Karadeniz Pet

dal darı yiyor ve kabuksuz yem yemiyor

Furkann66

Yeni Üye
arkadaşlar herkese iyi geceler diliyorum. forumda yeniyim ve sürekli araştırmaalr içerisindeyim 2 hafta önce 1 aylık jumbo muhabbet kuşu yavrusu aldım . ve petshoptaki arkadaş daldarı verdi severler diye ayrıten kabuksuz soyulmuş yem verdi .kuşum 2 haftada 4 adet daldarı bitirdi. artık yem yemesini istiyorum . ara sıra mandalina veriyorum mama yapıyorum muz veriyorum. bunların sadece tadına bakmaklayetiniyor. bugün pek çok yazı okudum yeme alıştırma konusunda daldarıyı çıkardım kafesten ve soyulmuş yem olan yemliğine biraz sepeledim. bu arada soyulmuş yemin tavsiye edilmediğini bugün öğrendim . yemliğe geliyor resmen yemin arasındaki darıları yiyor eşelerken yere döküyor. nasıl alıştırabilirim normal yeme. kuş elime alıştı. bir sorum daha var elime gelidğinde sürekli bir delikten geçmeye çabalıyor ili parmağımın arasından geçmeye çabalıyor parmağımda duryor mesela diğer elimle yuvarlak yapıyorum içinden geçmeye çalışıyor kafasını sokuyor hemen sizce oyun mu yapıyor. cevaplayanlara şimdiden teşekkür ediyorum .

O zaman yapmam gereken ilk şey kabuklu yem almak ve kabuksuz yemi çıkartıp kabuklu yemi koymak. Tamamdır bunu deneyip eğerki yemezse tekrardan yazacağım yarın. Teşekkür ederim

Tekrardan Merhabalar, kuşuma anca bugün kabuklu yem alabildim. 2 adet aldım versele- laga prestije ve garden mix budgies . Koydum yaklaşık 2 saattir yemliğinde ama hala yemiyor . Kuşuma açlıktan dolayı birşey olmasından korkuyorum.

Teşekkür ederim sabah gözlemleyin yazacağım inşallah yer ve bu sorundan kurtulmuş olurum.

Yumurta mamasını veriyorum,2-3 günde bir defa. Ama henüz aspuru denemedim . Bakalım bunuda yemezse kabuğunu kıramazsa aspuru deneyeceğim sağolun .

Yumurta mamasını veriyorum,2-3 günde bir defa. Ama henüz aspuru denemedim . Bakalım bunuda yemezse kabuğunu kıramazsa aspuru deneyeceğim sağolun .
1 aylık yavru illa kırar. Aspur sadece kırılması çok daha kolay bir yem olduğu için bu gibi durumlarda verilir. Zaten kanarya yemi olarak da geçer.

Yani sizce yemi kırmamak için Naz mı yapıyordur?
Küçük olduğu için ben bunu istemiyorum şeklinde yememezlik yapabiliyorlar. Biz bile çocukken bu tavırları yapıyoruz. Bizden çok da farklı canlılar değil özünde zaten. Sonsuza kadar dal darı ile beslenemez ki ben kendi kuşlarıma 2 haftada 1 den fazla vermem. Eninde sonunda kabuklu yeme alışması gerek.

Küçük olduğu için ben bunu istemiyorum şeklinde yememezlik yapabiliyorlar. Biz bile çocukken bu tavırları yapıyoruz. Bizden çok da farklı canlılar değil özünde zaten. Sonsuza kadar dal darı ile beslenemez ki ben kendi kuşlarıma 2 haftada 1 den fazla vermem. Eninde sonunda kabuklu yeme alışması gerek.
O zaman şuan yemlikteki kabuklu yemi kalsın nihayetinde yiyecek diyorsunuz . Yarın bilgilendirme yapacağım tekrardan çok teşekkür ederim size iyi akşamlar diliyorum

Sabah baktım yemlerine hatta Akşama kadar içinden bazı yemleri seçmiş sanırım aspurları seçmiş onları yemiş sadece . Bende kabuklu yemi ezdim ve bir kaba ezilmemişlerle karıştırarak koydum. Yemlik haricinde kafesin dibinde duruyor. Ara sıra gelip tırtıklıyor, mamada koydum ara sıra onuda tırtıklıyor. Hareketsiz değil, enerjisi var gibi inşallah aç kalmıyordur.

Sabah baktım yemlerine hatta Akşama kadar içinden bazı yemleri seçmiş sanırım aspurları seçmiş onları yemiş sadece . Bende kabuklu yemi ezdim ve bir kaba ezilmemişlerle karıştırarak koydum. Yemlik haricinde kafesin dibinde duruyor. Ara sıra gelip tırtıklıyor, mamada koydum ara sıra onuda tırtıklıyor. Hareketsiz değil, enerjisi var gibi inşallah aç kalmıyordur.
Kursağı (direkt kafalarının altında göğüslerinin önünde bulunan yapı) dolu ise aç değildir. Elinizle hafif yoklayabilirsiniz ama uzaktan bakıldığında da görülebiliyor.

Bu şekilde net çekebildiğim fotoğraf yavru jumbo kuşum ağzı biraz kirli Mandalinadan dolayı kusura bakmayın 😁

Ekli dosyalar

• 18D5E306-D026-498A-AA9F-BD947CC8B621.jpeg
    18D5E306-D026-498A-AA9F-BD947CC8B621.jpeg
    80.5 KB · Görüntüleme: 92
Evet yapışmış. Kuruyor orada ishal falan değil. Aldığımda vardı aslında , yavruluktan aldım orada yapışmış olduğunu düşünmüştüm. Aldığım arkadaş havucu kesersen düzelir demişti. Önceden kalma yani . Bir ara yıkayıp takip edeceğim yapışıp yapışmadığını. Yapışmış olması hasta olduğunu mu gösterir?

Yandan fotoğrafları

Ekli dosyalar

• 82519D3F-9F09-40B9-AA58-C963FEB01B49.jpeg
    82519D3F-9F09-40B9-AA58-C963FEB01B49.jpeg
    182.1 KB · Görüntüleme: 78
  • 5022CF9D-3014-4C19-889D-36695C3B92C5.jpeg
    5022CF9D-3014-4C19-889D-36695C3B92C5.jpeg
    196.6 KB · Görüntüleme: 78
Yandan fotoğrafları
Havuç kuşların yiyebileceği oldukça da yararlı bir besin. Dışkının popoya yapışması normal bir durum değil. Hemen bir peçeteyi ıslatarak poposundaki dışkıları temizlemenizi öneririm. Bir süredir düzensiz beslenmesinin sonucu olması olası ama yine de dışkı fotoğrafı paylaşır mısınız?

Geri