Karadeniz Pet

Bugün aldığım kuş ayağının üzerine basmıyor!!!

• Konbuyu başlatan Kirmaci
  • Başlangıç tarihi
K

Kirmaci

Guest
merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 saat önce aldığım yavru muhabbet kuşunun eve getirdiğim zaman tek ayağının üzerine basmadığını ve de ayağıyla kavrama yapamadığını farkettik. Bu konuda yardımlarınızı bekliyoruz.

gelirken kutuda veya aldığın yerde ayağını bürkmüş olabilir kardeşim bu arada HAYIRLI OLSUN UZUN ÖMÜRLER DİLERİM :)
yarına kadar iyileşme olmassa bi veterinere yada aldığın yere göster derim

Moderatör tarafında düzenlendi:
tam net bi resim çekersen daha anlaşılır olur önden :) şimdiden geçmiş olsun

ikinci resim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:16 -->-> Daha önceki mesaj 20:13 --

evet kavrama yapmıyor gibi çok büyük bi sorun yok sadece incitmiş yarın sabaha geçer geçmessede bi veterinere göster derim

gelirken kutuda veya aldığın yerde ayağını bürkmüş olabilir kardeşim bu arada HAYIRLI OLSUN UZUN ÖMÜRLER DİLERİM :)
yarına kadar iyileşme olmassa bi veterinere yada aldığın yere göster derim

İnşallah düzelir yazık hayvana sabahı çıkarırsa veterinere götürüceğim. Petshoptakiler bişeyden anlamıyorlar.

aynn bişiden anladıkları yok veterinere götür çıkar çıkar korma :)

Tekrar merhaba arkadaşlar. Kuşumu bugün veterinere götürdüm. semtimizdeki en büyük hayvan hastanesine fakat veteriner de kesin olarak bişey söylemedi tek dediği şey ayağında kırık çıkık gibi bir şeyin olmadığı bazı yavrularda böyle şeyler olabiliyor dedi ve zamanla düzelebilir dedi. Ayrıca şırıngayla beraber B vitamini verdi ve bu vitaminden hergün 1ml suyuna ilave etmemi istedi. Buna ek olarak ben kuşu kafes haricinde tırmanma yapamayacağı daha az efor sarf edeceği bir ayakkabı kutusunda bir süre tutsam faydası olur mu diye sorunca, tabi çok faydalı olur mümkünse bir süre bu şekilde bakın dedi.

Sonuç olarak eve gelince ilk işim bir ayakkabı kutusunu kuşumuz için uygun hale getirmek oldu. Çay tabağına çok az su ve yem koydum, kutunun kapağını kafese benze şekilde kestim hava alması için ve kuu kafese yerleştirdim.

Bu kuşu bu şekilde satın aldım çünkü eminim ki eper ben almasaydım orada ölecekti şimdi de burada ölmesin diye uğraşıyorum.

Çocukluğumdan kalma terubelerimi kullanmaya çalışıyorum ama en son bir muhabbet kuşuna uzun bir süre bakalı 15 yıl kadar oldu.

Yani bu konuda yardımlarınıza herzaman ihtiyacımız var.

kuşunuz da sorun yok tunek ayaklarina buyuk geliyor daha ince bir tunek veya bitmiş tukenmez kalemle ona güzel bir tunek yapabilirsin içinden ip geçirerek. ozmn kalemi ayaklari ile kavradiğini göreceksiniz...

kuşunuz da sorun yok tunek ayaklarina buyuk geliyor daha ince bir tunek veya bitmiş tukenmez kalemle ona güzel bir tunek yapabilirsin içinden ip geçirerek. ozmn kalemi ayaklari ile kavradiğini göreceksiniz...

Sıkıntının Tünek olmadığı aşikar çünkü kuş yerdeykende tek ayağının çekiyor. ayrıca mecbur kalmadıkça sabit kalıyor ve yan şekilde yatıyor, harekete mecbur kalıncada topallayarak hareket ediyor. :(:(

Şu an ayakkabı kutusunun içinde yem yemesinde sıkıntı yok allahtan, maşallah iştahı açık.

Acaba kutuyu kalorifer üzerine felan koysammı diye düşünüyorum, Sıcak iyi gelir mi ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:39 -->-> Daha önceki mesaj 16:23 --

Arkadaşlar en azından Avrupa yakasında kuşlar üzerine uzmanlaşmış bir veteriner tavsiye edermisiniz ?

Petshoptakilerin tek anladığı kuşu nasıl satarım gerisi hikaye

Aynen gerçii götürdüğüm veteriner de pek bişey diyemedi kırık çıkık yok dedi, ben de forumlardan araştırma yaparak bir tedavi uyguluyorum. Az önce de avipom diye bir merhem aldım onu uyguladım. Ne kadar işe yarar bilmiyorum.
Birde veterinerin verdiği B vitamini var şırıngada verdi sarı bişey var onu da kullanıyorum.

aynı sıkıntı bende de vardı. kuş mecbur kalmadıkça ayağını kullanmamayı tercih etti 3 hafta. sonra iyileşti. kuşunuza mineral takviyesi yapın. sakın sıcağa koymayın hemen beyin kanaması geçiriyorlar, birkaç saatte ölebilir :(
ayağı incinmiş ya da güçsüz kalmış olabilir. avi nin mineral takviyeleri var bir de vitakraftın vardı da onu istanbulda bulmak zor olabiliyor. sıvı bir solusyon. suya katıyorsunuz. kuşunuzu zorlamayın, kafesin aldında ızgara varsa alın çünkü kartonda sıkıntıya girebilir ileride. ben o şekilde düzelttim ayağı. ızgarayı çıkarttım, herşey zorlanmadan ulaşabileceği bir yerde durdu. vitamin ve mineral takviyesini tamamladıktan sonra kuş düzeldi :)

Kuşu alırken karar vermeden iyice bakmak, her yerini iyice incelemek gerekiyor. Benim başıma daha kötüsü geldi. Çift almıştım, kuşları eve getirdim, İkisi de yuvadaydı zaten, erkek ara sıra çıkıyordu ama dikkatle bakmamıştım. Yaklaştım, bir baktım o da ne? :) Erkeğin sağ ayağının parmakları komple yok! Neyse ki ertesi gün gittim değiştirdim.
Umarım ufak bir incimedir. Çok geçmiş olsun.

ikinci resim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:16 -->-> Daha önceki mesaj 20:13 --

benim kusumda boyleydi yavruydu aldıgımda yası ilerledikce düzeldi ben yavrulugundan oldugnu dusunuyorum haftalar gectikce dahada ayagına basmaya tunegi tutmaya tunekten tunege zıplamaya basladı onceleri tunekten tunege gecmek icin kafesin tellerini kullanırdı gagasının yardımıyla ama simdi zıpcıktı gibi zıplıyor :)

tahtadan veya daldan tünek yapın kendiniz. Kuş çok güzel bir yavru. Fakat krakeri çıkarın yağlanma yapar.

Teşekkürler arkadaşlar bugün daha iyiydi ve 3. Günde ilk kafe dışı deneyimini de yaşadık gayet iyi uçmasında filan sıkıntı yok Allah'tan, ayrıca kafesinde ve dışarıda ufaktan ötmeye de başladı. Kafesteki ızgarayı ilkmolara çıkartmıştım hatta tünelleri bile iptal ettim ilk etapta ama bu seferde tek ayağına bakmadan telde durmaya çalıştı ben de 1 gün ayakkabı kutusunda besledim sonra acıyıp hayvana kafese aldım. Ilk başta dediğim gibi ben kuşun sakat olduğunu alırken farkettim ama ben almasam da kimse bakmadı hayvana. Hem iyileştirdiğin bir kuşa bakmak daha anlamlı olur diye düşünüyorum. Şimdilik kendime alıştırmaya çalışıyorum, alışmaz yabancı bir kuş olursa da eş alırım yavrularını alıştırırım kendime.

30 yaşından sonra tekrar kuş beslemek 70 yaşından sonra baba olmak gibi galiba daha panik oluyo insan.

Artık aklıma takılan herşeyi size soracam ne yapalım idare edin...

çok güzel kuş dostum inşallah düzelir ayağı bekle bi 5-10 gün hemen verme

Bazı yavruların ayaklarında problem olabiliyor yuvalıktan çıkmadan önceki farklı durumlarda,sonradanda incimiş olabilir, ölümcül degildir bu gibi durumlar.

Geri