Karadeniz Pet

Boş Yumurtalar

Eyüpcan YATMAZ

Paylaşımcı Üye
Sa hayırlı akşamlar. 7 Yumurtalı olarak aldığım çiftin dişisi dün 8 ve bugün garip şekilde 9. Yumurtayıda yaptı. Yumurtaları kontrol ettiğimde birçoğu boş döllenmemiş gözüküyor(damar falan yok sadece sarı sıvı var) sebebini dişi kuşun yuvadan hemen hemen hiç çıkmamasına ve bundan dolayıda çiftleşme olmamasına bağlıyorum sizce sebebi nedir ve ne yapmamı önerirsiniz boşyere sürekli yumurtlayıp kendisini yorup zayıf düşmesini istemiyorum. Ayrıca ortalama kaç güne yumurta doluluk kontrolü kesin sonuç olur ?
Şimdiden teşekkürler

Yumurtalı çift aldım diye hemen üretim başlasın diye düşünülmemelidir. Pek çok arkadaş forumda "yumurtalı aldım, eve getirdim yatmıyor yumurtalara" diye başlık açıyor. Garantisi yok bu durumun. Üretime hızlıca giriş yapayım deniyorsa daha önce yavrusu alınmış çift (yani takım) alın. Ortama alıştıklarında üremeye başlarlar. Alınan kuşlar evin sakin ve masa seviyesinde ve daha yüksek bir yere konulmalı.
@DarKMooN (Eyüp) Yumurtalara yatmaya başladığı andan itibaren 5 günde yumurtanın dolu olup olmadığı belli olur. Yumurtaya yandan led ışık yaklaştırdığında içinde damarlanma ve kalp atışını dahi görebilirsin.
Kuşlar gün içinde birkaç kez çiftleşebilir. Özellikle sabahları. Sen görmemiş olabilirsin ama dişi arada yem yemek ve su içmek için çıkar.
Günde 1 kez yumurtalarını kontrol edip ışık ile takip edersin.

Yumurtalı çift aldım diye hemen üretim başlasın diye düşünülmemelidir. Pek çok arkadaş forumda "yumurtalı aldım, eve getirdim yatmıyor yumurtalara" diye başlık açıyor. Garantisi yok bu durumun. Üretime hızlıca giriş yapayım deniyorsa daha önce yavrusu alınmış çift (yani takım) alın. Ortama alıştıklarında üremeye başlarlar. Alınan kuşlar evin sakin ve masa seviyesinde ve daha yüksek bir yere konulmalı.
@DarKMooN (Eyüp) Yumurtalara yatmaya başladığı andan itibaren 5 günde yumurtanın dolu olup olmadığı belli olur. Yumurtaya yandan led ışık yaklaştırdığında içinde damarlanma ve kalp atışını dahi görebilirsin.
Kuşlar gün içinde birkaç kez çiftleşebilir. Özellikle sabahları. Sen görmemiş olabilirsin ama dişi arada yem yemek ve su içmek için çıkar.
Günde 1 kez yumurtalarını kontrol edip ışık ile takip edersin.
Yok zaten abi gelsinler üretime başlayayım gibisinden kafada değilim benim için sağlıkları daha ön planda . Dişi zaten yumurtalara yatıyor sadece boş yumurta sayısı fazla gibime gelmişti ve boş yumurtalara yatıp direnç kuvvet kaybetmesini istemediğimden sormuştum neden boş yumurta sayısı acaba fazla diye . Çok teşekkür ederim.