Karadeniz Pet

Dökülen kanat tüyüne bakarmisiniz..

Limon44

Meraklı Üye
Merhaba
Erkek kusum yaklasik 5 aylık tüy dokumunde 1.5 aydır. Dök dök bitmedi :) dün bu kanat tüyü düştü bi garip geldi bana hastalik midir merak ettim. Aldigimda yavruydu ve kuyruk tuyleride kırılmış kopmus gibiydi hala öyle kuyruk tüy leri degismedi.. Bir sorun mu var acaba..

Ekli dosyalar

• 20170612_081023.jpg
    20170612_081023.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 35
  • 20170606_193220.jpg
    20170606_193220.jpg
    891.8 KB · Görüntüleme: 35
Getirmeniz gerekli tüyde folliküler mikroskobik inceleme yapılmalı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Anladigim kadariyla kusum da tüy paraziti var. Şu an kuyruğu uzamaya basladi ama cok cansiz ve kırılgan. @Selçuk YÜKSEL dediginiz ilactan alicam.yalniz yaninda bir de dişi kuş var onu da ilaclamam gerekli mi. Söylediğiniz ilac yeter li gelir mi yanina sprey filan alayim mı.

Ekli dosyalar

• 20170626_064330.jpg
    20170626_064330.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 11
Ben söylediğimde uygulamış olsaydınız şimdiye sağlıklı tüyler çıkacaktı. Neyse şimdi uygulayın bari. İlacı alana kadar 1/4 oranda sirke katılmış suyla fısfıslayın kuşu gözüne gelmesin. Diğer her yerini iyice ıslatın. 2-3 gün yapın günde bir sefer. İlaç alınca da kuş tam kuru iken 1 damla damlatın ve o gün kuşa su sıkmayın.

BBen söylediğimde uygulamış olsaydınız şimdiye sağlıklı tüyler çıkacaktı. Neyse şimdi uygulayın bari. İlacı alana kadar 1/4 oranda sirke katılmış suyla fısfıslayın kuşu gözüne gelmesin. Diğer her yerini iyice ıslatın. 2-3 gün yapın günde bir sefer. İlaç alınca da kuş tam kuru iken 1 damla damlatın ve o gün kuşa su sıkmayın.
Haklisiniz selcuk bey ama korktum bisey olur diye. Ama bugün inceledim yeni cikan kanat tuyleri de kemirilmis.kuyruğu uzadi biraz ama cok cansiz kirilacaka gibi.sabah yikadim sirkeli su ile. Bayram sonu alicam ilaci hemen. Disi kusta bisey gorunmuyor ama onuda ilacliyim mı.

İkisine de uygulayın. Birşey olacak olsa önermeyiz. Buna rağmen Endişeleriniz varsa veterinere başvurun.

İkisine de uygulayın. Birşey olacak olsa önermeyiz. Buna tağmen Endişeleriniz varsa veterinere başvurun.
Tsk ederim. Yardimlariniz için.. Baktim bit göremedim. Tüy dokumunde olunca yenileri duzgun cikar diye düşündüm. Tüy parazitinin de ne oldugunu bilmedigim icin Önemsemedim.bunlar ne cabuk yedi anlamadim kanat tüylerini ya da bu sekilde mi cikiyor biraz bilgi verirmisiniz acaba. bu parazit kan emerek degilde tüyü yiyerek mi yasiyor..

Normal bit olsa mite demezdim. Gerçi onun çözümü de aynı tedavi yöntemiyle olur. Çok çeşidi var. Tek tek anlatmaya kalksam sayfalar alır. Şu kadarını söylim tüyleri ve tüy diplerindeki proteinleri tüketerek yaşarlar. Kan emmezler.

Geri