Karadeniz Pet

Büyük olan yavruları ayırma zamanı gelmişmidir sizce??

Kemal035

Yeni Üye
52B6A2F9-4994-4ABD-AA03-9CABC2250191.jpeg
52B6A2F9-4994-4ABD-AA03-9CABC2250191.jpeg
069F48F2-A0F9-4FF1-8D19-2DFC4327D5B8.jpeg
C98FEC86-B372-446B-BA4A-994BAEFAB6D3.jpeg
Merhaba arkadaşlar 7-8-10-12-14-17 ve 21 aralık tarihlerinde doğan 7 yavru muhabbet kuşum var en büyüğü bugün 30 günlük oldu ve bu hafta sonuna kadar iki veya üçünü ayırmayı düşünüyorum
Yavruluğun içine dal darı koymaya başladım
Ayrı kafese ayırdıktan sonra yavru yemide aldım bir kapta kafes içersine koyucam artı dal darıda tabiki olacak
Benim şuan merak ettiğim anne muhabbet kuşum yavrulukta yavrularını beslerken büyükler önce davranıpta annenin ağzından yemleri alıyormudur?? böyle bir şey oluyorsa en küçük yavrular az besleniyordur :(
Yoksa anne muhabbet kuşu yavrularını bireysel olarak aç olanına göremi besliyordur?? BU konuda bilğiniz varmı??
Tüylenmeden önce kursaklarının dolu olduğunu anlayabiliyordum ama tüylendikleri için artık kursakları dolumu boşmu anlayamıyorum :(
Ama anne muhabbet kuşum bütün gün yem yiyor yuvaya giriyor yem yiyor yuvaya giriyor bu durumdan anladığım kadarıyla yavrularını besliyor ama hangisini nekar besliyor onu bilemiyorum tabi :(
Keşke diyorum ufak gizli kamera olsada yuvalığın içine koyup onları izleme şansım olsaydı :)
Birde son zamanlarda yuvalığın agzında yavruların durma kavgası var :) malum bir yavru ancak o yuvarlakta durabiliyor orda durmak için büyük yavrular arasında tam bir çekişme mevcut :)
Acaba en azından iki büyük yavruyu ayırmalımıyım sizce??

maşallah çok güzel yavrular ben daha yeniyim ama anlattıklarına ve daha önce sitede okuduklarıma göre birer birer ayırma vakitleri gelmiş 30 gün ideal gibi.

maşallah çok güzel yavrular ben daha yeniyim ama anlattıklarına ve daha önce sitede okuduklarıma göre birer birer ayırma vakitleri gelmiş 30 gün ideal gibi.
Teşekkür ederim bende aynı şekilde düşünüyorum ama bir danışmak istedim :)

kendi beslenmesi kendisi sağlamaya başladılarsa ayırabilirsiniz. bunun için kesin bir gün yoktur. kuştan kuşa değişir. kimi kuş vardır 28-30 günde yeme düşer kimi kuş vardır 40 günde yeme düşer. yavruları yem kırabildiğine emin olun ayırmadan önce.

Yuva dışına çıkıp yem kırıyorlarsa ayırın veya dal darıyı yediklerini görüyorsanız. Anne standart besler o büyük yavrular fazla yese bile kardeşlerini beslerler. Yani kimi büyük yavru küçük yavruyu besler.

Yuva dışına çıkıp yem kırıyorlarsa ayırın veya dal darıyı yediklerini görüyorsanız. Anne standart besler o büyük yavrular fazla yese bile kardeşlerini beslerler. Yani kimi büyük yavru küçük yavruyu besler.
Merhabalar şimdi eve geldim ve bir yavruyu anne dövmüş başından ve kanadından yaralamış kanatmış ve yuva dışına atmış :( ayırdım bende tabi ama umarım iyileşir :(

Ekli dosyalar

• A6C882CC-AAF8-47CE-B46B-0369F29ABF9D.jpeg
    A6C882CC-AAF8-47CE-B46B-0369F29ABF9D.jpeg
    779.1 KB · Görüntüleme: 85
Geçmiş olsun ayırmakta iyi yapmışsınız babayı yanına koyun büyükleri ayırın

Geçmiş olsun ayırmakta iyi yapmışsınız babayı yanına koyun büyükleri ayırın
Ayrı kafes almıştım yavru yemi ufak tabaga ve yemlige koydum aynı şekilde suda koydum ve dal darı koydum babalarını ne yapar ne yapmaz korktuğum için koymadım
Atılan yavruyu yanlız koymak istemediğim için yanına iki büyük kardeşinide ayırdım bunlar ilk doğan üç yavru olduklarını düşünüyorum
Gerek birbirlerinden destek alsınlar gerekse yaralı olan yavrunun pskolojisi içinde iyi olacağını düşündüm
Dediğim gibi babanın ne yapacağını bilemiyorum bir trajedide baba tarafından yaşamalarından korkuyorum :(
Evde yanlızım işe gidip akşam eve gelinceye kadar kuşlarım yanlız o yüzden evde olduğum süre içerisinde kontor edebiliyorum ama gerisi :(
Bugünkü gibi eve gelince üzücü bir olayla karşılaşmaktan korkuyorum açıkçası

Ayrı kafes almıştım yavru yemi ufak tabaga ve yemlige koydum aynı şekilde suda koydum ve dal darı koydum babalarını ne yapar ne yapmaz korktuğum için koymadım
Atılan yavruyu yanlız koymak istemediğim için yanına iki büyük kardeşinide ayırdım bunlar ilk doğan üç yavru olduklarını düşünüyorum
Gerek birbirlerinden destek alsınlar gerekse yaralı olan yavrunun pskolojisi içinde iyi olacağını düşündüm
Dediğim gibi babanın ne yapacağını bilemiyorum bir trajedide baba tarafından yaşamalarından korkuyorum :(
Evde yanlızım işe gidip akşam eve gelinceye kadar kuşlarım yanlız o yüzden evde olduğum süre içerisinde kontor edebiliyorum ama gerisi :(
Bugünkü gibi eve gelince üzücü bir olayla karşılaşmaktan korkuyorum açıkçası
Babalar daha hayırlı kuşlarda galiba yavruları bbeslediklerinden yaşadığınız şeyden dolayı korkmakta haklısınız ama bence bir sıkıntı olmayacaktır babanın yavruya davranışında bir sıkıntı olmamışsa tabii

Ama tabi arkadaşın dediği gibi kardeşler de birbirini besleyebilir

Yaralı olan kuşa eczaneden terramycin alıp sürün ne olur ne olmaz evinizde bulundurun.
Avucunuza yem alıp kuşu koyun yiyip yemediğini kontrol edin ağzına geveliyorsa bile hala başarabilmiş sayılmıyor.
Kuşları babaya verin baba beslesin benimkiler hala annelerinin yanında anneleriyle birlikte ayırdım gayet güzel anlaşıyorlar birbirlerini kaşıyorlar anneyle :D

Siz yinede babayı koyun derim o zarar vermez ben hep annelerde şahit oldum siz orada kaldığınız sürede koyun en azından beslesin. Akşamları da yavruların kursaklarını bir kontrol edin

Geri