimiz kuşlarda hijyen koşullarına ne kadar dikkat edersek edelim bit oluşabiliyor. Özellikle yaz aylarında kuluçkaya yatan çiftlerimizde bu sorunla karşılaşabiliyoruz ne yazıkki. Bu asalak canlılar oluşmadan anaç ve salmadaki yavrulara bir takım önlemler alıyoruz ama folluktaki yavrulara ilaç uygulayamıyoruz malesef ve bit oluşumu genellikle folluktan başlıyor. Günlük yuva temizliği yapan biri olmama rağmen yakın zamanda bit sorunu yaşadım ve çok şükür kurtuldum. Bu süreç içerisinde bir çok araştırma yaptım ve bir sayfada çok ilginç bir şeyle karşılaştım. Okaliptus ağacının yaprağının keskin kokusu bit oluşumunu engellediği yönünde bir bilgi vardı. Peki bu yaprak kuşlara zararlı olabilirmi dedim ve günlerce araştırma yaptım. Yaprak aktarlarda satılıyor ve ben kilosunu 50 tlden aldım. Sakın ola ilk girdiğiniz dükkandan almayın çünkü bana kilosunu 300 lira çeken bile oldu. Tüm kapalı çarşıdaki atarları gezdim ben 50 liradan buldum en uygun. Gelelim meselemize yaprağı kuşlara kullanmadan önce şu şekilde test ettim: yuvanın içine 1 parça pamuk koydum ve 3 gün beklettim bu süre zarfında yuvayı balkona koydum ve ilaçlama yapmadım. 3 gün sonunda pamuğa yuva yapmış bitler vardı. Pamuğun üstüne okaliptus yaprağından 3 adet attım ve gözlerime inanamadım. Bitler koşa koşa yuva içerisinden çıkmaya başladılar hemde 3-5 sn içinde. Gelelim yaprağı nasıl kullanıyorum. Ben yaklaşık 10 gündür kafes tabanına yani ızgara altına, yuva içinde folluk altına yaprakları tüm olarak koyuyorum. Folluk içine mısır koçanı kullanıyorum ve mısır koçanının içine bir miktar yaprak üfeleyip katıyorum ne yavrulara nede amaçlara hiçbir zararı yok. Ve gerçekten bu asalaklar bu yaptağın kokusundan koşarak kaçıyor. Oluşmadan önce etkilş bir korunma yöntemi olduğu kanısındayım. Umarım işinize yarayacak bir konu olur. Son olarak yaprağın fotoğrafınıda ekleyeyim!
g6pGgN.jpg

Faydalı bir bilgi. Keskin kokusu kuşları rahatsız etmediği sürece herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum.
Süleyman ustam bu konuda çok araştırma yaptım bende kuşlara zararlı olmasından korktum ilk başta ama araştırmalarım sonucu bu kuşların doğal yaşam ortamında okaliptus ağaçları mevcut ve yapraklarını tazeyken tüketiyorlar zaten. Bundan dolayı gönül rahatlığı ile kullanıyor şu an.

Süleyman ustam bu konuda çok araştırma yaptım bende kuşlara zararlı olmasından korktum ilk başta ama araştırmalarım sonucu bu kuşların doğal yaşam ortamında okaliptus ağaçları mevcut ve yapraklarını tazeyken tüketiyorlar zaten. Bundan dolayı gönül rahatlığı ile kullanıyor şu an.
Doğru, büyük oranda avustralyaya özgü bir bitki. Sadece aklıma takılan, keskin kokusunun kapalı ortam ile açık havadaki etkileri birbirinden farklı olur mu diye. Ancak kimyasal bir işlemden geçmediği için sorun olacağını sanmıyorum.

Ya
Doğru, büyük oranda avustralyaya özgü bir bitki. Sadece aklıma takılan, keskin kokusunun kapalı ortam ile açık havadaki etkileri birbirinden farklı olur mu diye. Ancak kimyasal bir işlemden geçmediği için sorun olacağını sanmıyorum.
Yaklaşık 15 gündür hem folluk altında hem kafes tabanında hemde folluk içinde kullanıyorum. Henüz bir sorun yaşamadım usta

O zaman buradan tavsiye etmeye başlayabiliriz. Yuvalığın köşelerine birkaç yaprak yeterli olur sanırım

O zaman buradan tavsiye etmeye başlayabiliriz. Yuvalığın köşelerine birkaç yaprak yeterli olur sanırım
Hemde şiddetle tavsiye ediyorum hocam. Ben folluk altına, folluk içine, kafes tabanına koyuyorum ve hiçbir sıkıntı yaşamadım gayette memnunum. Kilosunu 50 tlden 250 gram aldım bayağı fazla etti bana uzunca bir süre yeter diye düşünüyorum. Umarım birilerine faydamız dokunur.

Geri