Karadeniz Pet

Cimlendirlmis bugdaya bira mayasi katilir mi?

Iklim_Yeliz

Meraklı Üye
Merhaba arkadaslar...

Gecenlerde bira mayasini nasil kullanabilirim diye sormustum ve mamaya katilmasi gerektigi soylendi. Sorun su ki benim kuslar mama yemiyor nedense ve koydugum bira mayasi bir ise yaramiyor.

Aldigim uretici, cimlendirilmis bugdayi sevdiklerini soylemisti. Ben de bugdayi cimlendirdim.

Mama yemedikleri icin bugdaya katsam nasil olur?

Ya da bira mayasini kuslara vermenin baska yolu yok mu?

Merhaba
Bira mayası suyuna da eklenebilir ancak oranı şu an bilemiyorum ambalajına bakmama gerek. Ancak mama ile vermek en doğrusu. buğday üzerine homojen olarak serpebilirsin. Ancak kuşlar mamayı nasıl yemezler.. hayret.
2 dilim tuzsuz etimek, haşlanmış yumurtanın yarısı ve serçe parmağı kadar havuç rendelenmiş olacak. Bu karışıma serpip dene bir de bakalım.

Son düzenleme:
Bira mayasını vermenizdeki neden?

Bence nacizane fikrim mama yemeye alıştırmak
bira mayasını vermekten daha önemli
tarçın koyabilirsin kokusu ilgisini çeker
mesela kiwi benim kuşlar kiwi koyduğum gün
mamaliğı parçalı yor siz ısrarla yapın onlar birgün yer

Merhaba
Bira mayası suyuna da eklenebilir ancak oranı şu an bilemiyorum ambalajına bakmama gerek. Ancak mama ile vermek en doğrusu. buğday üzerine homojen olarak serpebilirsin. Ancak kuşlar mamayı nasıl yemezler.. hayret.
2 dilim tuzsuz etimek, haşlanmış yumurtanın yarısı ve serçe parmağı kadar havuç rendelenmiş olacak. Bu karışıma serpip dene bir de bakalım.
Tesekkurler cevap icin. Prospektusunde su ile verilebilecegine dair bir ibare yok.
Ben mukemmeliyetci birisiyim ve kuslarda sahibine cekiyor sanirim :) mamayi yemiyorlar.

Ekrem bey'in yolladigi hazir mamadan veriyorum. Daha once yavru erkek kusuma kendim hazirladim (tarifi bu siteden almistim) o da yemedi.

Kuslar icin her olanagi sagladim. Yemi, mamasi, vitamini vs.vs. hepsi iyi urunler onlar icin ozel oda bile tahsis ettim ama, nazlaniyor yumurcaklar :)

Dediginiz tarifide deneyecegim. Bu mamalari verirken yemlikler yerinde mi kalsin? Akilli yemlik kullaniyorum.

Bir de usten dokmeli yemlikte alacagim hic rahatsiz etmemek icin. Tavsiye ediyor musunuz?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 08:34 -->-> Daha önceki mesaj 08:30 --

Bira mayasını vermenizdeki neden?

Bence nacizane fikrim mama yemeye alıştırmak
bira mayasını vermekten daha önemli
tarçın koyabilirsin kokusu ilgisini çeker
mesela kiwi benim kuşlar kiwi koyduğum gün
mamaliğı parçalı yor siz ısrarla yapın onlar birgün yer

Tesekkur ederim cevap icin. Maya vermemin nedeni, 2 cift damizlik ve 1 yavru erkek kusum var. Ozellikle damizlik olan kuslara cok faydali oldugunu okumustum ve tavsiyede edildi.

Ben mama kabini kafese asiyorum. Alismasi icin kendilerinin tesrif etmesi gerek :) tamam tarcini ve kiviyide denerim. Peki kivi rende mi olacak?

Söylediğim tarifi deneyin. İçine aktardan alabileceğin keçi boynuzu unu (tozu) ekleyebilirsin. Kokusu ve faydaları aşikar.. Yemlikleri almaya gerek yok. Zaten mamayı koyduğun gibi hemen başına üşüşüp yemeye başlamaları gerek. Kafesin nasıl olduğunu bilemiyorum. Onun için yemlik tavsiyesinde bulunma şansım yok. Fotoğrafını eklersen bakalım. Akıllı yemlik olmazsa olmaz değil. Biraz tembel işi açıkçası.

Rendeleyin ce zaten pelte kıvamına geliyor
çok sulu olacağından ayarina dikkat edin

mama nın kıvamı ufleyince uçacak kadar kuru
parmağa yapisacak kadar da nemli olmasın

Söylediğim tarifi deneyin. İçine aktardan alabileceğin keçi boynuzu unu (tozu) ekleyebilirsin. Kokusu ve faydaları aşikar.. Yemlikleri almaya gerek yok. Zaten mamayı koyduğun gibi hemen başına üşüşüp yemeye başlamaları gerek. Kafesin nasıl olduğunu bilemiyorum. Onun için yemlik tavsiyesinde bulunma şansım yok. Fotoğrafını eklersen bakalım. Akıllı yemlik olmazsa olmaz değil. Biraz tembel işi açıkçası.

Kafesin resmi bu... o bantli olan yerde akilli yemlik asili simdi. O mavi yemliklerde yok. Plastik olan tuneklerin yerinde ahsap 1 adet uzun tunek var. Usten dokmeli yemligide rahatsiz etme korkusundan alayim dedim. Kafesi temizlemem gerek ona bile korkuyorum. Temizlerken rahatsiz olurlar mi? [DM] [/DM]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 08:49 -->-> Daha önceki mesaj 08:47 --

Rendeleyin ce zaten pelte kıvamına geliyor
çok sulu olacağından ayarina dikkat edin

mama nın kıvamı ufleyince uçacak kadar kuru
parmağa yapisacak kadar da nemli olmasın
Tamam dikkat ederim

Kafesin resmi bu... o bantli olan yerde akilli yemlik asili simdi. O mavi yemliklerde yok. Plastik olan tuneklerin yerinde ahsap 1 adet uzun tunek var. Usten dokmeli yemligide rahatsiz etme korkusundan alayim dedim. Kafesi temizlemem gerek ona bile korkuyorum. Temizlerken rahatsiz olurlar mi?
7gmQgN.jpg

Kafesin durduğu yer genişse, bir masa gibi. Kafesin tel kısmını çıkartıp masa üzeri koyabilirsin. plastik bölümü temizleyip eski yerine koyarsın. Kuşlar bundan etkilenmezler. Akıllı yemliğin yeri güzel. Mama verince çıkarmana gerek yok. Değişik tarifler deneyip kuşların hoşlandığı şekli keşfedersin. Kıvamı ne çok kuru ne de hamur gibi olacak.

Benim kuslarim da mama yemiyordu Levent beyin size verdigi tarifi denedim icine kivami icin mama koydum nefessiz yediler :) sadece kivami iyi ayarlamak lazim ne kuru ne islak

Kafesin durduğu yer genişse, bir masa gibi. Kafesin tel kısmını çıkartıp masa üzeri koyabilirsin. plastik bölümü temizleyip eski yerine koyarsın. Kuşlar bundan etkilenmezler. Akıllı yemliğin yeri güzel. Mama verince çıkarmana gerek yok. Değişik tarifler deneyip kuşların hoşlandığı şekli keşfedersin. Kıvamı ne çok kuru ne de hamur gibi olacak.
Masa fikri cok mantikli, uygulayacagim. Tavsiye edilen butun mamalari deneyecegim, tesekkur ederim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:50 -->-> Daha önceki mesaj 10:49 --

Benim kuslarim da mama yemiyordu Levent beyin size verdigi tarifi denedim icine kivami icin mama koydum nefessiz yediler :) sadece kivami iyi ayarlamak lazim ne kuru ne islak
Ne guzel, darisi benimkilere :)

Her kuşun damak zevki farklı olabiliyor. Kimisi havuça ilgisiz kalamaz kimisi elmayı sever. Bundan dolayı mamaları değişik meyve ve sebzelerle hazırlanırsa (havuç,elma,kivi,brokoli,kabak vs.) ilgisi olana devam edilebilir.

Her kuşun damak zevki farklı olabiliyor. Kimisi havuça ilgisiz kalamaz kimisi elmayı sever. Bundan dolayı mamaları değişik meyve ve sebzelerle hazırlanırsa (havuç,elma,kivi,brokoli,kabak vs.) ilgisi olana devam edilebilir.

Tesekkur ederim, havucla baslayalim bakalim

Geri