Karadeniz Pet

Bit sorunu

Geceninrüyası

Meraklı Üye
Tekrardan merhaba.. korktuğum başıma geldi yavrulu yumurtalı yuvalık bitlendi. Ne yapacağım? Ahşap yuvalık kullanıyorum ve yavru yumurta varken değiştirmem sorun yaratabilir.. lütfen yardımcı olun. Yavrular ve anne kuş çok rahatsız olacak. Zaten kaşınıp duruyor anne.

İlacın ismi "Vilmectin" bulamazsan etken maddesi "İvermectin" olan bir ilaç alın.
Gün aşırı toplam 4 ya da 5 kez kuşların enselerindeki tüyleri kaldırıp derisine 1 tane damlatın. Şişeden ilacı enjektör ile çekeceksiniz. İnce 1ml enjektörlerden alın.
Yavrular tüylenmemişse onlara yok.
Yuvalığı boşaltıp çok hızlı bir şekilde temizleyip yerli yerine koyun.

İlacın ismi "Vilmectin" bulamazsan etken maddesi "İvermectin" olan bir ilaç alın.
Gün aşırı toplam 4 ya da 5 kez kuşların enselerindeki tüyleri kaldırıp derisine 1 tane damlatın. Şişeden ilacı enjektör ile çekeceksiniz. İnce 1ml enjektörlerden alın.
Cevap için teşekkür ederim, yuvalığı şimdiye dek 4 kez komple değiştirmişimdir içini. Acaba şimdilik kuşun kanat altlarına sırtına biraz sürkeli su sürsem rahatlar mı hayvan?

Levent Bey, vilmectini 6 ayda 1 damla olacal şekide olması gerekmiyor mu?

Yuvalıktan temizlemeniz çok zor olacak, vilmectini kuşlara damlattıktan sonra kuşlarda kalmasa da yuvadan gitmeleri çok zor, bunun için yuvalığa toz bit ilaçları var, tabanına biraz serperek yuvalığı dışarıda yani yaklaşık 2 hafta bekletmen lazım çünkü tekrar çoğalıyorlar gözlemen lazım, işin özü bence yeni bir yuvalık al ve onun tabanına kuşları koymadan tozu serp bir süre sonra kuşları koy. (Eski yuvalıkta içinde bit tozu ile beklesin, temizlenince onuda kullanabilirsin)
Vilmectini nereden bulabilirim ki? Ya açıkcası yavrular soluyacağı için toz da beni ürkütüyor. Her gün sirkeli su ile silip koyuyorum ama sirke de olsa nemli kalması sorun mudur yuvanın? Plastik folluklu yuva alacağım bugün ama ilaç alamazsam hiçbir işe yaramayacak..

Vilmectini nereden bulabilirim ki? Ya açıkcası yavrular soluyacağı için toz da beni ürkütüyor. Her gün sirkeli su ile silip koyuyorum ama sirke de olsa nemli kalması sorun mudur yuvanın? Plastik folluklu yuva alacağım bugün ama ilaç alamazsam hiçbir işe yaramayacak..

Son düzenleme:
Bu sorunu ben yeni yaşadım, çok can sıkıcı bir durum, temizlemesi de zor. Sana tavsiyem;

1. Kuşları geçici bir kafese koy ve mevcut kafesini kaynar suyu dökerek yıka, birleşme yerlerini diş fırçası ile iyice temizle daha sonra sirkeli bez ile tekrar sil, eğer tül var ise ona da bulaşmışlardır, ya tülü at yada kaynar su içinde çamaşır suyunda beklet.

2. Kafesi temizledikten sonra kafesin tabanına biraz bit tozu (zirai ilaç satan yerlerde kanatlılar için var) dök, bir kaç saat balkona koy beklesin, bunları yaparken kafes boş olacak

3. Daha sonra bu bekleme işleminden sonra kuşları kafese alabilirsin.

Yuvalık içinde ya geçici bir yuvalığa koy yada yeni bir yuvalık al. Son olarak vilmectini nereden bulacağım demişsin, vilmectin olmasına gerek yok o maddeyi yani ivermectin içeren madde bir kaç marka da da var. Ben mesela veterinerden ZİMEC aldım bunda da bahsettiğim bileşen mevcut. Ben daha bit olmadan kuşlarıma 1 damla ense derisine gelecek şeklide yapmıştım çok şükür kuşlara bulaşmadı. Bunu yapmak için bitlenmesine gerek yok önceden tedbir almış oluyorsun, bu hem iç hemde dış parazit için kullanılıyor. Zimec i veterinerde bulabilirsin. Umarım açıklayıcı olmuştur, kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim, çok açıklayıcı oldu. Dişi kuş biraz strestli ama değiştirmek için elimden geleni yapacağım kafesi. Kuşa nasıl sıkacağım onu bilmiyorum ısırdığı yeri koparıyor, stres yapıp yumurtalara zarar vermez umarım. Yapmak zorundayım yazık o yavrulara kaşıyamıyorlar bile kendilerini

Çok teşekkür ederim, çok açıklayıcı oldu. Dişi kuş biraz strestli ama değiştirmek için elimden geleni yapacağım kafesi. Kuşa nasıl sıkacağım onu bilmiyorum ısırdığı yeri koparıyor, stres yapıp yumurtalara zarar vermez umarım. Yapmak zorundayım yazık o yavrulara kaşıyamıyorlar bile kendilerini

Son düzenleme:
Kuşa sıkmayacaksın, sıkmaya çalışırken ayarlayamaz çok fazla deriye enjekte etmiş olursun. Ensesindeki tüyü yatır derisi gözüksün oraya sadece ve sadece 1 DAMLA damlatacaksın, dikkat et fazlaca damlatma. Şırınga iğnesinin ucuna damla şeklinde geldiğinde kuşun derisine değdir Eğer zor olur dersen kürdan yardımıyla damlat o daha kolay olur.

Dişi kuşun yavrusu ve yumurtası varken sıkıntı çıkar mı onu tam bilemiyorum ama yapmazsan da bit daha fazla yayılacaktır ve kanlarını emecektir ki bu yavru için iyi olmaz.
Şimdi vilmectin buldum ve aldım, dişi kuş ensesinü imkanı yok elletmez. Suyuna karıştıracağım sanırım. Zaten 4. Yavru çıkmış şimdi. Plastik folluklu yuvalık bulamadım.. gerçi yuvada şu an görmüyorum hiç yeni temizledim..

Şimdi vilmectin buldum ve aldım, dişi kuş ensesinü imkanı yok elletmez. Suyuna karıştıracağım sanırım. Zaten 4. Yavru çıkmış şimdi. Plastik folluklu yuvalık bulamadım.. gerçi yuvada şu an görmüyorum hiç yeni temizledim..

Suyuna değil ensesine bir damla yapman yeterli aşırısı zararlı olabilir.

Sularına 2 damla koydum, enseye cesaret edemedim çünkü dediğim gibi kuş alışkın değil hayatını tehlikeye atmayayım. Yanımda birisi varken yardımcı olur enseye yaparım. Bitler şu an hiç yok piyasada yuva tertemiz görünüyor, gece çıktıkları için mi böyle? Ve suyuna damlatmaya devam edersem ne kadar süre koymalıyım? Sulukta 12 saat falan duracak sanırım, ama kaç günde bir vermeliyim?

Sularına 2 damla koydum, enseye cesaret edemedim çünkü dediğim gibi kuş alışkın değil hayatını tehlikeye atmayayım. Yanımda birisi varken yardımcı olur enseye yaparım. Bitler şu an hiç yok piyasada yuva tertemiz görünüyor, gece çıktıkları için mi böyle? Ve suyuna damlatmaya devam edersem ne kadar süre koymalıyım? Sulukta 12 saat falan duracak sanırım, ama kaç günde bir vermeliyim?

Son düzenleme:
Aslında suyuna damlatmayıp bir şekilde bu çok zor değil ufak canlılar birinden yardım alıp ensesine 1 damla damlatsaydınız daha iyi olurdu. Artık daha vermeyin bu sürekli verilen bir ilaç değil kuşlara zarar verirsiniz, üstelik yavru bakıyorlar. Şöyle söyleyeyim daha iyi anlayacaksınız, 6 ayda bir enseye 1 damlaya yapılacak, siz fazla yapıyorsunuz dikkat edin.
Burada @Ayhan OTÇUOĞLU o da videosunda suluklarına katıyordu. Yanlış hatırlamıyorsam. 10 günde bir birkaç gün tekrarlanabilir deniliyordu. Sorduğum bütün kuşçular da aynı şeyi söyledi. Ben yine de biraz daha araştıracağım ama direkt deriye birkaç damla sıkmıyorum sonuçta. Su içinde dağılıyor az bir miktar koyuyorum. Teşekkürler uyarınız için. :)

Burada @Ayhan OTÇUOĞLU o da videosunda suluklarına katıyordu. Yanlış hatırlamıyorsam. 10 günde bir birkaç gün tekrarlanabilir deniliyordu. Sorduğum bütün kuşçular da aynı şeyi söyledi. Ben yine de biraz daha araştıracağım ama direkt deriye birkaç damla sıkmıyorum sonuçta. Su içinde dağılıyor az bir miktar koyuyorum. Teşekkürler uyarınız için. :)

Son düzenleme:
Geri