Karadeniz Pet

Dışarıdan gelen kuş

allofusdepressed

Yeni Üye
Merhaba. 4 gün kadar önce teyzemin 7. kattaki dairesine bir muhabbet kuşu geldi. Çok şaşırdık ancak balkona kadar gelmiş. Kendi kuşları vardı, yanına koymuşlar ve o, yeni kuşa yemek falan yedirmemiş. Ben almak istedim, bir tane erkek muhabbet kuşum var. Bu da dişi, dün teyzemlerden aldım. Bir ayağının parmağının sakat olduğunu, diğer ayağındaki iki tırnağın kırık olduğunu gördüm. Kirliydi ama yıkamaya cesaret edemedim korkar diye. Önce kuşumu kafesinden çıkarıp onu koydum ama kafese geçirirken uçtu, en son bir yerlere çarpıp durdu. Sonra elimle biraz yemek yedirdim. Sonra benim kuşla tanıştırdım, kuşum yeni kuşa bayıldı. Aynı kafese aldım çünkü zaten başka kafesim yoktu. Benim kuşum onu sevmeye çalıştıkça o biraz saldırdı. Teyzemlerin kuşu çok gagalamış onu. Sonra yemek yerken kuşum yine onu sevmeye çalışınca yeni kuş da onu gagaladı. Kuşum çok uysal, geri çekildi ilk başka gösterdiği ilgiyi göstermedi. Ben de yeni kuşa asla eziyet olsun istemediğim için ona en küçüğünden bir kafes aldım, küçük dediğim de gayet içinde hareket edecek alanı var ama diğer kafeslere göre küçük. Şimdi ikisinin kafesini yan yana koydum. Yeni kuş geldiğinden beri tellere tutunup başını sağa sola sallayarak dans ediyor gibi hareketler yapıyor. Su içtiğini görmedim, dışkısı küçük ve katı. Yemek yiyor, görüyorum. Ötüyor da. İyi gibi gözüküyor sakatlığı hariç. Ben almasam kuşçuya vermek zorunda kalacaklardı ve ben hiçbir şekilde böyle bir şey istemezdim bu yüzden aldım ve başkasına da vermek istemiyorum. Sahibi var mı diye soruldu etrafa ama kimseden de ses gelmedi. Hayvan 7. kata kadar geldiyse bunda da bir hayır vardır diye düşünüyorum. Bundan sonra nasıl davranmam gerek ve ayağı için ne yapabilirim bilmiyorum, tavsiye bekliyorum. Ne zaman yıkamalıyım, kafesleri yan yana tutmam sorun olur mu, daha iyi olması için ne yapmalıyım?

Ayağını kullanırken canı acıyor gibi temkinli davranıyorsa bi kaç gün terramiycin sürün. Yani açık yara, iltihap, kan fln varsa. Kafeslerini ayırman iyi olmuş yeni gelen kuşda bi hastalık varsa sizin kuşada sirayet ederdi. Biraz zaman tanıyın 1 hafta kadar ortama alışınca banyoluk yada fısfıslama yöntemiyle yıkarsınız. Kafeslerin yan yana olmasında bi sakınca yok daha çabuk alışır ortama.

Geri