Karadeniz Pet

Camıma konan güvercin

sude büyük

Meraklı Üye
Bu yaz sonunda kadar camıma konan bir güvercin vardı. İsmini duman koymuştum. Çok güzel bir kuştu ve ben bu konuyu eğer camınıza güvercin vb. konuyosa onları asla bırakmayın amacıyla açtım. Nedeni ;
Bu kuş bir gün camımıza konmuştu ve ben dumana bulgur vermiştim. Camın önüne serpmiştim. Daha sonra yiyip gitmişti. Bir sonraki gün bir daha geldi , ben yine verdim. Yine yiyip gitti. Duman 1 hafta boyunca her gün , AYNI saatte camımızın önüne kondu. Biz yemi camın önüne koyarken , biraz geriye kaçıyodu. 1 hafta sonra yine geldiğinde bu sefer elime biraz bulgur alıp , elimi camın önüne yerleştirdim. 10-15 dk boyunca bekledim hareketsizce. En sonunda gelip elimden yemeye başladı. Yine hergün gelmeye devam etti ve bende her gün elimden yedirmeye devam ettim. Gün geçtikçe elimden yeme süresi azalıyodu. 1 hafta sonra artık korkusuzca elimden yemeye başladı ve o yem yerken , onu sevmemize bile izin verdi. Ölen kuşumdan kalma bit/Parazit spreyini sıkmamız gerekti çünkü örümcek , sinek vb. içinde dolaşıodu. 1 hafta sonra yine aynı saatte gelmişken , bu sefer ben fark etmeden camın arkasına (evin içine) dökülmüş yemler vardı. Ben tv izlerken içeri girip , içerden yedi. Ve hergün içerden yemeye devam etti. Hiç evin içinde uçmadı , sadece yiyip çıktı.

Duman hergün camımızın önüne geldi. Hemde hep aynı saatte geldi. Bazen dakikayla bile kaçırmazdı. O tatlı kuş 2 ay kadar bizim muhteşem dostumuz oldu. Ölen kuşumun ardından bir kuşum daha olmuştu sanki. Kendini sevdirmeyide çok sevmişti 3-4. haftada. Ama kış olduğu zaman ve havalar soğuduğunda , ben yine bir gün onun için camın önüne bulgur koyup onu beklerken , o gelmedi , ve birdaha onu görmedim. Eğer sizinde camınızın önüne güvercin konarsa , onu bu şekilde eğitebilirsiniz. Gerçekten , günlük rutinlerimin arasına , fazladan gülümsemek eklenmişti o varken :)

Benim evin canımada kumru yuva yapmıştı. Çalar saat gibi her sabah saat 07:00'de uyandırırdı beni. Ben yavruları olduğu için ellemedim. Fazla da yakınlaşmadım ama yemini eksik etmedim de. Bilirim bu duyguyu. Kuşlarıa olan sevdam o zaman başladı. Muhabbet kuşunuda bu sebeple beslemeye başladım.

Çok güzel...

Yüreğinize sağlık tek nefeste okudum

her hafta 5kg buday alıp cama koyuyorum guguk kuşları için, önceleri 2-3 taneydi şuan 16 tane gelip yem yiyiyorlar, yaza kadar bu şekilde yem vermeyi düşünüyorum

merhabalar,

Sude hanım ne kadar güzel anlatmışsınız aslında siz bilmeden kuşa eğitim vermişsiniz . Arkadaşlar genelde hayvanların eğitilme şeklidir bu aç bırakılır ki Sude hanım doğal bir kuşu istese de aç bırakamaz kuş doğal olarak acıkıyor yem vererek ödüllendirmiş gibi gözüküyor. Bütün hayvanların eğitiminde açlık ve ödül kullanılır. Buna koşullandırılmış eğitim deniyor. Saat dörtte buraya gelirsen yem yiyeceksin hareketi bir çok kez tekrarlandığı için kuş eğitimini alıyor ve saati gelince ödülünü almak için geliyor. Sizlerde bunu eğitim için değil sadece doğal yaşamda ki canlıların alanlarını daralttığımız için onlara yardımcı olmak maksadı ile yapınız. Sude hanımı örnek davranışından dolayı kutluyorum.