Karadeniz Pet

Ceresinde mantar mı var

Nurdag

Yeni Üye
Merhaba, kuşum bir süredir solunum yolu enfeksiyonu geçirdi. Şimdi toparlandı fakat bi ara sürekli hapşırıyordu hapşuruğı geçerken burnunda sarı bir şey oluştu bu mantar mı yoksa nezlenin vermiş olduğu bir şey mi ?

Solunum yolu hastalığı nedeniyle kaybettiğim kuşumun son zamanlarında ceresinde buna benzer bir sararma oluşmuştu. Götürdüğüm veteriner ve petshop'cu bana kuşumda mantar hastalığı olmadığını söylemişlerdi. Bu sararmanın neden kaynaklandığını bilmiyorum. Her ihtimale karşı kuşunuzu bir veterinere göstermenizi öneriyorum.

Solunum yolu hastalığı nedeniyle kaybettiğim kuşumun son zamanlarında ceresinde buna benzer bir sararma oluşmuştu. Götürdüğüm veteriner ve petshop'cu bana kuşumda mantar hastalığı olmadığını söylemişlerdi. Bu sararmanın neden kaynaklandığını bilmiyorum. Her ihtimale karşı kuşunuzu bir veterinere göstermenizi öneriyorum.
Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için kuşunuz iyileşmediği için mi vefat etti. Kuşumun iyileştiğini düşünüyorum erken zamanda hastalığını tespit edip hemen tedaviye başladım. Fakat sararma beni tedirgin ediyor iyileşmedi mi acaba diye? Sizin kuşunuzun son hali son durumu nasıldı acaba ?

Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için kuşunuz iyileşmediği için mi vefat etti. Kuşumun iyileştiğini düşünüyorum erken zamanda hastalığını tespit edip hemen tedaviye başladım. Fakat sararma beni tedirgin ediyor iyileşmedi mi acaba diye? Sizin kuşunuzun son hali son durumu nasıldı acaba ?

Rica ederim. Profil fotoğrafımda ki kuşumu bir petshop'tan sahiplenmiştim. O zamanlar evlerde kuş üretimi yapıldığını bilmiyordum ve tanıdığımız bir petshop'tan ücretli olarak bir sahiplenmeye karar verdim. O zamanlar kuş bakımında acemi olduğum için kuşun hasta olduğunu 2-3 ay sonra anlayabildim. Sürekli nefes alırken kuyruğu atıyordu ve hırıltılı sesler çıkarıyordu. Bu süreçte onu defalarca veterinere götürdüm , çeşitli kuşçulara götürdüm söyledikleri her şeyi harfiyen uyguladım ama sadece 8 ay yaşayabildi.

Kuşum vefatından bir hafta öncesinde çok kötüleşmişti onu yine bir veterinere götürmeye karar verdim. Götürdüğüm veteriner ona hemen toz vitamin karışımı yapıp içirdi ve kuş ertesi gün düzeldi. Bir haftalığına da olsa eski neşesine yerine gelmişti. Bir haftanın sonunda yani vefat ettiği günün sabahında onu kafesin altında halsiz bir şekilde buldum burnunda sarı bir leke vardı hiç vakit kaybetmeden tekrar veterinere götürdüm. Ağzına Hipradoxi-S isimli bir ilaç damlattılar ilaç verildikten bir kaç saat sonra vefat etti bu ilaç çok ona ağır gelmişti. Kuşlar hastalandığında onlara böyle ağır ilaçların verilmesi minik bedenlerine çok zarar veriyor.

Kuşunuzun ceresindeki sararma yeni olduysa veterine götürmenizde fayda var.

Geri