Karadeniz Pet

Dişi kuşu dinlendirmek

İlknur_bjk

Paylaşımcı Üye
Benim dişi kuşum hiç ara vermeden (dinlenmeden) 3.kuluçkasını yaptı. 4 yavru yeme düştü, 3 yavru hala yuvalıkta. Ama bugün yuvalığı kontrol ettigimde dişi kuşun yine yumurtladığını gördüm. Dişi kuşumu dinlendirmek istiyorum. Kızıştırıcı bir şey vermememe rağmen yine yumurtlamış. Yuvalıktan o yumurtayı alıp atsam sizce dişi strese girer mi? Yuvadaki yavrularına zarar verir mi? Zaten yuvada 3 yavru oldugundan yumurtanın üzerine yatmıyor. Erkek kuşu ayırsam, dişi kuş yuvadaki yavrularını tek başına besleyebilir mi? Lütfen yardımcı olun?

Bende de ayni sorun var. 2.kuluckada ve 3. Kuluckaya yatmadan ayirmak istiyorum dışi kuşu.. Yavrular kac günlük olunca ayirmak lazim disi kusu??

Yumurtayı yuvalıktan alın, dişi kuşu da alın. Baba yavruları büyütür.
Tekrar üretim olacaksa 3 haftada toparlar dişi.
Bende baba kis bakmiyor ama. Erkegi ayirsam.disi kus bakmaz mi? Zarar mi verir yavrularina? Zaten yuvalikdan biri daha kafese cikmis bugun. 2 tane kaldi yuvada

Bende baba kis bakmiyor ama. Erkegi ayirsam.disi kus bakmaz mi? Zarar mi verir yavrularina? Zaten yuvalikdan biri daha kafese cikmis bugun. 2 tane kaldi yuvada

Babayı da ayırabilirsin.
Emin misin babanın bakmadığına. Yuvalıkta beklemesi gerekmiyor. Yem kusmak için girse yeter.

Ilk yavru 30 gunluk olunca ayirinca 7 yavruya mesela disi tek basina nasil bakar ki?

Ben 5 yavruya tek ebeveyn baktırdım, daha yükseğini bilemeyecem ama bakması gerek.
Yemi sürekli üfleyip tazelemek ve gün aşırı mama vermek gerekebilir.

Benimde aynı sorunum var 3 yavrum var.Haftasonu çiftlerim birbirlerine kusmaya kur yapmaya basladılar. Dediğiniz gibi erkeği birakıp dişiyimi ayrılım.
Dişim çok anaç yeri geliyor erkeği bile yuvaya yaklaştırmadığı oluyor.Üstadlar illede dişiyi kafes dısına alın derse değiştireceğim bu akşam.

Babayı da ayırabilirsin.
Emin misin babanın bakmadığına. Yuvalıkta beklemesi gerekmiyor. Yem kusmak için girse yeter.

Ben 5 yavruya tek ebeveyn baktırdım, daha yükseğini bilemeyecem ama bakması gerek.
Yemi sürekli üfleyip tazelemek ve gün aşırı mama vermek gerekebilir.
Babayi ayirdim dun gece. Evet bir kere daha ayirmaua kalktim. Disiyi ayirfim bu sefer beskemeyince geri birlestirmistim. Bu arada baska bir sorunum daha var. Yeme dusen en buyuk yavrumla alakali.
Yeme dusen yavrulardan en buyugu yem yiyordu. Gecen gece baktigimda kursagi iyi gibiydi. Bu gece kontrol ettimde kursagi bombostu ve boynundan bacak arasina dogru keskin bir kemik cikintisi vardi. Cok rahat bir sekilde hem gordum ve elime geldi. Ama aksam gayet hareketliydi. Yem yemese nasil hareketki olacak? Yavrularda birbirkerini yediriyorlar. Actir diye gece mama yaptim siringayla vermeye calistim ama hic yemedi. Kabarik bir sekikde, kursagi bombos, surekli diger yavrularin aralarina girerek isinmaya calisiyor, kemik cikintisi asiri belli. Acaba kuruma hastaligi mi ne varmis. Ondan olmus olabilir mi? Genelde yavrularin kemikleri belli olur diye duymustum ama bundaki diger yavrulara kiyasla keskin ve daha belirgindi. Sayet hastaysa ne yapmam gerek?

Ekli dosyalar

• 20190318_021250.jpg
    20190318_021250.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 10
Benimde aynı sorunum var 3 yavrum var.Haftasonu çiftlerim birbirlerine kusmaya kur yapmaya basladılar. Dediğiniz gibi erkeği birakıp dişiyimi ayrılım.
Dişim çok anaç yeri geliyor erkeği bile yuvaya yaklaştırmadığı oluyor.Üstadlar illede dişiyi kafes dısına alın derse değiştireceğim bu akşam.
Takip efin yavrulari en cok kim besliyorsa o kalsin yavrularin kafesinde.

Hastalık değil de yeterince beslenememiş olabilir.
Baba beslemiyor mu? Kafeste mi yuvalıkta mı?
Yok yeme dustu o. Yem yiyordu ama ne olduysa gecen aksana kadar hissetmedim. Hergun kontrol ediyorim yeme dusenleride. Dun gece baktigimda kursagi nombos ve sivri kemik vardi. Mama vermeye calistim siringayla ama yemedi

Geri