Karadeniz Pet

Dişi Kuş Erkeğe Ayak Atıyor

spycie

Yeni Üye
Merhabalar,

Ocak ayında 1 yaşına girecek dişi Çekoslavak kuşumuza 1 yaşında olduğu söylenen yerli erkek kuş aldık. 1,5-2 aya yakındır bir arada yaşıyorlar, 1 hafta önce yuva taktık. Bu arada 20 gün önce taşındığımız için de mekan değişikliği oldu. Taşınmadan yuvalık takmadık yeterince stresli bir süreç diye, geçen hafta yuvalık taktık, dişi yuvaya girip çıkıyor. Erkek geldiğinden beri dişi kuş erkeğin kafasını kaşıyor, yem kusmaya çalışıyor ama erkek çekiniyor.

Günde 1 saat çiftleşme sesi açtık, havuç ve nijer tohumu verdik. Erkek kuş da şimdi az az dişinin kafasını kaşıyor ama kafesin içinde Mükremin ve Feriştah var gibi. Dişi sürekli kur sesleri çıkarıyor kafasını sallıyor, erkekten o kur seslerini hiç duymadık, yama yem kusuyor ara ara. Bugün dişi iyice kur seslerini arttırıp erkeğin üstüne ayak attı erkek kuş dengesini kaybedip düştü :/ Doğru yolda mıyız, yapmamız gereken bir şey var mı ve ne kadar beklemeliyiz? Bir de dişi kuş diğerine göre biraz daha irice sorun olur mu?

Eminim, dişi kuşun cere rengi değişti ben yine de sizin de görmeniz için ikisinin fotosunu atacağım.

Kafes Hagen vision S01 sanırım çok güzel bir kafes, dişi kızışmış aşırı kızışan kuşlarda dişi-erkek, dişi-dişi, erkek-erkek ayak atma yada çiftleşme durumları görülebilir bu süreçte erkek kuşun baskın olmaması, tecrübesiz olması yada tam anlamı ile kızışmamış olması sebebi ile kızışan dişi kur yapabilir, ayak atabilir, çiftleşme belirtileri gösterebilir. Erkek kuşun kızışıp tecrübe kazanması ile bu sorun çözülecektir.

Kafes Hagen vision S01 sanırım çok güzel bir kafes, dişi kızışmış aşırı kızışan kuşlarda dişi-erkek, dişi-dişi, erkek-erkek ayak atma yada çiftleşme durumları görülebilir bu süreçte erkek kuşun baskın olmaması, tecrübesiz olması yada tam anlamı ile kızışmamış olması sebebi ile kızışan dişi kur yapabilir, ayak atabilir, çiftleşme belirtileri gösterebilir. Erkek kuşun kızışıp tecrübe kazanması ile bu sorun çözülecektir.
Evet kafesi Hagen vision S01, yuvalık sorun oluyor dediler diye epey üzülmüştüm M01 alsaydım diye ama kafes girişindeki bir kapıyı iptal edip yuvalığı dışarı takarak sorunu çözdük. hiç oyuncak bırakmadık içerde, sadece gaga taşı ve sebze aparatı kaldı.

dişi kuş biraz baskın karakterli erkek daha ürkek tipli ama sizin öneriniz çerçevesinde beklemeye devam edeceğiz :) çok teşekkürler bilgiler için. başka bir öneriniz olursa da dinlemeye hazırız.

Evet kafesi Hagen vision S01, yuvalık sorun oluyor dediler diye epey üzülmüştüm M01 alsaydım diye ama kafes girişindeki bir kapıyı iptal edip yuvalığı dışarı takarak sorunu çözdük. hiç oyuncak bırakmadık içerde, sadece gaga taşı ve sebze aparatı kaldı.

dişi kuş biraz baskın karakterli erkek daha ürkek tipli ama sizin öneriniz çerçevesinde beklemeye devam edeceğiz :) çok teşekkürler bilgiler için. başka bir öneriniz olursa da dinlemeye hazırız.
Rica ederim, mama takviyelerine rendelenmiş havuç, rendelenmiş biber, az miktarda tarçın, 1 damla bal, 1 damla pekmez eklerseniz kısa sürede kızgınlaşmalarına yardımcı olur.

Parça olarak telleri de satılıyor. Arka kısımdaki teli çıkarıp kapılı tel alabilirsiniz. Bir kaç yıl önce eve kedi girip üst teli kırıp kuşları yemişti. Bilmediğimden komple kafesi atmıştım. Şimdi bu kafesler kim bilir kaç para 🙄

Çok teşekkürler cevaplar ve öneriler için, son bir sorum var. Yuvalığı taktıktan sonra kuşları rahatsız etmeyin çok ellemeyin diyorlar ancak kafesi temizlemek gerektiğinde yerlerinden oynatıyoruz normal olarak. Bir sorun olmaz değil mi? Bir de yuvalık varken kaç günde bir uçmaları için dışarı çıkartalım?

Çok teşekkürler cevaplar ve öneriler için, son bir sorum var. Yuvalığı taktıktan sonra kuşları rahatsız etmeyin çok ellemeyin diyorlar ancak kafesi temizlemek gerektiğinde yerlerinden oynatıyoruz normal olarak. Bir sorun olmaz değil mi? Bir de yuvalık varken kaç günde bir uçmaları için dışarı çıkartalım?
Yumurta olmadığı sürece kafesi rahat hareket ettirebilir temizleyebilirsiniz. Kuşların Çiftleşmesini ve kuluçka sürecine girmelerini istiyorsanız kafes dışına salmayınız bu kızgınlıklarını azaltacak başka nesneler ile ilgilenmelerine sebep olacaktır.

Geri