Karadeniz Pet

Çiftleşme dönemindeki kuşların davranışları

Trollsever

Yeni Üye
Öncelikle selamlar. Bir çift kuşum var. Bunları kızıştırmak için nijer tohumu ve mama takviyesi verdim. Çok şükür çift olup çiftleşmeye çalışıyorlar. Fakat bir kaç garip davranışları var gibi. Çiftleşmeye çalıştıklarını görüyorum. Erkek üste felan çıkıyor vesaire. Fakat gece olunca ışıkları felan kapattığımda dişi kuş erkeği kafesin tellerine kovalıyor bazen bu normal mi? Dişi yuvalığa giriyor erkeği de onun peşinden yuvalığın önünde bekliyor, içeri sarkıyor hatta bazen içeri giriyor. Ama bazenleri çok sert kavga eder gibi de oluyorlar. Erkek çok istekli dişi daha az istekli gibi üstüne çıkmasına zor izin veriyor. Birbirlerini kaşıyor, birbirlerine kusuyorlar. Dişi kuş aldığım kalamar kemiğini aynı günde bitiriyor. Bütün bunlar yumurta habercisi diye biliyorum ama işte bazen kavga edebiliyolar. Sizce bunlar tam anlamıyla eş olmuşlar mı? Bir de kalamar kemiğini ne kadar miktarda vermeliyim fazlasının zararı olur mu?

normal bence benim yavrusu olan dişi kuşumda erkeği bazen kovalıyo

Anlatılanlara göre eş tutmuşlar. Yuva hazırlığında olan kuşların normal davranışları bunlar. Dişi kuş yuvayı hazırlamaya çalışıyor ve erkek de çiftleşmeye çalışıyor. dişi yuvayı tam hazırhissederse erkeğin çiftleşmesine izin verecektir. Tam bu süreçte kuşların yerini değiştirmemek ve çok fazla ilgilenip rahatsız etmemek en makbulu. Yem su alt değişimim dışında hiç ilgilenmeyin kendi hallerine bırakın anlattığınıza göre çok kalmaz yumurta gelir.

Geri