Karadeniz Pet

Burun delikleri, dışkı ve tüyleri normal değil. Ne rahatsızlığı olabilir?

Sevde

Meraklı Üye
Merhaba, erkek kuşuma eş olarak yılbaşında üreticiden bu dişi kuşumuzu aldım. Aldığımdan beri tüylerinin dökülmesi haricinde aynı durumdaydı ama toparlar diye düşündüm fakat değişmedi. Sakin ama korkak bir kuş, hiç cıvıldamıyor. Burnu tıkalı gibi duruyor. Dışkısının özellikle beyazı çok dağınık oluyor ve her yeri batırıyor. Poposu geldiğinden beri pisti. Göğsü de baktığım kuşlara göre şişkin ama tür ya da kilosundan olabilir. Görselde normal olan dışkı erkek kuşun, ıslak olanlar dişi kuşun. Evdeki tüm kuşlar tüy dökümünde olduğu için derisinin bu kadar gözükür olması normal olmayan bir durum mu emin değilim. Ama bir bacak içinde belirgin tüy kaybı var gibi duruyor. Erkek kuşa da karşılık vermiyor öylece duruyor.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

Ekli dosyalar

• kuş 4.jpg
    kuş 4.jpg
    62.2 KB · Görüntüleme: 42
  • kuş 3.jpg
    kuş 3.jpg
    13.6 KB · Görüntüleme: 68
  • kuş 2.jpg
    kuş 2.jpg
    24.5 KB · Görüntüleme: 37
Bu şekilde etrafı pis.

Ekli dosyalar

• kuş 1.jpg
    kuş 1.jpg
    27.7 KB · Görüntüleme: 42
Herhangi bir nefes almada güçlük ve kuyrukta sallanma bulunmuyor

Merhaba, yardım edebilecek kimse var mı?☹️

B vitamini takviyesi yaptınız mı ?

Tüyleri için B vitamini,dışkısı içinde probiyotik takviyesi yapabilirsiniz aslında.

Tüyleri için B vitamini,dışkısı içinde probiyotik takviyesi yapabilirsiniz aslında.
Öncelikle teşekkür ederim cevabınız için. Hiç sadece b vitamini kullanmadım. AMİNOSOL alsam olur mu yoksa illa sadece B vitamini mi olmalı? Probiyotik takviyesini bir ara tüm kuşlara 3 gün boyunca kullanmıştım ama ne sıklıkla kullanmam gerektiğini bilmediğim için bıraktım, kuşlarda bir değişiklik de yapmamıştı. Kullanım öneriniz varsa dikkate alırım.☺️ Peki burnunun tamamen açık olmaması normal mi?

Probiyotik olarak ben Diazyme256 kullanıyorum onuda int üzerinden aldm haftada ben bir kere veriyorum o da tam dolu suluğa bir iki pirinç tanesi kadar.

Probiyotik hafta da 1 veya 2 kere kullanıla bilir b vitamini özellikle tüy döneminde çok gerekli normal zamanda multivitamin kullanmanız iyi olucaktır bu dışkılar için probiyotik kullanmanız yeterli kötü görünmüyor aminosol kedi vitamini değil mi?

“Tuzlu su karışımı hazırladıktan sonra bir tane kulak çöpünü bu karışıma daldırıp kuşun burnuna sürdüğümüzde kuşun burnundaki tıkanıklığın açılmaya başladığını görebiliriz ve tıkanıklık tamamen ortadan kaybolur.”

Diye bir yazı okudum şimdi forumda isterseniz kulak çöpünü tuzlu su ile nemlendirerek yapabilirsiniz.

Probiyotik hafta da 1 veya 2 kere kullanıla bilir b vitamini özellikle tüy döneminde çok gerekli normal zamanda multivitamin kullanmanız iyi olucaktır bu dışkılar için probiyotik kullanmanız yeterli kötü görünmüyor aminosol kedi vitamini değil mi?
Anladım B vitaminini temin edeceğim, probiyotik de var. Aminosolü kedi için edinmiştim üzerinde kuş resmi de var ve geçen bir veteriner de kuş için önerdi ama o veterinere güvenemiyorum. Çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için, iyi akşamlar. ☺️

Kürdan ile de temizlene bilir dikkatli olunursa eğer

“Tuzlu su karışımı hazırladıktan sonra bir tane kulak çöpünü bu karışıma daldırıp kuşun burnuna sürdüğümüzde kuşun burnundaki tıkanıklığın açılmaya başladığını görebiliriz ve tıkanıklık tamamen ortadan kaybolur.”

Diye bir yazı okudum şimdi forumda isterseniz kulak çöpünü tuzlu su ile nemlendirerek yapabilirsiniz.
Bu kuştaki biraz katılaşmış gibi duruyor ama deneyeceğim. 👍👍

Anladım B vitaminini temin edeceğim, probiyotik de var. Aminosolü kedi için edinmiştim üzerinde kuş resmi de var ve geçen bir veteriner de kuş için önerdi ama o veterinere güvenemiyorum. Çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için, iyi akşamlar. ☺️
Multivitamin için marka önere bilirim
Röhnfried gerwit w multivitamin
B vitamini için röhnfried bt amin forte
Probiyotik için röhnfried entrobac ben bunları kullanıyorum memnunum

Geri