Karadeniz Pet

Bunlar nedir?

Niko Kalamaroğlu

Yeni Üye
IMG_20190128_095507.jpg

IMG_20190128_095501.jpg

IMG_20190128_095453.jpg

IMG_20190128_095419.jpg

Merhaba muhabbet kuşum resimlerdeki gibi gözlerinin etrafındaki tüyler döküldü birde burnunun içinde su varmış gibi görünüyor ve dışında sarı sumuksu bir şey var. Sürekli kafasını ve gözünü kaşıyor. Tam olarak hastalığı nedir nasil bir tedavi uygulamalıyım ?

Maşallah güzel bir kuş. İyi günlerde besleyin.
Genelde göz çevresi ve burun etrafındaki tüy dökülmeleri mantarı işaret eder. Fotoğraflardan tam anlayamadım ama göz çevresinde tüylenme başlamış tekrar. Eczaneden trosyd krem veya vazelin alıp pamuklu çubuk ile sürebilirsin. Her gün nemli pamukla temizleyip yeniden sürülecek, çok ince, tabaka yapmadan..

Hocam cevabınız için tesekkur ederim. Kremi evde var yarın baslarim surmeye benim anlamadığım o burnundaki sarımsı sümük gibi olan şeyler gün içinde dökülüp tekrar oluşuyor. Mantar mı başka bir şey mi acaba?

Gözleri için denilen tedaviyi uygulayın fakat burnu mantar değil solunum hastalığı var ve burnunda bu nedenle akıntı oluyor. Veterinere gitmeniz lazım ilaç tedavisi uygulayacaktır. Burun deliklerinin açılması için de kulak çubuğunu elma sirkeli suya batırın bu çubukla burun deliklerini düzenli olarak silin. Nefes alması için deliklerin açılması gerekiyor.

Kuyruğu atiyor hocam daha önce kuyruğu atıyordu aviastim kullandım normale döndü sonra bir nezle sulu hapşırma geçirdi yeniden böyle oldu araba bulabilirsem veterinerlik fakültesine gideceğim yaşadığım şehirde doğru düzgün veteriner yok. Olanlarda pek ilgilenmedi. Teşekkür ederim.

Kuyruğu atiyor hocam daha önce kuyruğu atıyordu aviastim kullandım normale döndü sonra bir nezle sulu hapşırma geçirdi yeniden böyle oldu araba bulabilirsem veterinerlik fakültesine gideceğim yaşadığım şehirde doğru düzgün veteriner yok. Olanlarda pek ilgilenmedi. Teşekkür ederim.
Gidin mutlaka antibiyotiğe başlanabilir. Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim hocam. Az önce bir şey daha keşfettim kuşumun burnuna ağzımla sicak hava ufleyince delikler açıldı sirkeli su yapamayan kuşu eline alamayan arkadaşlar için geçici çözüm olabilir belki çok ilginç.

Geri