Karadeniz Pet

Düzelmeyen ishal, çıkmayan tüyler ve garip ağız hareketi.

Yusuferdal03

Yeni Üye
İyi günlerr

Merhaba muhabbet kuşum yaklaşık 1,5 aydır ishal daha önce bu konuyu açmıştım söylenenleri yaptım dal darı her gün asıyorum, bi ara haşlanmış patates de verdim, avidiare isimli ishal ilacını da 5 gün boyunca kullandım en son da elma sirkesini kullandım bugün 4. günü elma sirkesi koyuyorum 4 gündür ama bi gelişme yok.
Kuşun şu an ki durumu sürekli kafesinde uyuyor bu aralar tüyleri de dökülüyor bize eskisi gibi fazla ilgi göstermiyor uçmak istemiyor sürekli kabarık. Bi de şöyle bi durum var gagasının altındaki benekli tüyleri de döküldü ve 6 7 gündür diken şeklinde bile olsa tüyleri daha çıkmıyor resim de attım bunun dışında süreli konuşuyor yine çağırdığımda kafesin tellerine atlıyor yemini gayet güzel yiyor.

Bi de farklı bi durum daha var takıntı gibi sanki mesela yemliğe gidip sadece bi tane yem alıp yukarı tüneğe çıkıyor orada sanki o yemi öğütüyomuş gibi gagasını gıcırdatarak ağzını açıp kapatıyor ama bu ağız açıp kapama solunum problemi gibi değil yani yemi öğütüyor gibi bunu yaparken rahatlıyormuş gibi oluyor sonra tekrar bir tane daha yem alıp yine tüneğine çıkıyor ve aynı şeyi yapıyor sonra bi daha bi daha 5 6 kere bunu yapıyor yem alıp yukarı tüneğine çıkıp ağzını açıp kapatıyor kuşların böyle huyları var mı bilmiyorum ama çok ilginç geldi bana. Bu hareketi bazen yem almadan durduk yere de yapıyor ağzını açıp kapatıyor arada kuşa yaklaşıp dinlediğimde ağzından gıcırdatma sesi geliyor. Bu yaptığı şey ne olabilir? Ve bu ishal için ne yapmalıyım?
20180629_171501.jpg

20180703_144449.jpg

20180703_145334.jpg

20180703_000909.jpg

Patatesi bi ara kullandım demişsiniz ama bunu rutin haline getirmeniz gerekiyor. Ağız açıp kaparken çıtır çıtır ses geliyor mu?

Sürekli kabarık diyorsunuz ayrıca dışkı da normal değil. Veteriner şart olmuş. Hastalık ilerlemeden götürün.

Sokakta bulduğunuz kuş vardı ikisi farklı olmalı. Onun dışkısı normaldi. İkisinin kafeslerini ayırın, hastalık geçmesşn.

Durumu veterinere açıklayıp uygun bir antibiyotik isteyin, tedavi sonrası probiyotik ve vitamin takviyesi yapın

Patatesi bi ara kullandım demişsiniz ama bunu rutin haline getirmeniz gerekiyor. Ağız açıp kaparken çıtır çıtır ses geliyor mu?

Sürekli kabarık diyorsunuz ayrıca dışkı da normal değil. Veteriner şart olmuş. Hastalık ilerlemeden götürün.
Ağız açıp kapatırken çıtır çıtır ses geliyor evet yemi öğütüyor gibi ses geliyor

Sokakta bulduğunuz kuş vardı ikisi farklı olmalı. Onun dışkısı normaldi. İkisinin kafeslerini ayırın, hastalık geçmesşn.
İkisi de ayrı kafeslerde geldiğinden beri sokakta bulduğum kuş gayet iyi şu anda göğüs kafesinde Bi kellik vardı ve orada da tüyler çıkmaya başladı bize de alıştı çok şükür ama diğer kuşum aynı düzelmesi için uğraşıyorum bunları yapmadan önce veterinere götürdüm ve kuştan anlamadığı kesin Bi antibiyotik verdi 5 gün kullandım ve hiç Bi değişiklik olmadı yani veterinerler de güvenemiyorum bu yüzden ne yapmam lazım başka veterinere götürsem mi?

Durumu veterinere açıklayıp uygun bir antibiyotik isteyin, tedavi sonrası probiyotik ve vitamin takviyesi yapın
Bi veterinere götürdüm antibiyotik vermişti 5 gün kullandım ve işe yaramadı veterinerlere de bu yüzden güvenemiyorum başka Bi veterinere götürsem mi bilemedim.

Kuşun durumu hiç de iç açıcı değil. Yiyeceklerle çözülecek bir sorun da değil. Uygun ve güçlü bir antibiyotik kullanması gerekiyor. Eğer veteriner durumdan anlamazsa tekrar buraya yazın, bir şekilde yardımcı olmaya çalışalım

Hocam öncelikle kuşunuza probiyotik takviyesi yapmalısınız. Ayrıca 2 günde 1 vitamin. Sebze meyve vermeyin. Her gün Sirkeli suyu niye veriyorsunuz?

İkisi de ayrı kafeslerde geldiğinden beri sokakta bulduğum kuş gayet iyi şu anda göğüs kafesinde Bi kellik vardı ve orada da tüyler çıkmaya başladı bize de alıştı çok şükür ama diğer kuşum aynı düzelmesi için uğraşıyorum bunları yapmadan önce veterinere götürdüm ve kuştan anlamadığı kesin Bi antibiyotik verdi 5 gün kullandım ve hiç Bi değişiklik olmadı yani veterinerler de güvenemiyorum bu yüzden ne yapmam lazım başka veterinere götürsem mi?
Evet mutlaka başka veterinere götürün. Gelişmeleri bize yazın.

Hocam öncelikle kuşunuza probiyotik takviyesi yapmalısınız. Ayrıca 2 günde 1 vitamin. Sebze meyve vermeyin. Her gün Sirkeli suyu niye veriyorsunuz?
Forumdaki Selçuk bey 5 gün Sirkeli su verin daha sonra resim atın eğer düzelme olmazsa tedavi başlarız demişti.
Probiyotik takviyesi nasıl yapabilirim bu konuda hiç bi bilgim yok tarif eder misiniz? Ve vitamin olarak da nasıl bi vitamin kullanmalıyım?

Çok geç kalmayın, bugün veterinere danışın. Eğer olmazsa veterinerden Cesamolin adlı ilacı isteyin. 8 saatte bir değiştirerek çeyrek suluğa bıçak ucuyla mercimek veya pirinç tanesi kadar katarak 3 gün kullanın. Ayrıca yine veterinerden elektrolit takviyesi ve probiyotik isteyerek kullanmalısınız

Çok geç kalmayın, bugün veterinere danışın. Eğer olmazsa veterinerden Cesamolin adlı ilacı isteyin. 8 saatte bir değiştirerek çeyrek suluğa bıçak ucuyla mercimek veya pirinç tanesi kadar katarak 3 gün kullanın. Ayrıca yine veterinerden elektrolit takviyesi ve probiyotik isteyerek kullanmalısınız
Bu antibiyotik ishali için dimi bugün en geç yarın kesinlikle Bi veterinere danışıcam yanlış Bi tedavi uygulayıp kuşun daha kötüye gitmesini de istemiyorum dediğiniz antibiyotik olur mu acaba veterinerle de Bi konuşup söylediğiniz antibiyotiği de değerlendiricem teşekkür ederim.

Bu ilaç doğrudan sindirim sistemi için. İshal için ilaç olmaz, sadece takviye olur. İshal, sindirim sistemindeki rahatsızlığın sonucudur, bunun için de elektrolit takviyesi ve probiyotik kullanmalısınız. Normal şartlarda bu antibiyotiğin veterinerlerin elinde bulunması gerekir. Yoksa bile eşdeğer bir ilaç verir sanırım

Bu ilaç doğrudan sindirim sistemi için. İshal için ilaç olmaz, sadece takviye olur. İshal, sindirim sistemindeki rahatsızlığın sonucudur, bunun için de elektrolit takviyesi ve probiyotik kullanmalısınız. Normal şartlarda bu antibiyotiğin veterinerlerin elinde bulunması gerekir. Yoksa bile eşdeğer bir ilaç verir sanırım
Elektrolit ve probiyotik nedir bilgi verebilir misiniz acaba? Hiç kullanmadım bu zamana kadar

Sodyum, klorür, potasyum, magnezyum ve kalsiyum, vücuttaki temel elektrolitlerdir. Elektrolitler sinir iletimi, kasların kasılması, sıvıların taşınması ve denge gibi birçok biyokimyasal olayda önemli bir rol oynar. Su ve mineral tuzu kaybına bağlı bir rahatsızlık olan elektrolit eksikliği, aşırı terleme, kusma ve ishal durumlarında ortaya çıkar. Yani elektrolit eksikliği genellikle sıvı kaybı ile paralel bir şekilde ilerler.

Probiyotikler bağırsaktaki organizmaların doğal dengesini (mikroflora) sağlayan bakterilerdir. Probiyotik dediğimiz bu canlı mikroorganizmalar midemizin güçlü asit ortamında yaşamlarına devam ederek bağırsaklarımıza ulaşırlar, bağırsak duvarına yapışıp ürerler.
ALINTIDIR.

Geri