Karadeniz Pet

Dışkıda Sindirilmemiş Yem, Kursakta Şişlik

sunrise

Yeni Üye
Herkese merhaba,

Muhabbet kuşum yaklaşık 1 aydır hasta, veterinere götürdüm 3 hafta boyunca antibiyotik, bağırsak destekleyici vitamin ve probiyotik tedavisi uygulandı. Fakat bir türlü tamamiyle iyileşmiyor. İlk veterinere gitme şikayetlerimiz : halsizlik, tüm gün kabarık durma, ve ishaldi. Sanırım gittiğim veteriner kuşlardan çok anlamıyor, bundan dolayı deneyimli kuşseverlere danışmak istedim. Şu anki şikayetlerimiz : kursak şişkinliği, dışkıda sindirilmemiş yem, kimi zaman ishal ve halsizlik. Taze meyve sebze ile doğal olarak vitamin almasını sağlamaya çalışıyorum. Suyuna 2 günde bir multivitamin takviyesi yapıyorum. Küçüklüğünden beri sürekli serbest bir kuş olduğu için fiziksel aktivite imkanı var, ancak halsizlikten dolayı eskisi kadar uçmuyor. İnternetten okuduğum kadarıyla kursak mantarından şüphelendim, ancak ayak ya da gagada herhangi bir beyazlama yok. Yardımınızı bekliyorum :(

Kuşunuza grit kum kullanıyor musunuz ?

Kuşta kusma ya da ağzından kötü koku gelme gibi bir durum var mı? Kuş kumu kullanıyor musunuz? Veterinerin verdiği ilaçları hâlâ kullanıyor musunuz?
Her dışkısı bu şekilde mi geliyor? Alışagelmedik bir besin veriyor musunuz?

Soru bombardımanı :)

Herkese merhaba,

Muhabbet kuşum yaklaşık 1 aydır hasta, veterinere götürdüm 3 hafta boyunca antibiyotik, bağırsak destekleyici vitamin ve probiyotik tedavisi uygulandı. Fakat bir türlü tamamiyle iyileşmiyor. İlk veterinere gitme şikayetlerimiz : halsizlik, tüm gün kabarık durma, ve ishaldi. Sanırım gittiğim veteriner kuşlardan çok anlamıyor, bundan dolayı deneyimli kuşseverlere danışmak istedim. Şu anki şikayetlerimiz : kursak şişkinliği, dışkıda sindirilmemiş yem, kimi zaman ishal ve halsizlik. Taze meyve sebze ile doğal olarak vitamin almasını sağlamaya çalışıyorum. Suyuna 2 günde bir multivitamin takviyesi yapıyorum. Küçüklüğünden beri sürekli serbest bir kuş olduğu için fiziksel aktivite imkanı var, ancak halsizlikten dolayı eskisi kadar uçmuyor. İnternetten okuduğum kadarıyla kursak mantarından şüphelendim, ancak ayak ya da gagada herhangi bir beyazlama yok. Yardımınızı bekliyorum :(

Kum verin sindirsin yediklerini

Merhaba, kum kafesinde var ama bu zamana kadar yediğini hiç görmedim. Dün zorla yedirdim, bugün daha iyi. Sanırım problem kum yeme alışkanlığının olmamasıymış :) son 1 haftadır veteriner ilaçlarını kullanmıyoruz , dışkısı da düzeldi. 1 aydır ilk kez hareketlendi, sürekli konuşuyor :)

Kuşta kusma ya da ağzından kötü koku gelme gibi bir durum var mı? Kuş kumu kullanıyor musunuz? Veterinerin verdiği ilaçları hâlâ kullanıyor musunuz?
Her dışkısı bu şekilde mi geliyor? Alışagelmedik bir besin veriyor musunuz?
Kusma ve ağızdan kötü koku gelme problemi yok. Kuş kumunu dün zorla yedirdim, ondan sonra toparladı. Sanırım problem kum yeme alışkanlığının olmaması çunku bu zamana kadar hic yedigini gormedim. Veteriner ilaclarini kullanmiyoruz. Farkli olarak brokoli verdim bilmiyorum etkisi oldu mu. Şu an iyi görünüyor, takip edecegim. Ekstra bir durum oluşursa tekrar yazarım. Teşekkürler :)

Kuş kumunu, parmak suluk dediğimiz kaba doldurup kafese koyarsanız kuşunuzun kuma olan ilgisi artar. İnternetten veya Petshoplardan temin edebilirsiniz.

kanarya-parmak-suluk-10cm.jpg

Geri