Karadeniz Pet

Dişi Kuşum Büyük Dışkı Yapıyor

Omeronur

Meraklı Üye
Merhaba,

Forumda biraz aradım ama benzer bir konu bulamadım. Başlıkta da dediğim gibi dişi kuşum ara sıra büyük dışkı yapıyor. Genel olarak dışkıları da erkek kuşuma göre büyük ama bugün 2-3 hatta 5 dışkısının birleşimi gibi bir dışkı yapmıştı. Erkeğe göre çok yem yiyor acaba nedeni bu olabilir mi? Herhangi bir hastalık belirtisi midir acaba?

Merhaba,

Forumda biraz aradım ama benzer bir konu bulamadım. Başlıkta da dediğim gibi dişi kuşum ara sıra büyük dışkı yapıyor. Genel olarak dışkıları da erkek kuşuma göre büyük ama bugün 2-3 hatta 5 dışkısının birleşimi gibi bir dışkı yapmıştı. Erkeğe göre çok yem yiyor acaba nedeni bu olabilir mi? Herhangi bir hastalık belirtisi midir acaba?
yumurta olabilir.dişiyi yandan çekip atar mısınız

yumurta olabilir.dişiyi yandan çekip atar mısınız
Screenshot_20210126-093846.png
Screenshot_20210126-093837.png

yumurta var gibi duruyor kağıt havlu koyup güncel dışkı paylaşır mısınız

yumurta var gibi duruyor kağıt havlu koyup güncel dışkı paylaşır mısınız
altlarında kağıt havlu var ama 5-6 günlük. yenisi ile değiştirip paylaşırım ama anormal dışkısı yok şu anlık. kuşumum ceresi daha hiç kahverengi olmadı, yuvalık da takılı değil ve çiftleştiklerini de hiç gözlemlemedim, kızgınlık yumurtası falan mı acaba?

yumurta var gibi.kafesi uzaktan çekip atar mısınız?kafeste kalamar kemiği var mı?plastik tünek kullanmayın.mantar yapıyor
kafeste kalamar kemiği sürekli bulunuyor. 3 tane tahta tünekleri var, fotoğrafta görünen plastik tünek akıllı yemliğin tüneği onu alınca oraya çıkıp yiyemiyorlar maalesef. gün içinde yem yiyip indikleri için oradaki plastiği dert etmedim.

altlarında kağıt havlu var ama 5-6 günlük. yenisi ile değiştirip paylaşırım ama anormal dışkısı yok şu anlık. kuşumum ceresi daha hiç kahverengi olmadı, yuvalık da takılı değil ve çiftleştiklerini de hiç gözlemlemedim, kızgınlık yumurtası falan mı acaba?
olabilir.siz yokken çiftlemiş olabilirler de

Yumurta var gibi gözüküyor. Cere rengi değişmeden de kızıştığı oluyor. Bütün bu hareketler de zaten buna işaret. Hayırlı olsun umarım sağlıklı yavruları olur :)

Birde kuşlarınızı bu dönemde dışarıya salmayın kafeste dursunlar. Kafesinizde yuvalık göremedim yoksa hemen bir yuvalık temin etmelisiniz.

Birde kuşlarınızı bu dönemde dışarıya salmayın kafeste dursunlar. Kafesinizde yuvalık göremedim yoksa hemen bir yuvalık temin etmelisiniz.
Öncelikle teşekkürler. 2 ay önce yuvalık taktığımda 2 hafta boyunca kafesin o bölümüne adımlarını dahi atmadılar, o yüzden geri almıştım. Her gün dışarı çıkarıyorum belirli saatleri var girip çıkıyorlar, bu nedenle yine aynı rutindeydim fakat yumurta olduğuna emin olursam salmam ve yuvalık takarım. Nasıl emin olabilirim? Ya da sizlerin yorumlaması için daha farklı açılardan fotoğraf mı çeksem?

Öncelikle teşekkürler. 2 ay önce yuvalık taktığımda 2 hafta boyunca kafesin o bölümüne adımlarını dahi atmadılar, o yüzden geri almıştım. Her gün dışarı çıkarıyorum belirli saatleri var girip çıkıyorlar, bu nedenle yine aynı rutindeydim fakat yumurta olduğuna emin olursam salmam ve yuvalık takarım. Nasıl emin olabilirim? Ya da sizlerin yorumlaması için daha farklı açılardan fotoğraf mı çeksem?
Screenshot_20210126-150103.png
Screenshot_20210126-150055.png

Kuyruk düşmüş, arkasında şişlik var kuş ben hamileyim diyor resmen daha nasıl belli etsin ki :) internettede forumdada bol bol konuları var karşılaştırabilirsin.
Evet kuyruk düşmesi ve şişlik konularını görmüştüm ama gün içinde sadece uykusu olduğunda böyle duruyor. Yuvalık taksam korkacaklar büyük ihtimalle ki şu an yuvalığı yanımda değil aksilik. Bu belirtilerden kaç gün sonra yumurtlaması beklenir acaba?

Evet kuyruk düşmesi ve şişlik konularını görmüştüm ama gün içinde sadece uykusu olduğunda böyle duruyor. Yuvalık taksam korkacaklar büyük ihtimalle ki şu an yuvalığı yanımda değil aksilik. Bu belirtilerden kaç gün sonra yumurtlaması beklenir acaba?
15 gün sürebiliyor. Gün gün hal hareketlerini iyi takip etmek gerek. Yuvalıktan korkacaklarını sanmıyorum artık hazırlık yapıp yumurtlamak isteyecektir. İç güdüsel olarak alışır gün içerisinde. Gerçekten yumurta olabileceğine inanıyorum.

15 gün sürebiliyor. Gün gün hal hareketlerini iyi takip etmek gerek. Yuvalıktan korkacaklarını sanmıyorum artık hazırlık yapıp yumurtlamak isteyecektir. İç güdüsel olarak alışır gün içerisinde. Gerçekten yumurta olabileceğine inanıyorum.
Teşekkür ederim. Biraz araştırma yapayım çünkü ilk kuşlarım ve pek bilgim yok bu konularda.

7-10 güne gelir yumurta çiftleşmeden sonra. Bu durumda kesin bir şey söylemek mümkün değil. Üretim konusunda forumda tonla konu var, araştırma yapmana yardımcı olacaktır. Kuşları gün içerisinde veya sabahın ilk saatlerinde gözlemle. Genelde ilk uyandıkları zaman, sabah çiftleşmeye başlarlar. Çiftleşme olmadığına eminsen kızgınlık olabilir. Kuşu avucuna al, anüs etrafını bir elinle yokla. Yumurta varsa hissedersin kesin olarak. Bu fotoğraftan yumurta var gibi gözüküyor.

Geri