Karadeniz Pet

Darılar arasındaki farklar?

knnbks

Meraklı Üye
Ak dari, sari dari, kizil dari, siyah dari. Bu 4 dari cesidinin besin degerlerini arastirdim ve heryerde su 4 ozellik cikti karsima. Protein, karbonhidrat, seluloz ve yag. Bu 4 darininda degerleri birbirine cok yakin. %2-%5 araliginda farklar var. Anladigim kadariyla ak dari kusun en rahat yedigi ve sindirdigi dari. Peki neden diger darilari kullaniyoruz ? Birde arastirdigim sitelerin hicbirinde bu darilara ait vitamin mineral icerigi goremedim.

İnsanlarda her gün farklı şeyler tüketiyor. Doğada zaten kuşlar bulduğunu yiyiyor.
Biz de ev ortamında veya kümeslerde daha sağlıklı olsunlar diye karışık yem alıyoruz. Canları yerken sıkılmasın ve hepsinin vitamininden, mineralinden yararlansın diye.
İnsanlarda her gün farklı şeyler tüketiyor. Doğada zaten kuşlar bulduğunu yiyiyor.
Biz de ev ortamında veya kümeslerde daha sağlıklı olsunlar diye karışık yem alıyoruz. Canları yerken sıkılmasın ve hepsinin vitamininden, mineralinden yararlansın diye.
Cevap icin tesekkurler ama bu 4 darinin vitamin ve mineral icerigi ile ilgili bir bilgiye rastlamadim sadece aspur, yulaf ve nijer tohumunun iceriginde fosfor ve kalsiyum oldugundan bahsediliyor. Benim aklimi karistiran kisim burasi zaten.

Akilli yemlik kullaniyorum ve versele laga'nin yemindeki yulaf ve aspuru kuslarim seciyor diger darilari eseliyorlar bu tanelere ulasmak icin. Simdi ben akilli yemlige sadece ak dari koysam ve belirli araliklarla ayri bi yemlikte aspur takviyesi yapsam bi skntı yasar miyim?

Darılar arasındaki farkı şu şekilde anlatayım.Sebze ve meyvelerin nasıl çeşitleri varsa darılarında aynı şekilde çeşitleri var.

Erikler : Can eriği,Mürdüm eriği,Malta eriği,Papaz eriği.v.b gibi bir çok çeşit
Elma : Golden elma,Yeşil elma,Amasya elması v.b gibi
Armut çeşitleri,Kabak çeşitleri,Karpuz çeşitleri,Kavun çeşitleri,Biber çeşitleri,Domates çeşitler v.b gibi
Yukarıdaki örneklerin çeşitlerinin nasıl tadı,kokusu,lezzeti,aroması farklıysa darıların ki de farklıdır.

Ak darı %70, aspur(sade kanarya yemi)%30. Bu karışımı her kuş eselemeden dökmeden yer. Yulaf bence ayrı bir yemlikte verilmeli.
Kizistirmak için ise yukarıdaki yeme
% 3 oranında nijer ve kenevir.
Hepsine ilave haftada bir mama.
Darı sevme sıralaması bence
1 akdari 2 kızıl darı 3 sari darı 4 siyah darı. Bunları ayrı ayrı koyarak deneyebilirsiniz.

Avea inTouch 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ak darı %70, aspur(sade kanarya yemi)%30. Bu karışımı her kuş eselemeden dökmeden yer. Yulaf bence ayrı bir yemlikte verilmeli.
Kizistirmak için ise yukarıdaki yeme
% 3 oranında nijer ve kenevir.
Hepsine ilave haftada bir mama.
Darı sevme sıralaması bence
1 akdari 2 kızıl darı 3 sari darı 4 siyah darı. Bunları ayrı ayrı koyarak deneyebilirsiniz.

Cevaplar cok aciklayici oldu benim icin tesekkurler.

Cevaplar cok aciklayici oldu benim icin tesekkurler.
Dediginiz oranlarda aspur ve ak dari karisimi yaptim ama nafile aspura saldiriyolar. Cozum olarak sadece ak dari vermeyi dusunuyorum ziyan ediyorlar yemi, yulaf ve aspuruda ayri bi yemlikle vericem ama bunun orani nasil olmali gunluk ne kadar vereyim veya haftalik mi vereyim? Sadece hastalik durumunda, kulucka ve yavru buyutme doneminde veya tuye girdiginde kullananlar var oyle mi yapayim?

@knnbks Arkadaşım sadece ak darıyla kuş beslenmez, bu neye benzer biliyomusun senin hergün sadece kuru ekmek yemene benzer. Mademki aspur ve yulafı seçiyorlar sende aspur ve yulafı ayrı kapta verirsin hergün 1 tatlı kaşığı versen yeter. Ve yemliğede mutlaka ve mutlaka karışık yem koy, içinde aspur yulaf olmayan 1 yem al veya karışım hazırla.

Bak benim yemin içinde kaç çeşit tohum var; ak darı, kızıl darı, sarı darı, siyah darı, aspur, yulaf, keten tohumu, kanola tohumu, perilla tohumu, aspir çekirdeği, az miktarda nijer ve kenevir. Sen şimdi bunlara gerek yok ben sadece ak darı vericem diyosun, olmaz kardeşim olmaz. @Levent ACAR ve @Melih.S59 sana yukarıda ne güzel açıklama yapmışlar hala ısrar ediyosun ak darıda.

Simdi kus yemi ziyan ediyor bende cozum ariyorum. Sadece ak dari ile beslycem demiyorum zaten iyi oku yazdigimi. Bir yemlikte ak dari digerinde aspur ve yulaf vericem belli araliklarla diyorum ve ne sıklıkla ne kadar vermeliyim diye soruyorum. Diger husus neden sadece ak dari cunku diger dari cesitleri bana mantikli gelmiyor bak tohumlardan bahsetmiyorum dari diyorum. Sari dariyi arastir kusun bu dariyi beyaz dariyi sindirdigi kadar sindiremedigi yaziyor heryerde. Siyah dari kabugu sert diye kus 2. planda birakiyor. Sadece kizil dari ile ilgili severek yedikleri bir yemis diye bahsediliyor. Ak ve kizil dari bu kisim icin yeterli bence. Bu 4 darinin besin degerleri neredeyse ayni sari dari veya siyah dari yemezse kus halsiz mi kalcak veya herhangi bir vitamin, mineral grubundan yoksun mu kalicak, arastirmalarima gore hayir. Sen dersen ki sari darida demir var ama ak darida yok, kus sari dari yemezse sıkıntı olur o zaman dusuncem degisir. Daha once aldigim karisik yemdeki (versele laga) aspir cekirdegine kuslarim kafa atiyodu, diger yazdigin tohumlarida (nijer, keten, kenevir) mama ile birlikte versem yeterlidir diye dusunuyorum ki bu konuda yaniliyor olabilirim. Elimde suan 2 kilo versele laga yem var bu saydiklarinin hepsi var icinde kus butun yemligi bosaltip icinden şaka yapar gibi yulafi yiyorsa ben napiyim.

Akılı yemlik kullanın veya üzeri ızgaralı yemlikler var onlardan kullanın ve takip edin.Kuşunuza belki yavruyken soyulmuş darı verilmiştir bu yüzden böyle davranıyor olabilir.

Simdi kus yemi ziyan ediyor bende cozum ariyorum. Sadece ak dari ile beslycem demiyorum zaten iyi oku yazdigimi. Bir yemlikte ak dari digerinde aspur ve yulaf vericem belli araliklarla diyorum ve ne sıklıkla ne kadar vermeliyim diye soruyorum. Diger husus neden sadece ak dari cunku diger dari cesitleri bana mantikli gelmiyor bak tohumlardan bahsetmiyorum dari diyorum. Sari dariyi arastir kusun bu dariyi beyaz dariyi sindirdigi kadar sindiremedigi yaziyor heryerde. Siyah dari kabugu sert diye kus 2. planda birakiyor. Sadece kizil dari ile ilgili severek yedikleri bir yemis diye bahsediliyor. Ak ve kizil dari bu kisim icin yeterli bence. Bu 4 darinin besin degerleri neredeyse ayni sari dari veya siyah dari yemezse kus halsiz mi kalcak veya herhangi bir vitamin, mineral grubundan yoksun mu kalicak, arastirmalarima gore hayir. Sen dersen ki sari darida demir var ama ak darida yok, kus sari dari yemezse sıkıntı olur o zaman dusuncem degisir. Daha once aldigim karisik yemdeki (versele laga) aspir cekirdegine kuslarim kafa atiyodu, diger yazdigin tohumlarida (nijer, keten, kenevir) mama ile birlikte versem yeterlidir diye dusunuyorum ki bu konuda yaniliyor olabilirim. Elimde suan 2 kilo versele laga yem var bu saydiklarinin hepsi var icinde kus butun yemligi bosaltip icinden şaka yapar gibi yulafi yiyorsa ben napiyim.

Şimdi kardeşim bak ben en az senin kadar araştırma yapmışımdır, iyi 1 araştırmacıyım diyebilirim. Sen diyorsunki bu darıların besin değeri Protein, karbonhidrat, seluloz ve yag. Bende sana diyorumki darılar ve tohumlar sadece Protein ve karbonhidrattan ibaret değildir.

Darıların ve tohumların içeriğinde protein, karbonhidrat, lif, yağ , A-K-E-B vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, demir, manganez, potasyum, sodyum, fosfor, çinko, selenyum ve diğer mineraller vardır. Ancak bunlar her darıda ve tohumda farklılık gösterir, yani bir tohumda daha az vardır diğerinde daha çok vardır, bir tohumda A vitamini vardır diğerinde K vitamini, bir tohum daha çok liflidir diğeri daha az liflidir, bir tohum ishale iyi gelir diğeri kabızlığa iyi gelir.

Yani demem o ki kuşun dengeli beslenmesi için her tohumdan yemesi gereklidir. Tabi bunun ideal oranları vardır, çünkü bazı tohumlar daha yağlıdır, bazı tohumlar ise kuşu kızıştırır ve bazı tohumlarıda kuş daha çok sever, onun için belli oranlarda karışım hazırlanması gerekir.

Bu tohumların ideal oranlarınıda yazıyım faydalı olması açısından;

Ak darı : %30
Kızıl darı : %15
Sarı darı : %10
Siyah darı : %7,5
Aspur : %10
Yulaf : %5
Keten tohumu : %5
Perilla tohumu : %5
Kanola tohumu : %5
Aspir çekirdeği : %5
Nijer ve kenevir : %2,5

Sindirim konusuna gelince evet ak darıyı daha kolay sindirir, ancak bu diğer darıları sindiremez anlamına gelmiyor diğer darılarıda çok rahat sindirir kuş ;)

Senin kuşun yem seçmesi konusunda fikrimi yazmıştım zaten üstteki mesajımda;

Mademki aspur ve yulafı seçiyorlar sende aspur ve yulafı ayrı kapta verirsin hergün 1 tatlı kaşığı versen yeter. Ve yemliğede mutlaka ve mutlaka karışık yem koy, içinde aspur yulaf olmayan 1 yem al veya karışım hazırla.

Ben kuslarima ceviz badem findik kabak çekirdeği aycekirdegi zencefil zerdeçal aminoasit protein tozu meyve sebze yumurta veriyorum. Pelet yem aldım pupamama dan . güvercinler için olan bir yemligede ondan koyuyorum. Yiyorlar.

Geri